Piše: Álvaro Peñas
Dmitrij Savvin je od leta 2015 politični begunec v Latviji. Vodi organizacijo AREM (Združenje za promocijo ruske civilne družbe in podporo Rusom emigrantom).
Savvin, pravoslavni tradicionalist, je zgodovinar, specializiran za cerkveno zgodovino na Transbalkarski univerzi in je tudi avtor več knjig v ruščini in latvijščini. Pogovarjala sva se o njegovi zadnji knjigi »Putin: modro-zeleni imperij«.
Vaša nova knjiga je fiktivni roman, vendar je v svojem bistvu analiza tega, kar Putinov režim predstavlja.
Da; glavna težava za intelektualce v zahodni Evropi in Združenih državah je, da ni dobrega razumevanja prave narave Putinovega režima in zelo redki razumejo sovjetsko ali neosovjetsko osnovo sistema. Zato menim, da je treba obnoviti sovjetologijo, morda bi ji bilo bolje reči neosovjetologijo. Moj roman želi iti do korenin Putinovega sistema in njegove narave, neosovjetske ideologije, ki v svojem jedru izhaja iz marksizma in njegove filozofije. Ta marksizem je zelo moden v zahodni Evropi in zanimivo je, kako njegovi privrženci ponavljajo, da to, kar se je zgodilo v sovjetski Rusiji, ni imelo nobene zveze z marksizmom in ni bil pravi komunizem, sicer bi bil realni socializem dosežen in življenje bi bilo čudovito. V Rusiji dobro vemo, kaj je bil komunizem, na zahodu pa je preveč naivnih ljudi.
Mnogi na Zahodu vztrajajo, da Putinova Rusija nima nič skupnega s Sovjetsko zvezo.
Putinov sistem v Ruski federaciji seveda ni klasični marksizem ali komunizem, ampak je zelo nevarna mutacija tega sistema, v kateri je marksizem izhodišče. In to je ideja, ki sem jo predstavil v knjigi, izmišljenem romanu, v katerem se želi marksistični filozof boriti proti napakam državne ideologije in ustvariti sistem analize, ki bo služil kot orodje za sovjetsko načrtovanje in državni razvoj.
Več TUKAJ.