5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Bruselj bo pripravil mnenje o prošnjah Ukrajine, Moldavije in Gruzije za članstvo v EU

Piše: L.K.F., STA

Kakor poroča STA, so se članice EU danes strinjale, da pozovejo Evropsko komisijo k pripravi mnenja o prošnjah Ukrajine, Gruzije in Moldavije za članstvo v EU. Tako je sporočilo francosko predsedstvo Sveta EU. Vse tri države so za članstvo uradno zaprosile po ruskem vdoru v Ukrajino.

Veleposlaniki članic pri EU so se danes strinjali, da pozovejo komisijo k pripravi mnenja, a uradno bodo članice to odločitev še potrdile v pisnem postopku, je še sporočilo francosko predsedstvo na Twitterju.

Najprej je za članstvo zaprosila Ukrajina, nato še Gruzija in Moldavija, potem ko je Evropski parlament minuli teden v resoluciji, sprejeti zaradi ruske invazije Ukrajine, pozval k prizadevanjem, da se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v uniji.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pred tem v nagovoru na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta EU pozval, naj dokaže, da je z Ukrajino, in poudaril, da bo unija močnejša z Ukrajino.

Današnji poziv je sicer začetek zelo dolgega in zahtevnega procesa. Za pripravo mnenja ni nikakršnega časovnega okvira. Ne glede na mnenje je odločitev o naslednjem koraku, dodelitvi statusa kandidatke, v rokah članic in vse širitvene odločitve se sprejemajo s soglasjem.

Severna Makedonija je na primer status kandidatke dobila decembra 2005, pa še vedno ni začela pristopnih pogajanj. Črna Gora, ki je za članstvo zaprosila decembra 2008, je pristopna pogajanja začela junija 2012, pa jih še ni končala.

Trenutno so kandidatke za članstvo poleg Črne Gore in Severne Makedonije še Albanija, Srbija in Turčija, vendar je proces slednje zamrznjen. BiH in Kosovo imata status potencialne kandidatke.

O prošnjah Ukrajine, Gruzije in Moldavije za članstvo v EU bodo konec tedna na neformalnem zasedanju v Versaillesu razpravljali tudi voditelji članic unije.

Ukrajina je sicer že pred rusko invazijo dolga leta pozivala k jasni perspektivi članstva v EU, tudi na vrhu v Kijevu lani oktobra. EU je bila vseskozi zadržana. V Bruslju so izpostavljali, da imajo glavno besedo članice, ki da se še niso uspele poenotiti glede tega vprašanja.

Izpostavljali so tudi, da je treba najprej v celoti izkoristiti pridružitveni sporazum Ukrajine in EU, ki je začel veljati septembra 2017. V sporazumu je sicer le ohlapna referenca na članstvo, in sicer v njem piše: “EU priznava evropska pričakovanja Ukrajine in pozdravlja njeno evropsko izbiro.”

Pridružitveni sporazum je pomemben simbol za Ukrajince, saj je zavrnitev njegovega podpisa leta 2013 sprožila proteste, ki so spodnesli tedanjega predsednika Viktorja Janukoviča in privedli do odmika države od Rusije k EU. Sledila je ruska priključitev Krima in vojna na vzhodu Ukrajine.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine