4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Zgodba o privlačnih stolpih olimpijskih iger v Pekingu 2022

Piše: Damian Ahlin

Zimski olimpijski športniki so navajeni, da svoje neverjetne dosežke izvajajo na ozadju spektakularnih zasneženih gora. Olimpijsko prizorišče Big Air Shougang v Pekingu pa priteguje pozornost zaradi svojega veliko bolj avantgardnega mestnega okolja.

Za smučarji, ki se spuščajo po 60 metrski rampi, so peči, visoki dimniki in hladilni stolpi na območju nekdanje jeklarne, ki je desetletja prispevala k onesnaženemu nebu kitajske prestolnice.

Tovarna, ustanovljena leta 1919, je prenehala delovati pred več kot 15 leti v okviru prizadevanj za čiščenje zraka v prestolnici pred poletnimi olimpijskimi igrami leta 2008.

Tako je v središču mesta ostalo veliko zemljišče, ki je bilo zrelo za sanacijo in regeneracijo in je območje spremenilo v živahno središče za turizem in umetniške razstave, leta 2013 pa je gostilo celo festival elektronske glasbe.

Rjavečih in starajočih se ostankov mlina niso nikoli porušili, niti za veliki skok s padalom na zimskih olimpijskih igrah leta 2022.

Namesto tega je bil stari mlin vključen v zasnovo Big Air Shougang. Na enem od hladilnih stolpov je celo logotip iger.

Skok je pritegnil pozornost uporabnikov družbenih omrežij, deloma zaradi gore umetnega snega, ki je bila ustvarjena za izvedbo dogodka, pa tudi zaradi intrig, kaj so ti stolpi in zakaj še vedno stojijo tik za rampo skoka.

Shougang Big Air je prvo stalno veliko prizorišče na prostem za dolgoročno uporabo na svetu. Po podatkih arhitekturnega podjetja TeamMinus, ki je zasnovalo skakalnico, se nahaja na obali jezera Qunming na zahodni strani hladilnih stolpov na 88 metrih nadmorske višine.

Čeprav je projekt regeneracije dober primer ponovne uporabe zastarele infrastrukture, zaprtje tovarne ni bila nujno zelena odločitev, saj so bile dejavnosti in emisije toplogrednih plinov, povezane s proizvodnjo jekla, dejansko prenesene v drug del države.

Druge polemike

Kitajska je največji svetovni onesnaževalec toplogrednih plinov, ki so vzrok podnebne krize, saj proizvede več kot četrtino svetovnih letnih emisij.

Big Air ni prvi element pekinških iger, ki je sprožil vprašanja o okoljskih referencah iger. Za izdelavo umetnega snega, ki se uporablja na igrah, se porabijo velike količine vode in električne energije.

Nedavno poročilo je pokazalo tudi, da je bilo prizorišče Yanqing zgrajeno na nekdanjem osrednjem območju nacionalnega naravnega rezervata Songshan, ki je bil ustanovljen leta 1985 za zaščito gostih gozdov in bogate biotske raznovrstnosti.

Pekinški organizacijski odbor se ni odzval na prošnjo za komentar o tem, ali je vedel, da je bil smučarski center zgrajen na nekdanjem osrednjem območju naravnega rezervata.

Vir: CNN

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine