0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Čeferin ne izključuje vstopa v politiko po odhodu iz Uefe – njegov intervju že del predvolilne kampanje? Omenja se ga kot naslednika Nataše Pirc Musar

Piše: G. B. 

Kot smo včeraj že poročali, je Aleksander Čeferin napovedal, da kljub spremembi statuta Uefe ob izteku sedanjega mandata leta 2027 ne bo več kandidiral za predsednika evropske nogometne zveze, čeprav bi lahko. No, najverjetneje pa so mediji zamolčali bistveno: da so Čeferinu postavili pogoj, da ne kandidira – v zameno za podporo spremembi statuta. 

Čeferin je sicer v intervjuju za Delo tako rekoč tarnal, da je strašno utrujen in da se mu enostavno ne da več ukvarjati. V intervjuju za današnje Delo pa je skozi vrstice razkril tudi namere, da bi utegnil vstopiti v politiko. Navsezadnje je bil celoten intervju neke vrste predvolilna kampanja.  “Tako v športu kot v politiki se oklepajo stolčkov,” je med drugim dejal – in sebe seveda izvzel.

Prvi mož Uefe je kot glavni razlog za odločitev, da ne bo vnovič kandidiral, izpostavil, da je želel vsem pokazati, da ni človek, ki bi se držal položaja, ki bi mu bil denar najpomembnejša stvar v življenju. “Vem, kako zveni, toda želim biti predvsem srečen – v tem, kar počnem, in na splošno. /…/ Pred nekaj meseci sem ugotovil, da me ob ponedeljkih, ko se vračam v Švico, občasno stiska v želodcu, čutil sem utrujenost. Rekel sem si, ‘razmisli, kako naprej’. Potem sem se pogovoril s člani družine, ki so tako ali tako vedno za to, da ne bi šel nazaj v Švico in bi bil še malo doma. Sprejel sem odločitev, jo sporočil tudi najožjim prijateljem in hvala bogu so jo vsi zadržali zase, da je uspela ta šah-mat poteza,” je dejal Čeferin. “Utrujen sem od boja s pandemijo covida, dveh vojn, nesmiselnih projektov, kot je superliga, in raznih moralnih avtoritet, ki ti mečejo polena pod noge. Vse to me utruja. Ponosen sem, da sem kapitan barke, ki bo uspešno plula še prihodnja tri leta,” je pripomnil in s tem med vrsticami priznal, da ga je odhod Zvonimirja Bobana prizadel.

Čeferin je v pogovoru namignil tudi na primerjave s politiko. “Treba je tudi pokazati, kdaj oditi, tako v športu kot politiki se ljudje oklepajo stolčkov, ker jih bodisi ne brcnejo iz organizacije bodisi ne umrejo. To ni dobro, včasih je treba reči, gremo naprej, življenje je lepo. Res je lepo, pred seboj imam še tri leta mandata, zdaj mi je po svoje še lažje, ker mi ni treba razmišljati o letu 2027. To je tudi pritisk na druge,” je pojasnil. O izzivih po letu 2027, tudi o morebitnem skoku v politiko, ne želi govoriti: “Bomo videli, nikoli se ne ve.”

V Sloveniji ostaja solastnik v Odvetniški pisarni Čeferin, sicer pa vidi veliko zanimivih morebitnih izzivov. Kot zanimivost je omenil, da ga je takoj po novinarski konferenci, na kateri je sporočil svojo odločitev, “v dvigalu ustavil nekdo in mu ponudil, da bi se mu leta 2027 pridružil za več denarja, kot ga zdaj prejema na Uefi”.

Ob tem je komentiral tudi evropsko politiko, saj si želi evropske enotnosti po zgledu Uefe. “Priznam, da imam zelo slab občutek glede Evrope. Mislim, da je Evropska unija šibkejša, kot si mislijo oziroma trdijo politiki. Več je nestabilnih vlad, geostrateški položaj v svetu pa je katastrofalen. In bo verjetno še slabši,” je pojasnil. “Ljudje imajo vsega dovolj; dovolj imajo birokracije, dovolj imajo tega, da svobode govora na zahodu sploh več ni. V diktatorskih držav te pošljejo v zapor, na zahodu pa te medijsko uničijo. Ljudje imajo dovolj tudi politične korektnosti in dejstva, da za nekatere veljajo drugačna merila kot za druge. Zaradi vsega skupaj je nastopilo obdobje populistov, kar je slabo, Evropa se bo najbrž obrnila v populistično stran,” je še za Delo svoj pogled razkril predsednik Uefe Čeferin.

No, precej nenavadno stališče, ki nekoliko diši po ruskih interesih. In navsezadnje, zakaj se je Čeferin, ki je bil v preteklih letih tudi hišni odvetnik družine Janković, angažiral pri tem, da premierju Golobu svetuje odslovitev Vesne Vuković? In zakaj ga najdemo tudi v družbi beloruskega diktatorja Aleksandra Lukašenka?

Mimogrede, leta 2027 bodo ponovno predsedniške volitve in mnogi se sprašujejo, ali bo morda Čeferin vskočil namesto “štoraste” Nataše Pirc Musar. Bojda je to kandidaturo napovedal že Aleksandrov oče Peter Čeferin. Seveda pa je vprašanje, ali bo javnost za majhen denar kupila vso to natolcevanje predsednika Uefe, ki naj bi se že pred pol leta (?) odločil, da ne bo več kandidiral, ampak je, pozor, še pred kratkim govoril čisto nekaj drugega.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine