9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

(VIDEO) Šarec novi obrambni minister, medtem ko bo ministrstvo v resnici obvladoval Damir Črnčec? Tole bo pa »čista jeba«!

Piše: Tomaž S. Medved

Včeraj pozno popoldne je odbor za obrambo v državnem zboru pričakovano potrdil tudi kandidata za obrambnega ministra, sicer nekdanjega premierja Marjana Šarca. To je sicer zgolj formalnost, saj ima koalicija v matičnih odborih večino in doslej se praktično še ni zgodilo, da bi bil kakšen ministrski kandidat zavrnjen. Za Marjana Šarca pa velja, da je že vnaprej vedel, da bo postal minister, ne glede na to, kar bi se zgodilo z njegovo stranko.

Sicer pa je že razmerje moči v prid Šarčevi kandidaturi dovolj zgovorno: devet poslancev mu je dalo podporo, pet pa ne. Kar očitno potrjuje pisanje Požareporta o tem, da je šlo v ozadju za dogovor med novim premierjem Robertom Golobom ter Damirjem Črnčecem, češ da bo Šarec kot obrambni minister povsem neproblematičen. Kar pa tudi pomeni, da bo morala tudi Levica stisniti zobe, saj se je Šarec ob siceršnjem zavzemanju za revizijo nakupa oklepnikov boxer zavzel tudi za to, da Slovenija še naprej ostane članica zveze Nato.

Ali Šarec ve, kaj je to koncept teritorialne obrambe?

A tako kot v času, ko je bil Šarec premier, je tudi tokrat »Serpentinšek« poskrbel za svojevrstno burlesko. Že v sami predstavitvi je namreč Šarec napovedal, da bi se sam vrnil h konceptu teritorialne obrambe, čeprav se marsikdo sprašuje, če sam bodoči minister sploh ve, kaj to pomeni. Namreč, konec šestdesetih let, po vdoru sovjetskih čet v tedanjo Češkoslovaško, je SFRJ v svoj kardeljanski koncept splošne ljudske obrambe in družbene samozaščite uvedla Teritorialno obrambo v vseh republikah, pokrajinah in občinah. Šlo je za vojaške enote z lahkim orožjem, ki bi ob morebitnem vdoru sovražnika takoj reagirale na svojem teritoriju in zaustavljale sovražne enote, s čimer bi jedru redne vojske (tj. JLA) omogočila učinkovitejše obrambne poteze. Seveda so se že ob uvedbi TO pojavljala nasprotovanja, češ da bo s tem vsaka republika dobila svojo armado, čeprav je bila TO iz vsake jugoslovanske republike formalno podrejena najprej predsedstvu SFRJ oz. beograjskemu štabu vrhovnega poveljstva oboroženih sil SFRJ. Seveda ob tem velja spomniti, da so že kmalu po ustanovitvi TO SRS pripadniki »zdravih sil« očitali predsedniku tedanje slovenske republiške vlade Stanetu Kavčiču nabavo ameriškega orožja za TO.

Kaj pa TO, ki se je leta 1991 uprla JLA? Po sramotni tihi privolitvi predsedstva RS z Milanom Kučanom na čelu se je novo jedro slovenskih oboroženih sil ustvarilo v tajnosti s formiranjem Manevrske strukture narodne zaščite oz. njene kasnejše vključitve v strukture (razorožene) TO, skupaj z zakonodajnimi spremembami konec septembra 1990, s čimer je bila TO dokončno podrejena slovenskim organom. Posledično so v začetku oktobra pripadniki JLA zasedli zgradbo štaba TO na Prežihovi v Ljubljani, vendar je poveljstvo TO takrat že delovalo na drugi lokaciji. Vaja Premik ’91 je pokazala, da je bil stari koncept TO že presežen, pripadniki TO so dejansko zmogli že precej več, že decembra 1990 pa je, kot je tedaj dejal predsednik vlade Lojze Peterle, »zadišalo po slovenski vojski«.

Šarec bi Slovensko vojsko vrnil v obdobje pred letom 1990. (Foto: Anže Malovrh / STA)

Ali Šarec ve za ta dejstva, pa seveda ni znano. Je pa jasno, da so obrambni dokumenti, kot so opozorili poslanci, že usklajeni na ravni zveze Nato, medtem ko Šarec sanjari verjetno o tem, da bi spet ustanovili partizane!?

»To je dejstvo, pa če to kje piše ali ne!«

Kakorkoli že, glede dveh bataljonskih skupin Slovenske vojske, kar je sicer zahteva zveze Nato, je Šarec povedal, da jih ni bilo mogoče sestaviti, saj na voljo ni bilo napovedanih 135 patrij, niti te niso bile primerno opremljene. Ob tem meni, da je vojna v Ukrajini pokazala, da se uporabljajo drugačne taktike in nova tehnologija letalnikov. Tudi veljavni strateški dokumenti opredeljujejo, da ko pade sistem kolektivne obrambe, je treba uporabiti vsa sredstva, da se država osvobodi, tudi gverilske taktike. »To je dejstvo, pa če to kje piše ali ne,« je rekel Šarec. V prid temu govori tudi naša konfiguracija terena, ki ni ravninska. V koncept osemkolesnikov Šarec ne dvomi. Potrebni so, vendar bi se raje vprašal, kakšni naj bodo ti osemkolesniki, da bodo služili potrebam Slovenske vojske (SV) na našem terenu, je dejal. Ob tem težko odgovori na vprašanja, kakšna naj bodo razmerja med oklepom, pehoto in sodobnimi sredstvi, saj bo glede tega morala besedo dobiti tudi SV. O konceptu, kakšna naj bo naša obramba, bo treba voditi neko širšo debato na strokovni ravni, je dodal po poročanju STA.

Skratka, bodoči obrambni minister je poskrbel, da smeha v novi vladi ne bo zmanjkalo – a problem je, ker so razmere v Evropi zaradi vojne v Ukrajini smrtno resne in prav sedaj zveza Nato potrebuje zanesljive članice. In to z ministri, ki so pripravljeni resno delat, ne pa »afne guncat«, kot bi rekel pokojni France Bučar.

Sicer pa, kako je nekoč na Šarčeve retorične vložke reagiral generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg, si lahko ogledate tukaj:

 

O svojih izkušnjah z vrhom Nata pa je Šarec tudi sam priznal naslednje:

Ob tem seveda samo upamo, da nas zveza Nato ne bo vrgla ven, kar bi si sicer zelo želel Miha Kordiš s svojimi tovariši iz Levice. Vendar mu za zdaj Šarec ne namerava ustreči na tem področju. Šarec zavrača Kordiševe očitke, da je zveza Nato skupina trgovskih potnikov, ter meni da temu ni tako, dokaz za to vidi v tem, da sta za pristop zaprosili Finska in Švedska. To kaže, da se situacija razvija organsko. Zveza Nato seveda ni organizacija brez napak, je pa kot kolektivna varnost v tem hipu nepogrešljiva in se ne moremo pogovarjati o izstopu iz nje, je še dejal nekdanji premier.

Z nakupom orožja imamo samo stroške

Očitno pa bo Šarec skušal ustreči Levici vsaj pri nakupu boxerjev, saj po mnenju Miha Kordiša te oborožitve Slovenija ne potrebuje. V resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja SV do leta 2035 piše, da bomo kupovali opremo, ki je delujoča in preizkušena na terenu ter pri kateri ni razvojnih stroškov. Pri boxerjih seveda ni tako, in na tem bi utemeljeval revizijo nakupa, je odgovoril Šarec. Revizijo je napovedal tudi, ker je v pravilnost nakupa boxerjev in članstva v združenju OCCAR dvomil že pred leti. Slovenija k temu naročilu ni pristopila s svojimi podjetji in to je zagotovo drugačen položaj, saj je za Slovenijo ugodneje kupovati po principu država državi, kot sodelovati v razvojnih združenjih, ocenjuje. Države z lastno oborožitveno industrijo namreč z njo sodelujejo pri skupnih projektih, kot je denimo OCCAR. Mi obrambne industrije nimamo, zato imamo z nakupi orožja samo strošek in se ta sredstva ne vračajo v naše gospodarstvo, je izpostavil. In spet odkril toplo vodo.

V tej debati je seveda reagiral opozicijski poslanec Janez Žakelj (NSi), da v pogodbi združenja OCCAR sodeluje tudi grozd obrambne industrije Slovenije. Šarec mu je odgovoril, da bi lahko boxerje po licenci delali v Sloveniji, kot smo to nekoč že počeli v Tovarni avtomobilov Maribor. No, pozabil pa je, da je tudi za oklepnike Patria obstajal slovenski proizvajalec.

Člane svoje ekipe na MORS skriva kot kača noge

Šarec je po koncu predstavitve za STA povedal, da ima za resor že izbrano ekipo, vendar o tem do same zaprisege vlade še ne želi govoriti. Njegovi prvi koraki po prevzemu ministrstva bodo ocena stanja in pregled dokumentov z oznako interno in tajno. V to šteje tudi pregled vseh pogodb, ki so se podpisovale. »Ne želim prejudicirati prihodnosti, ampak ta korak bo treba storiti, to pričakuje tudi slovenska javnost,« je dejal. Vendar je Požareport že v minulih dneh poročal, da v Šarčev kabinet prihajata bodoča državna sekretarja Boštjan Poklukar (nekdanji minister za notranje zadeve) in Rudi Medved (nekdanji poslanec), kar pomeni, da bo ministrstvo za obrambo trdnjava LMŠ, a glavni šef bo v resnici Črnčec. Povedano drugače: Šarec bo zgolj lutka, medtem ko bodo afero »Lepa Nataša«, ki je povezana s Črnčecem in Sovo, lepo pometli pod preprogo. In še to: obrambno ministrstvo bo vodil človek, ki je januarja 2020 na pragu epidemije covid19 vrgel puško v koruzo.

Zato se lahko strinjamo, kar je zapisal nekdo na twitterju, češ da je tole s Šarcem na obrambnem ministrstvu »čista jeba«…

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine