0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(VIDEO) Alenka Jeraj: Sprejetje tega zakona bi pomenilo konec neodvisne RTV

Piše: C.R. / Tanja Brkić / Nova24zv

 V SDS so danes vložili nekaj več kot 6200 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o vladni noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Zakonu namreč nasprotujejo, saj bi ta po besedah poslanke SDS Alenke Jeraj pomenil “konec neodvisne RTVS”.

Za razpis referenduma bodo nato morali zbrati 40.000 podpisov. Če 35-dnevni koledarski rok, v katerem se zbirajo podpisi volivcev pade v čas med 15. julijem in 31. avgustom, bo določen rok, ki bo začel teči 1. septembra.

Novelo zakona o RTVS je DZ s 53 glasovi za in 26 proti sprejel minuli teden, v sredo pa je državni svet nanj izglasoval še odložilni veto.

V poslanski skupini SDS glede na navedeno ocenjujejo, da gre za zlorabo poslovnika in konec “neodvisne RTV Slovenije” zato bodo izglasovani veto na novelo zakona podprli, saj želijo preprečiti njegovo sprejetje, v namen preprečevanja sprejetja zakona pa so danes vložili tudi preko 6200 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o RTV Slovenija.

Na današnji novinarski konferenci je poslanka SDS Alenka Jeraj uvodoma pojasnila, da bodo poslanci v Državnem zboru danes ponovno odločali o noveli zakona o RTV Slovenija, ki ga je v proceduro vložila vlada. Na novelo je bil namreč v Državnem svetu izglasovan veto, pri čemer je bilo izpostavljenih več problemov z novelo, na katere so opozarjali tudi v SDS. Kot prvi problem je Jerajeva izpostavila obravnavo po nujnem postopku, pri čemer se izključuje civilno družbo in vse tiste institucije, ki imajo navadno možnost predstaviti svoja stališča o zakonu in spremembe. Ob takem posegu v javno institucijo je javna razprava namreč zelo pomembna, celo nujna in da glede na to, da se premier sonči nekje na plaži, zadeve niso tako izredne in nujne, da se sprejemajo po takih postopkih.

Zakon izključuje gledalce in obglavlja programske svetnike
Zakonu nasprotujejo, ker popolnoma izključuje gledalce in poslušalce, ki so plačniki RTV prispevka, je povedala Jerajeva in pojasnila, da zakon po novem daje samo določenim skupinam pooblastilo neposrednega imenovanja, izključuje pa vse ostale, ki so doslej imeli to pravico.  Meni, da zakon “obglavlja” programske svetnike, ki so po njenih navedbah ustavno varovani, prav tako pa bi z zakonom prišlo do konca neodvisne in samostojne RTVS.

Posnetek tiskovne konference lahko vidite tukaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine