-0.5 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

SDS in NSi zahtevata parlamentarno preiskavo gradnje kanala C0; Anja Bah Žibert: “Gre za ekološki kriminal!”

Piše: C. R., Nova24tv.si

Skupina poslank in poslancev Slovenske demokratske stranke je danes s sopodpisi Nove Slovenije vložila zahtevo, da Državni zbor Republike Slovenije odredi parlamentarno preiskavo o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri gradnji povezovalnega kanala C0 na območju ljubljanskega vodonosnika Ljubljanskega polja.

Obstaja utemeljen sum, da pri projektu javnega povezovalnega kanala C0 prihaja do številnih nepravilnosti, kršitev zakonodaje in političnega vplivanja na izigravanje zakonodaje pri postopku za izdajo vodovarstvenega soglasja, so sporočili iz poslanske skupine SDS.

Nameravani projekt predstavlja poseg na vodovarstvenem območju, ki napaja zajetji pitne vode Šentvid in Kleče. Gre za vodonosnik, ki predstavlja pomemben vir pitne vode ne samo za prebivalce Mestne občine Ljubljane ampak širše. Kot je danes na novinarski konferenci poudarila poslanka Anja Bah Žibert, je pravica do pitne vode ustavno zaščitena. “Nihče v tej državi te nenadomestljive dobrine ne sme ogrožati. Gre za ekološko nasilje in ekološki kriminal, saj se ogroža pitna voda za več kot 300 tisoč prebivalcev.” 

Za nameravani poseg bi bilo potrebno izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje. Prav tako omenjeni projekt nima ocene požarne varnosti in potresne varnosti. Gradnja se nadaljuje, kljub temu da MOL nima vseh ustreznih dovoljenj za gradnjo. Z zlorabo moči prihaja tudi do incidentov, pri čemer lastnike zemljišč, ki opozarjajo na nezakonitosti pri gradnji, skušajo odstraniti z uporabo sile.

Koalicija se na poziv Slovenske demokratske stranke ni odzvala. “Računali smo, da bo prevladal razum, a objem z županom Jankovićem je očitno močnejši,” je na novinarski konferenci dodala Anja Bah Žibert. “V Slovenski demokratski stranki skupaj s poslanci Nove Slovenije menimo, da je nujno in potrebno, da se skliče parlamentarna preiskovalna komisija o ugotavljanju zlorab pri gradnji javnega povezovalnega kanala C0 zaradi suma, da so bili postopki pri tem vodeni nepregledno, nepravilno in nezakonito,” sporočajo iz SDS.

Koalicija očitno na strani Jankovića!

“Pravica do pitne vode je ustavno zaščitena. Nihče v tej državi te nenadomestljive dobrine ne sme ogrožati. Gre za ekološki kriminal, saj se ogroža pitna voda za več kot 300 tisoč prebivalcev,” je na današnji novinarski konferenci povedala poslanka SDS Anja Bah Žibert. V SDS so predlagali odreditev parlamentarne preiskave o gradnji kanalizacijskega kanala C0, pobudi so se pridružili tudi v NSi, tako je državni zbor ustanovitev preiskovalne komisije moral odrediti.

Poslanka SDS Anja Bah Žibert je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani uvodoma spomnila, da so se v SDS za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije zavzeli, ker projekt gradnje kanala C0 na območju ljubljanskega vodonosnika ogroža pitno vodo za več kot 300.000 ljudi, pitna voda pa je neprecenljiva. Ponovila je, da je pravica do pitne vode v Sloveniji od leta 2016 ustavno zaščitena. “Zato nihče v tej državi ne sme imeti pravice, da to veliko in pomembno dobrino, nenadomestljivo dobrino, kakorkoli ogroža. Tudi župan Janković ne. Gre za ekološko nasilje, ekološki kriminal,” je bila ostra.

Bah Žibert je izrazila zadovoljstvo, da so se v NSi odzvali na njihov poziv k prispevanju podpisov za ustanovitev parlamentarne komisije. Preseneča pa jo, da se ni odzvala koalicija. “Verjeli smo, da bo prevladal razum, da bomo stopili skupaj, ko gre za zaščito javnega dobrega, pitne vode, a žal je pri tej koaliciji povsem drugače,” je dejala. Za uvedbo parlamentarne preiskave so sicer potrebni podpisi tretjine poslancev.

Foto: Twitter

V SDS na problematiko kanala C0 opozarjajo že dlje časa, v tej luči je bila leta 2019 sklicana seja DZ, na kateri so bili sprejeti nekateri zavezujoči sklepi, “ki pa se danes ne spoštujejo”, je poudarila. Ob tem je spomnila na sklep za zaustavitev projekta, vse dokler ni pridobljena presoja vpliva na okolje. Prav tako je bilo sprejeto, da je treba zagotoviti potrebno dokumentacijo, ki je projekt še vedno nima, tudi okoljevarstveno soglasje. Sprejeto je bilo še, da se mora spoštovati ustavo, ki govori tako o zaščiti pitne vode kot lastnine, v katero se ne more posegati. Doslej je bilo v DZ ustanovljenih 38 preiskovalnih komisij, končnih poročil je bilo sprejetih 12.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine