-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Predsednik vlade z županjami in župani o situaciji COVID-19 in razvojnih vprašanjih

Piše: L. B.

Predsednik vlade Janez Janša se je danes dobil na sestanku z županjami in župani slovenskih občin. Razprave so potekale o ukrepih za obvladovanje okužb COVID-19 v naslednjih mesecih in o javno-finančnih ter razvojnih vprašanjih.

Na sestanku so bili prisotni tudi dr. Milan Krek (NIJZ), minister za zdravje Janez Poklukar in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Osrednji nagovor je imel predsednik vlade o situaciji s COVID-19.

Janez Janša je pozval k cepljenju in dejal: »Na nas je, da organiziramo cepljenje tako kot je bilo rečeno. Tisti, ki bo jeseni resno zbolel, ali celo umrl, ker se ni cepil, bo težko krivil vlado, župana, ali kogarkoli za to. Na koncu bomo vsi nosili posledice, če bodo zaprti vrtci, šole, omejena proizvodnja, ustavljanje javnega življenja. Ne le, da bomo psihološko to težko prenesli, ampak bomo s tem zapravili tudi enkratno priložnost, ki jo imamo za okrevanje.«

»Veliko vlad v Evropi že razpravlja o tem, v kolikšni meri narediti cepljenje obvezno. Nekatere države v Evropi se že pogovarjajo o cepljenju otrok, nekatere države bodo uvedle obvezno cepljenje v roku dveh do treh tednov. Pri nas bo to verjetno neskončna razprava in dvomim, da bo Državni zbor zmogel takšne odločitve, poskusimo torej na drug način in naredimo vse, da ljudem dopovemo, da je cepljenje alternativa, ki jo imamo,« je dejal predsednik vlade.

Temo o COVID-19 je zaključil s spodbudnimi besedami: »Izmenjajmo dobre prakse, svetujte, kaj je še mogoče narediti, imate veliko izkušenj in ko damo vse te stvari skupaj, se lahko dela lotimo in do jeseni to delta varianto premagamo.«

Naslednja tema, o kateri so govorili na srečanju, je bila o javno-finančnih ter razvojnih vprašanjih. Ob tej temi je izpostavil, da bo vlada v prihodnjih šestih mesecih obiskala vse slovenske regije, saj kljub predsedovanju »ne nameravamo pozabiti na Slovenijo.«

Naprosil je župane in županje, da povedo odprta vprašanja, ki se jih lahko reši še pred obiskom vlade.

»Enotni plačni sistem kot okvir je bil dobra ideja in tudi na začetku so bili nameni dobri, a nato je z aneksi, dograditvami, posebnimi dogovori prišlo do razlik,” je dejal premier. Kot slabost je izpostavil plačna nesorazmerja. »V državno upravo ne moremo dobiti skoraj nobenega IT-jevca, ker že študent lahko dobi boljšo plačo, kot nekdo, ki je že nekaj časa zaposlen v državni upravi,« je povedal predsednik vlade. Opozoril je, da lahko nastanejo velike težave pri digitalnem prehodu zaradi pomanjkanja tovrstnega kadra.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine