0.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Predsednik FEMS: Vlada naj resno pristopi k pogajanjem s sindikatom Fides, sicer bo postala glavni krivec za padec javnega zdravstvenega sistema

Piše: C. R. 

Sindikat Fides je včeraj obiskal predsednik Evropske federacije zaposlenih zdravnikov FEMS dr. João de Deus. Opozoril je, da ga skrbi za slovenske zdravnike in bolnike, ki so v nevarnosti, da zaradi neresnosti slovenske vlade, izgubijo privilegij javnega zdravstva.

V federaciji FEMS so seznanjeni s situacijo pri nas in sindikat Fides, v svojih prizadevanjih za boljše razmere v javnem zdravstvu, brezpogojno podpirajo. João de Deus je ob obisku poudaril, da so imeli lansko leto tudi na Portugalskem podobno situacijo kot je trenutno v Sloveniji. »Veliko zdravnikov se je zaradi slabih razmer odločilo, da svojo kariero nadaljujejo v tujini, ker so tam boljše razmere za delo.«

Kot je povedal, je to zdravnike prisililo, da se začnejo zavzemati za boljši portugalski javni zdravstveni sistem. »Pri nas, na Portugalskem, lahko zdravnik opravi največ 150 nadur dela na leto. Seveda je večina zdravnikov vedno opravila precej več nadur kot to, vendar so zaradi tega bili utrujeni in posledično niso trpeli samo oni, ampak tudi bolniki – zaradi preobremenjenosti zdravnikov, je bilo tudi več možnosti za napake. Ko so se zdravniki odločili, da bodo po opravljenih 150. nadurah opravljali samo še redno delo, je nastal kolaps sistema.« To je vodilo do zaprtja več urgentnih centrov po državi, saj ni bilo več oseb, ki bi opravljale zdravniško delo. »Šele ko se je zgodila ta skrajnost, se je portugalska vlada začela iskreno pogajati s sindikati v zdravstvu. Lani smo tako dosegli boljše delovne pogoje, ki sledijo evropski direktivi o delovnem času, in boljše plače. Letos se pogovori nadaljujejo.«

De Deus zato slovenski vladi svetuje, naj bo previdna, saj bo lahko postala glavni krivec za padec slovenskega zdravstvenega sistema, če se ne bo resno pogajala in ne bo spoštovala zdravnikov in zdravstvenih delavcev. »Če javnega zdravstvenega sistema ne bo več, za vladne predstavnike to verjetno ne bo težava, saj si lahko privoščijo zdravljenje v zasebnih klinikah. Težava bo za ljudi, ki so odvisni od javnega zdravstva. Boj zdravnikov morajo zato razumeti tudi vsi državljani. Medtem ko se zdravniki borijo za boljše delovne pogoje, se istočasno borijo tudi za boljšo zdravstveno obravnavo vseh bolnikov. To mora javnost razumeti.«

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine