9.7 C
Ljubljana
torek, 17 decembra, 2024

Obrtno-podjetniški zbornični sistem pozval ministra Hana in Mesca k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

Piše: M. Č.

Po večkratnih pozivih krovne Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, da se nemudoma sprejme interventni zakon s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta in bodo zato primorana odpuščati, so k pozivu sedaj pristopile tudi območne obrtno-podjetniške zbornice. O pobudi, ki so jo zbornice naslovile na ministra Matjaža Hana in Luko Mesca, so na današnji seji upravnega odbora OZS razpravljali tudi njegovi člani.

»Zmanjšan obseg poslovanja in naročil beležijo tudi druge panoge, najbolj prizadeta pa so zagotovo podjetja, ki so vezana na avtomobilski trg. Prek našega sistema območnih zbornic smo zato pozvali ministra Han in Mesca, da se nemudoma sprejme interventni zakon. Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene,« je uvodoma dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Da je treba opozoriti na alarmantno stanje, ki nas čaka v naslednjih mesecih, pa je menil Marko Gorjak, predsednik OOZ Maribor. »Nismo samo podjetja, ki smo vezana na avtomobilsko industrijo, v težavah.  Krog prizadetih podjetij se širi tudi na druge panoge. Zato moramo vztrajati pri tem, da nas država začne končno poslušati. V času, ko imamo težave, pa smo z novim obračunavanjem omrežnin še dodatno obremenjeni,« je pojasnil Gorjak.

Da bo veliko odpuščanj in stečajev sledilo v januarju, pa je ocenil Aleš Pulko, podjetnik in državni svetnik. »Še večji strah je na strani zaposlenih, saj ne vedo, ali bodo še imeli službo. Alternativa odpuščanju iz poslovnih razlogov je pomoč države v obliki sheme skrajšanega delovnega časa ali čakanja na delo,« je poudaril Pulko.

Prevozniški sektor je tisti, ki najprej občuti dogajanje v gospodarstvu, pa je prepričan predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek. »Tudi v prevozniškem sektorju čutimo ohlajanje, več je praznih kilometrov. Na cesti vidimo vse več tovornjakov s kitajskimi avtomobili, to je realnost,« je dejal.

Akcija OZS je pokazala izredno enotnost in odzivnost celotnega sistema, je na seji poudaril predsednik DS RS Marko Lotrič. »Z državnim svetnikom Alešem Pulkom sva vložila pobudo za sprejem interventnega zakona. Sistemskega zakona očitno še dolgo ne bo, zato je sprejem interventnega zakona nujen,« je menil Lotrič.

V pozivu, ki so ga naslovili na ministra Hana in Mesca, so med drugim zapisali:

»Stanje, v katerem smo se že znašli, je zelo resno. Čeprav uradna statistika tega še ne potrjuje (ker se vedno nanaša na pretekle dogodke in je za aktualen čas še nimamo!), je na terenu čutiti močno poslabšanje razmer. Anketa OZS med člani zbornice je pokazala, da je skoraj 35 % podjetij, ki so vezana na avtomobilski trg, že septembra beležilo do 30-odstotni upad naročil, v decembru pa se slika drastično poslabšuje. Kar 68 % sodelujočih v anketi bo moralo brez pomoči države odpuščati delavce, kar pomeni večanje brezposelnosti, predvsem pa izgubo kvalificiranega kadra, ki ga po koncu krize ne bo lahko nadomestiti. Ob tem opozarjamo, da mora interventni zakon zajeti vse dele gospodarstva, tudi mikro, mala in srednja podjetja, saj se razmere poslabšujejo za prav vse segmente.«

Člani UO OZS podpirajo poziv zborničnega sistema in pričakujejo, da bo interventni zakon s shemo skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo začel veljati že januarja prihodnje leto.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine