0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Medicinske sestre na protestu za odpravo plačnih krivic poudarile, da brez njih ni zdravstva

Piše: C. R., STA

Sindikat delavcev v zdravstveni negi je danes na protestnem shodu v Ljubljani zahteval odpravo plačnih krivic. V nagovorih pred vladnim poslopjem je bilo slišati, da brez medicinskih sester ni zdravstva in da brez njih tudi napovedane plačne reforme ne bo. Opozorili so tudi, da se za poklice v zdravstveni negi odloča vse manj mladih.

Udeleženci protesta so se ob 14.30 začeli zbirati na Trgu republike, kjer jih je pred parlamentarno stavbo pozdravila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Nekaj pred 15. uro so se podali proti vladnem poslopju, kjer so napolnili Gregorčičevo ulico.
Udeleženci protesta so se ob 14.30 začeli zbirati na Trgu republike, kjer jih je pred parlamentarno stavbo pozdravila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Nekaj pred 15. uro so se podali proti vladnem poslopju, kjer so napolnili Gregorčičevo ulico.

Zaposleni v zdravstveni negi, med katerimi so medicinske sestre, zdravstveni tehniki, bolničarji, reševalci, babice in negovalci, so svoje nezadovoljstvo izrazili z glasnimi žvižgi in številnimi transparenti. Na njih je denimo pisalo Ignoranca in poniževanje nista pot do dialoga; Medicinski sestri skrb in empatija ne plačujeta položnic; Ogrožena zdravstvena nega, ogrožen bolnik, ogrožena medicinska sestra ter Golob, čas je, da si zamrzneš krila. Podpreti so jih prišli tudi reševalci z reševalnimi vozili in sirenami.

Pred vladno palačo je zbrane nagovorilo vodstvo sindikata. Generalni sekretar sindikata Marjan Meglič je bil kritičen do izjav ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, da bodo “vse reševali za mizo”. “Za mizo smo sedeli dneve, tedne, mesece, pa nismo prišli nikamor. Ne moremo verjeti tem besedam. Tukaj smo, da pokažemo, da smo enotni, da držimo skupaj,” je dejal. Prepričan je, da zdravstvene reforme brez medicinskih sester ni in je tudi ne bo.

Po oceni predsednice sindikata Slavice Mencingar je žalostno, da so se medicinske sestre morale s protestom podati “na pot dokazovanja, kdo smo, kaj smo in koliko smo vredne v tem sistemu”. Tudi ona se je obregnila v ministrove izjave, da je zdravstvo treba obravnavati kot celoto. “Medicinske sestre smo del te celote, ampak le takrat, ko je treba delati 24 ur na dan, vse dni v letu. Brez nas ni zdravstva,” je dejala.

Zbrane so nagovorili in jim izrazili podporo tudi predsednik konfederacije javnega sektorja Branimir Štrukelj, predsednica stanovske Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Monika Ažman, pa tudi predstavnika civilne iniciative Glas ljudstva in Srebrne niti.

V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije so nezadovoljni z decembrskim dogovorom, ko so se dogovorili o dvigu plač nekaterim poklicem v zdravstvu in socialnem varstvu, za zdravstveno nego pa je vlada vztrajala, da so bili dviga plač deležni že z dogovorom novembra 2021. A v sindikatu pojasnjujejo, da so takrat nekateri dobili le enega ali dva plačna razreda in zdaj zanje zahtevajo razliko do štirih plačnih razredov, kot je tudi predviden dvig za del zaposlenih v dogovoru oktobra lani.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine