0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Mag. Karmen Furman: Predlog sprememb Zakona o javnem naročanju prinaša znižanje cen medicinskih pripomočkov in medicinske opreme

Piše: Mag. Karmen Furman

Prejeli smo sporočilo za javnost mag. Karmen Furman, ki ga objavljamo v nadaljevanju:

Danes izpolnjujemo eno od zavez koalicijske pogodbe. Koalicijske stranke skupaj s podpisi stranke SNS v zakonodajni postopek vlagamo predlog sprememb Zakona o javnem naročanju za področje nabav v zdravstvu, ki prinaša znižanje cen medicinskih pripomočkov in medicinske opreme. Dejstvo je, da slovensko zdravstvo že več let pretresajo številne korupcijske afere o preplačanih medicinskih materialih, pri čemer v vseh teh letih vlade do sedaj niso imele posluha, da bi se slednje zakonsko uredilo in bi se na ta način onemogočila nadaljnja preplačila nabav v zdravstvu, ki smo jim bili priča v številnih že odkritih aferah. Področje zdravstva pa je v trenutnih časih glede na epidemijo tudi tisto področje, ki je najbolj obremenjeno, zato želimo s tem zakonom pomagati, da bi nova ureditev nabav medicinske opreme prinesla transparentnejše in bolj organizirano poslovanje zavodov, ki so vključeni v javno zdravstveno mrežo.

V Slovenski demokratski stranki smo do sedaj vodili edini dve parlamentarni preiskovalni komisiji, ki sta bili za to področje tudi ustanovljeni. Tako je preiskovalna komisija pod vodstvom Jelke Godec v prejšnji sestavi mandata ugotavljala zlorabe v slovenskem zdravstvenem sistemu na področju nakupa žilnih opornic. Trenutno pa je preiskovalna komisija na področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom pod mojim vodstvom že potrdila prvo vmesno poročilo na podlagi zaključene preiskave nabav v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica.

Pogled v to Šempetrsko bolnišnico je naši preiskovalni komisiji pokazal praktičen primer večletnega negospodarnega in ne transparentnega ravnanja z javnimi financami. Na podlagi preiskave že enega segmenta nabav – to so nabave kolčnih protez, v komisiji zaskrbljeno ugotavljamo, da so bile le-te preplačane v primerjavi z najcenejšo bolnišnico tudi do 75 %. Takšne ugotovitve seveda kažejo na nujno potrebo po urejenosti tega področja, saj trenutno veljavna zakonodaja očitno takšno ravnanje omogoča. Vmesno poročilo, ki je bilo brez glasu proti na sami seji preiskovalne komisije že sprejeto, smo glede na ugotovitve preiskave zaključili še z izhodišči oziroma smernicami za nadaljnje nujne spremembe zakona, ki bi jih bilo potrebno sprejeti, da se takšna preplačila zdravstvenega materiala v praksi ne bodo več dogajala.

Na teh sprejetih izhodiščih preiskovalne komisije pa je pripravljen predlog zakona za nabave na področju zdravstva, ki ga danes koalicijske stranke s podporo SNS tudi vlagamo v zakonodajni postopek.

In sicer predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o javnem naročanju uvaja regulacijo cen nabav medicinskih pripomočkov in medicinske opreme s sistemom referenčnih cen. V javnem razpisu za nabavo medicinske opreme bi se zato vedno določila referenčna cena, ki bi jo oblikoval urad, in sicer na podlagi podatkov iz slovenskih bolnišnic in bolnišnic drugih primerljivih držav Evropske unije. V primeru, da bi prijavitelj, ki se prijavi na javni razpis, ponudil ceno, ki je za več kot 10 odstotkov višja od referenčne cene, bi lahko kupec brez dodatnih administrativnih ovir potreben material nabavil na enotnem trgu Evropske unije. O takšnem nesorazmerju cen med domačim distributerjem in referenčno ceno pa bi moral kupec takoj seznaniti Vlado, ki preko pristojnega ministrstva o zadevi obvesti Evropsko unijo in ustrezne urade ter proizvajalca. V kolikor pa naročnik ugotovi, da je na trgu isto blago po nižji ceni kot pri izbranem ponudniku, le tega pozove k znižanju cen. Če ponudnik v 30 dneh ne zniža cen medicinskih pripomočkov, lahko naročnik te nabavi na prostem trgu.

Podpisniki tega zakona menimo, da bo predlagana ureditev nabav v zdravstvu:

•        onemogočila dosedanja nerazumna in prekomerna odstopanja pri nabavah istega materiala v različnih bolnišnicah;

•        predlagan model izenačitve nabavnih cen v vseh slovenskih zdravstvenih zavodih, ki delujejo v javni zdravstveni mreži, pa bo vplival na znižanje cen medicinskih pripomočkov in medicinske opreme na slovenskem trgu.

Glede na dejstvo, da je bilo vmesno poročilo, ki je pravzaprav podlaga tega zakona, podprto tudi s strani predstavnika poslanske skupine LMŠ, pa si morebiti lahko nadejamo širše podpore zakonu tudi preostalih političnih strank.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine