-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Litijska 51: Od vpletenosti Kardeljevega vnuka do propagandnega poročanja nacionalne televizije

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Kako bi naj bil v afero nakupa sanjske stavbe za sodnike vpleten generalni sekretar SD Klemen Žibert je razkril portal N1, ki je preverjal, kakšno je bilo sporočilo, ki ga je ta poslal na pravosodno ministrstvo decembra lani iz dopusta v Aziji, tik pred odločanjem vlade o prerazporeditvi denarja iz državnih rezerv za nakup te stavbe.

Žibert je portalu N1 sinoči sam posredoval posnetek zaslona s tem sporočilom. Ministrica Švarc Pipan je to SMS sporočilo omenjala na ponedeljkovi seji predsedstva SD, pozneje pa sta se s predsednico Tanjo Fajon, verjetno tudi zaradi tega, močno udarili o “nedopustnem vmešavanju” stranke SD v delo pravosodnega ministrstva in vlade.

Vpletli celo ustavno sodišče

Sporočilo je bilo, kot v članku v N1 navajata novinarja Meta Roglič in Miha Orešnik, takšno:

Sporočilo kaže, da je bil v zagotavljanje denarja za nakup stavbe resno vpleten namestnik Dominike Švarc Pipan državni sekretar Igor Šoltes, sicer nekdanji predsednik računskega sodišča in evropski poslanec. In da je bila med argumenti za nakup celo sodba ustavnega sodišča, da mora oblast bolje urediti sodniške (in vse druge) plače v javnem sektorju.

Igor Šoltes in Urška Klakočar Zupančič Foto: DZ/Zala Terlep Rogelj

Sporočilo je Žibert poslal šefu kabineta pravosodne ministrice Žigi Čepetu, ki bi naj bil član SD, da ga ta posreduje Dominiki Švarc Pipan, pravosodna ministrica pa prepošlje finančnemu ministru Klemnu Boštjančiču (Svoboda), a bi se naj to prepošiljanje sporočila dejansko ne zgodilo. Žibert je, ko SMS poslal portalu N1, pojasnil, da so ga v tistem času iz ministrstva za pravosodje večkrat klicali, saj da je en dan kazalo, da bo finančno ministrstvo prispevalo manjkajoči denar za nakup, naslednji dan pa, da tega ne bo storilo. Povedal je: “S strani ekipe ministrice Švarc Pipan sem bil zaprošen za pomoč, kako postopati v konkretni situaciji, da bi lahko izpeljali za ministrstvo pomemben projekt, ki so ga pripravljali leto dni.”

Besede v sporočilu, da gre za “zelo ugoden nakup”, so po njegovih navedbah, poroča N1, v kontekstu ostalih ponudb, ki so jih prejeli na pravosodnem ministrstvu, sam pa da zgradbe na Litijski cesti sploh ne pozna. Ob tem je izpostavil, da je Dominika Švarc Pipan na ponedeljkovi seji predsedstva SD povedala, da ji Čepe Žibertovega SMS sporočila ni preposlal.

Nenavaden del dogajanja s tem sporočilom je, da je šlo za lobiranje v okviru vlade, da bi finančno ministrstvo prerazporedilo denar iz državnih rezerv za nakup stavbe in da bi vlada to na hitro potrdila. Vse to se je tudi zgodilo. To ravnanje vlade je bilo sporno, ker nakup nepremičnine ni posel, ki se izvaja na vrat na nos iz državnih rezerv konec leta.

Kdo je odgovoren za nakup razpadajoče “sodne palače”?

  • Dominika Švarc Pipan (57%, 455 Votes)
  • Premier Robert Golob in Svoboda (28%, 221 Votes)
  • SD Tanje Fajon (7%, 57 Votes)
  • gre za zaroto iz tujine (4%, 29 Votes)
  • SDS Janeza Janše (3%, 26 Votes)
  • nižji uradniki (1%, 5 Votes)

Total Voters: 793

N1 opozarja tudi, kako bi naj Dominika Švarc Pipan zavrnila zamenjavo Simona Starčka, ko jo je po volitvah zahteval Žibert z razlago, da gre za kader SDS. Ministrica je, po poročanjih medijev ocenila, da je Starček član SDS, a da sama ni strankarska in ne odloča po tem ključu in ga zaradi tega ni zamenjala. Starček je pri kupovanju “sanjske stavbe” opozarjal na sporne plati nakupa. Podobno bi naj ravnalo še nekaj uradnikov.

Govorjenje o Starčku kot članu SDS je bilo nenavadno, ker podatki o članstvu v strankah niso javni in jih v SD ali na pravosodnem ministrstvu brez vohunjenja ne morejo imeti. Starček ni član SDS, je pokazalo preverjanje v tej stranki. Član pa je bil do leta 2017.

Poudarjanje članstva ali pripadnosti stranke SDS je v aferi propagandne narave, da bi se v posle SD, Svobode in vlade vpletlo še največjo opozicijsko stranko.

Propagandno “novinarstvo” TVS

Posebej jasno je včeraj propagandno poročala za vladajoče TVS, kjer so kot komentatorja za pomoč imeli celo novinarja Mladine Boruta Mekino, ki je nadgradil podobo pristranskega medija, ki jo po politični predčasni zamenjavi celotnega vrha gradijo že z vračanjem Marcela Stefančiča tudi z leve Mladine.

Novinar Nejc Furlan je vpliv “zaposlenih”, da je vlada Roberta Goloba z denarjem iz državnih rezerv na vrat na nos kupila sanjsko stavbo, včeraj opisal na ta način: “Od zaposlenih na ministrstvu so pri nakupu med drugim sodelovali Janja Garvas, sicer nekdanja generalna sekretarka zadnje Janševe vlade, Simon Starček, ki je pod prejšnjo vlado za kratek čas celo vodil Finančno upravo, bil njen namestnik ter podpredsedoval odboru SDS za izobraževanje ter Jure Maleš, ki zdaj opravlja funkcijo vodje službe za javna naročila.” Po tem so navedli izjavo ministrice Švarc Pipan: “Mi smo tudi danes v procesu odvzema ključnih pooblastil vodjem vseh strokovnih služb, ki so pri poslu sodelovale, dve od teh vodij sta trenutno na bolniški.” In izjavo novinarja levega tednika Mladina Mekine: “Ta posel ne bi mogel biti izveden, če ne bi na ministrstvu za pravosodje nastavili politične kadre, ki niso bili strokovnjaki na ključna mesta.”

Da gre za propaganda sporočila vladajočih proti opozicijski SDS, ki jih le prepošilja TVS, ki jo za pošteno poročanje, kar to ni, plačujemo vsi državljani, lahko opazijo celo laiki. Vira vseh teh zanimivih “poudarkov”, denimo, ne navajajo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine