3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Golob na dnu lestvice z Vrečkovo in Mescem

Piše: Spletni časopis 

Premier Robert Golob je skupaj z Asto Vrečko in Luko Mesecem na dnu lestvice ocenjevanih politikov, ki jo je včeraj po Mediani objavila POP TV.

Ko gre za razmerja na levi, kar predvsem kaže ta lestvica, na resen prevrat kaže, ker sta povsem na vrhu Nataša Pirc Musar, nekdanji župan Kočevja in zdaj evropski poslanec Vladimir Prebilič, pa tudi šef SD Matjaž Han. Morda je to razlog za nekaj nervoze zadnje čase v medijih, ki so blizu Svobodi. Med strankami je Vesna, za katero je Prebilič nastopal na EU volitvah, pred Levico, a daleč za SD. Povsem na vrhu z veliko prednostjo pa ostaja SDS Janeza Janše. Dno lestvice politikov je takšno:

Vrh, kjer so najbolje ocenjeni politiki POP TV, pa je takšen:

Strankam meritev Mediane ne kaže revolucionarnih novosti. SDS je še naprej daleč pred Svobodo, nekoliko se je povzpela SD, ki jo je pred tem afera sodna stavba potisnila navzdol. Med majhnimi strankami pa bi tokrat le Vesna prišla v državni zbor, vse ostale so relativno daleč od praga. A meritve so, še posebej pri majhnih strankah, nenatančne in tudi nikakor niso napoved volilnega rezultata. Celo tiste ne, ki so objavljene v tednu pred volitvami, so pokazale zadnje evropske volitve, ko sta Mediana in Ninamedia povsem zgrešili, kako odločno bo SDS dobila volitve.

Bolj dolgoročen pregled za pet velikih strank pokaže, da je SDS prevzela vlogo, ki jo je na volitvah imela Svoboda. Izgub Svobode, ki bi bile še obsežnejše, če bi upoštevali, da sta se v to stranko po volitvah zlili LMŠ Marjana Šarca in SAB Alenke Bratušek, pa ni “kapitalizirala” NSi Mateja Tonina, ki se je po volitvah v parlamentu odločila za nenavadno taktiko dogovorov s Svobodo in vladno koalicijo proti SDS in prevzela obe komisiji, ki skrbita za opozicijski nadzor vlade. Nenavadno ravnanje jim doslej ni posebej koristilo.

Okrepili sta se predvsem SDS in nekoliko tudi SD.

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine