4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Andrej Kosi za Demokracijo: Aktualna vlada ima veliko posluha za razvoj lokalnega območja in temu namenja tudi veliko finančnih sredstev

Piše: Mitja Grmovšek 

O lokalni in državni problematiki smo se pogovarjali z gradbenim inženirjem Andrejem Kosijem, ki že več kot 20 let dela kot projektant in svetovalec. Na listi Slovenske demokratske stranke kandidira za poslanca Državnega zbora Republike Slovenije.

Andrej Kosi. (foto: Polona Avanzo)

Andrej Kosi se je rodil leta 1977 na Ptuju. Po končanem osnovnem šolanju v OŠ Velika Nedelja se je izobrazil za gradbenega tehnika. Leta 2008 je na Višji strokovni šoli v Celju opravil diplomo kot inženir gradbeništva.  Je poročen in ponosen oče dveh čudovitih otrok. Več kot 20 let dela kot projektant in svetovalec.

DEMOKRACIJA: Gospod Kosi, za začetek vam bi postavil preprosto, osnovno, predstavitveno vprašanje. Kdo je Andrej Kosi? Kaj dela in s čim vse se ukvarja? 

Kosi: Po izobrazbi sem gradbeni inženir in več kot 20 let delam kot projektant in svetovalec. Pri svojem delu se veliko soočam s težavami v postopkih pridobivanja gradbenih dovoljenj in pri tem sem si nabral veliko izkušenj. Aktiven sem na različnih področjih. Tako sem prostovoljni gasilec, kjer v domačem prostovoljnem gasilskem društvu opravljam funkcijo predsednika društva in še nekaj funkcij na ravni Gasilske zveze Ormož, sem član Turistično-etnografskega društva Sodinci, član Odbora za varstvo okolja in urbanizem ter predsednik Urbanističnega sveta v občini Ormož, predsednik Sveta zavoda za informiranje Ormož in član Sveta zavoda OŠ Velika Nedelja ter član ocenjevalne komisije na LAS UE Ormož. Sem človek, ki trdno stoji za svojimi načeli in dejanji ter pozitivno in z veliko vnemo stremi k doseganju rezultatov.

DEMOKRACIJA: Prihajate iz Velike Nedelje. Kakšen kraj je to? 

Kosi: Velika Nedelja je čudovit in slikovit podeželski kraj ob vznožju Slovenskih goric, na katerega sem zelo ponosen. Najbolj je prepoznaven po veduti gradu in cerkve, ki pritegneta poglede od daleč in ponujata čudovit razgled na dravsko dolino. Grič nad njima se konča z vinogradi posejano vzpetino in mogočno zidanico Kogl. Zaradi bogate zgodovine je kraj bogat z ohranjeno kulturno in etnološko dediščino. Največje bogastvo kraja pa so njegovi prebivalci; marljivi, preprosti, srčni in gostoljubni ljudje. Ljudje, ki so ponosni na svoj kraj, svoj rokometni klub ter se zelo trudijo ohranjati slovensko kulturo in besedo. 

 

DEMOKRACIJA: Občina Ormož je dobila župana iz vrst SDS, se je v občini kaj spremenilo? 

Kosi: Tako je. Na zadnjih lokalnih volitvah je občina Ormož dobila novega župana Danijela Vrbnjaka, ki prihaja iz vrst SDS. Novi župan je na področju vodenja občine prinesel novo svežino. Čeprav je prevzel vodenje občine s slabo gospodarsko razvitostjo, ki jo je dodatno poslabšalo zaprtje tovarne Safilo, kjer je brez dela ostalo več kot 550 ljudi, ni vrgel puško v koruzo. S svojo mladostniško energijo, potencialom, zagonom, voljo, pozitivno naravnanostjo in ljubeznijo do domačega lokalnega okolja mu je uspelo obrniti kazalnike na bolje. Zelo spodbudno je, da so se v njegovem mandatu v celoti prodala zemljišča v Ekonomsko-poslovni coni Ormož, kjer sedaj potekajo gradbena dela komunalnega opremljanja območja, prav tako so se začeli graditi prvi poslovni objekti. Zelo pozitivna je tudi načrtovana graditev tovarne družbe Carthago, ki bo v prihodnosti prinesla približno 600 novih delovnih mest. V mestu Ormožu in okolici se izvaja veliko investicij. Tako potekajo in se končujejo številni projekti, med njimi nekateri, ki jih je začelo in načrtovalo že prejšnje vodstvo. Prek blagovne znamke Jeruzalem Slovenija izvajajo aktivnosti na področju razvoja turizma, gradijo se kolesarske steze, obnavljajo se pročelja na stavbah v središču mesta, kar mestu prinaša lepšo podobo, energetsko se sanirajo javne stavbe, ureja se park pri avtobusni postaji, obnavlja se vodovodno omrežje. Z nekaterimi ukrepi in pomočjo mladim pa se je zmanjšal tudi trend odseljevanja, kar je dober obet za razvoj in prihodnost občine.

DEMOKRACIJA: To je predvsem vinorodno okolje, koliko tu ljudje sledijo tradiciji pridelave vina? 

Kosi: Gričevnat predel ormoške občine zaradi sestave zemlje in podnebja spada med najboljše vinorodne lege za bela vina na svetu. Tako se na tem območju pridelujejo vina, ki dosegajo visoko kakovost tudi v svetovnem merilu. Naravna danost je omogočila, da se na tem območju že več tisoč let goji vinska trta, in vinogradništvo pa je postalo pomemba gospodarska panoga. Ljudje zelo marljivo obdelujejo vinograde in z vso ljubeznijo pridelujejo vino. Nekateri ljubiteljsko, nekaterim pa je vinogradništvo vir preživetja. Na žalost zaradi ekonomskih razmer nekateri pridelavo vina opuščajo oziroma se morajo posluževati »zelene trgatve«, kar ima na to tradicijo negativne učinke. Ne glede na to pa se vedno znova pojavljajo nove ideje in nove želje po pridelavi vina, tako da sem prepričan, da se nam za prihodnost pridelave vina ni treba bati. Bo pa treba tudi na ravni države izoblikovati ustrezno politiko in s spodbudami omogočati ohranjanje in razvoj te pomembne dejavnosti.

DEMOKRACIJA: Kako družina spremlja vaše politično delovanje? 

Kosi: Kot pri vseh mojih dejavnostih mi tudi na področju političnega delovanja družina daje veliko podporo. Vsak se po svoje trudi, da mi pomaga, hčerka na primer veliko pomaga pri grafičnem oblikovanju mojih objav na družabnih omrežjih. Podpora družine mi daje veliko energije in me spodbuja. Menim, da brez podpore družine ne bi mogel politično delovati.

DEMOKRACIJA: Za Ormož je vlada namenila skoraj 35 milijonov evrov. Koliko bo to pomagalo občini? 

Kosi: Aktualna vlada ima veliko posluha za razvoj lokalnega območja in temu namenja tudi veliko finančnih sredstev. Glede na gospodarsko stanje in razvojno stopnjo občine imajo ta sredstva še toliko večjo vrednost. Brez njih zagotovo ne bi bilo mogoče izpeljati številnih projektov in investicij. Gre za sredstva, ki bodo veliko pripomogla k razvoju občine. Omogočila bodo boljše življenjske razmere vsem generacijam in postavile trdne temelje za boljšo prihodnost občine. 

 

DEMOKRACIJA: Kako ocenjujete delo vlade Janeza Janše? 

Kosi: Delo aktualne vlade pod vodstvom Janeza Janše ocenjujem kot zelo uspešno. To dokazujejo tudi rezultati. Vlada se uspešno spopada z epidemijo covida-19, ki je povzročila neugodne razmere in negativne posledice na številnih družbeno-gospodarskih področjih. S protikoronskimi ukrepi je vladi uspelo te posledice omiliti ter ohraniti socialno in ekonomsko stabilnost. Celo več. Na gospodarskem področju je vlada dosegla visoko gospodarsko rast in rekordno nizko brezposelnost. Z dvigom povprečnin in s številnimi investicijami na lokalnem območju je vlada dosegla boljši in enakomernejši razvoj.. Sprejeti so bili nekateri pomembni zakoni, ki jih prej več let vladam ni uspelo sprejeti. Eden od teh je zakon o dolgotrajni oskrbi. Z novelo zakona o javnem naročanju se z nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah normalizirajo cene medicinskega materiala v slovenskem zdravstvu. Z dvigom urne podstavke za dijaško in študentsko delo se povečujejo prihodki mladih. Vlada je povečala znesek črpanja evropskih sredstev. Zelo uspešno je tudi vodila predsedovanje Svetu EU. Izvajajo se številni pomembni infrastrukturni projekti, npr. 2. tir, gradita se avtocesta na 3. razvojni osi, 2. cev predora Karavanke … Vlada je v tem mandatu seveda postorila še veliko več od navedenega in tako sem na njeno delo zelo ponosen. 

 

DEMOKRACIJA: Kako bo potekala vaša volilna kampanja? 

Kosi: Volilna kampanja bo prilagojena epidemiološkim razmeram. Zraven ustaljenih praks volilne kampanje (plakatiranje, letaki …) bomo na ustrezen način poskušali osebno vzpostaviti stik z volivci. S predstavitvijo uspešnega dela aktualne vlade, našega volilnega programa in reševanja lokalne problematike jih bomo poskušali prepričati, da je za prihodnost zelo pomembno, da se dosedanje delo vlade nadaljuje tudi po volitvah. Kampanja bo potekala tudi prek družbenih omrežij. Potrudili se bomo, da bodo volivci v volilni kampanji dobili ustrezne informacije in pozitivno mnenje o volilnem programu, dosežkih in meni osebno, kar jih bo prepričalo, da bodo šli na volitve in volili SDS. 

 

DEMOKRACIJA: Kako je po vašem mnenju pomembno sodelovanje in pogovarjanje z ljudmi? 

Kosi: Menim, da je pristen stik z ljudmi zelo pomemben. Sodelovanje in komunikacija sta pomembna dejavnika za razvoj in dobro delovanje družbe. To ima še večjo veljavo v današnjih časih, ko nam razvoj tehnike na eni strani omogoča različne možnosti komunikacije, na drugi pa nas oddaljuje in zasvaja. Še bolj nas je osamila epidemija. Če hočeš bit dober politik, se moraš nenehno pogovarjati z ljudmi in z njimi sodelovati. Tako lahko od njih pridobiš informacije, s katerimi težavami se soočajo, različne predloge in ideje, njihova mnenja in stališča. Na podlagi pridobljenih informacij usmerjaš svoje politično delovanje, ki mora biti usmerjeno v dobro ljudi.

Tako lahko pri ljudah pridobiš zaupanje in podporo ter ustvarjaš vizijo za prihodnost.

 

DEMOKRACIJA: Kako ocenjujete zdajšnjo politično situacijo v Sloveniji? 

Kosi: Po mojem mnenju je na žalost zdajšnja politična situacija v Sloveniji na dnu, lahko rečem katastrofalna. Z bližanjem volitev pa se bo situacija še nekoliko poslabšala. Namesto da bi po 30 letih samostojne Slovenije bili ponosni, da lahko živimo v svoji lastni in samostojni državi, da bi ustvarili visoko politično kulturo in okrepili enotnost, ki smo jo izkazali pri osamosvojitvi, prihaja do velikih trenj, groženj, podtikanj itd.. Na levem polu so še vedno močni zametki prejšnjega režima, ki želijo s pomočjo močne medijske podpore doseči to, kar želijo in znajo – vladati. Pri tem ne izbirajo sredstev in načinov. S pridom izkoriščajo tudi situacijo z epidemijo covida-19. Vlada je namreč prisiljena sprejemati in izvajati ukrepe, da bi preprečili širjenje okužb, s tem pa preprečuje tudi kolaps zdravstva, zmanjšuje umrljivost, ipd.. Ker ukrepi niso po volji vsem, levi pol organizira proteste in shode, podpihuje sovraštvo in nekako ustvarja razdor v družbi. Negativno sprejemajo tudi dobro delo vlade, saj vedo, da s tem izgubljajo kredibilnost, zato se poslužujejo različnih podtikanj, širjenja laži, groženj, ustvarjajo afere itd. S temi dejanji levi pol ustvarja nezaupanje družbe v politiko, kar po mojem mnenju ni dobro.

Družba mora zaupati politiki in politiki morajo delovati v sodelovanju in komunikaciji z družbo. Pri tem se seveda pojavljajo različna stališča in nesoglasja, ki pa jih je treba reševati v pozitivnem dialogu. Tako novo vlado čaka veliko dela, da ji bo uspelo vzpostaviti večje zaupanje družbe v politiko, predvsem pa povezanost. To so ključni elementi, da bomo zgradili Slovenijo tako, kot si jo želimo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine