0.3 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(GLOSA) Saga o murgelskem beljenju

Piše: Gašper Blažič

V zadnjem času sem precej vneto pregledoval časopise in spletne strani, ki so na dolgo in široko poročali o domnevnem poslu stoletja, to je o nakupu in prodaji neke slavne trentarske domačije.

No, med nakupom in prodajo je minilo simboličnih 13 let, naša slavna sredstva javnega obveščanja pa trdijo, da je lastnik, ki je domačijo imel v lasti teh trinajst let, to je Janez J., prodal to parcelo v istem stanju, kot jo je tudi kupil, le da naj bi  bil v nakup vložil zelo malo, ob prodaji pa je dobil dodatnih sto jurjev dobička. Jedetajedet, kaj pa je potem počel teh trinajst let? Verjetno ni samo pasel ovac med razvalinami, kakor sicer zlobno namigujejo obrtniki inženirstva človeških duš, ampak tudi kaj obnavljal, urejal …

In ko smo že pri naši rdeči tovarišiji, se bo verjetno marsikdo spomnil, kako je ta tovarišija v začetku devetdesetih po smešno nizkih cenah odkupovala tiste slavne hiše v Murglah, ki jih je Izvršni svet Skupščine SR Slovenije še v osemdesetih razdeljeval funkcionarjem. No, Milan K. jo je po koncu svojega predsedovanja Sloveniji sicer od znotraj prebelil, ampak ne verjamem, da bi zaradi tega njena cena poskočila podobno kot pri njegovem sedaj že nekdanjem najboljšem sosedu, pokojnem Janezu S., ki je svojo pred leti prodal kar za pol milijona evrov. To sicer po svoje ni sporno, saj se je pač nekomu zdela vredna toliko. No, celo naš legendarni smučar Jure Košir je pred leti prodal vilo na Bledu, ruski kupec je zanjo odštel dva milijona, jo obnovil in prodal naprej za skoraj štiri milijone. Pa nisem prepričan, da je v njeno obnovo res vložil dva milijona.

Zato niti po naključju ne verjamem, da bi bila Tonderjeva domačija pri prodaji leta 2005 v enakem stanju kot leta 1992, ko naj bi jo bil prvak SDS kupil za menda smešno nizko ceno, ki bi danes znašala manj kot 1500 evrov. Kaj pa, če so naši socialisti mislili, da je bila parcela zato tako »preplačana«, ker je imela zelo znanega lastnika? Ker če bi parcelo prodajal neki Francelj z vasi, niti po naključju zanjo ne bi mogel dobiti 130 jurjev – vsaj tako razumem naše socialiste, ki imajo velike težave s prostim trgom. Kadar se jim tako zdi. Ker so pač navajeni delati z vzporedno ekonomijo. Za navadne smrtnike bedno samoupravljanje, za nas, zaslužne tovariše, pa iz proračuna plačane dobrine.

In če Milan K. prebeli hišo, se ji vrednost podeseteri. Če pa razredni sovražnik vlaga v obnovo domačije, pa je slednja nato še manj vredna kot prej. To je za naše socialiste zakon trga. Če razumete. Jaz ne.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine