1.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(PREJELI SMO) V Parku vojaške zgodovine tudi letos ZgodoVikend

Piše: C. R.

V Parku vojaške zgodovine  bomo tudi letos že tradicionalno v jesen zakorakali z ZgodoVikendom. Gre za osrednjo prireditev Parka ob zaključku letne sezone, ki bo obiskovalcem na tretji septembrski vikend zopet postregla z odmevnim sklopom muzejskih dogodkov ter pestrim in bogatim festivalskim programom.  

Že v petek, 13. septembra, bo tako v Parku potekala seznanitev vojaških obveznikov letnika 2006 – Vestirnga 2024, ki jo pripravlja Uprava za obrambo Postojna. Vestirnga, vizita oz. štelunga so različna poimenovanja za nabor, ki je svojčas predstavljal pomembno prelomnico v življenju mladih fantov. V nekaterih slovenskih pokrajinah se je dolgo ohranjal kot barvit običaj z okrašenimi vozovi fantov iz posameznih vasi. Tradicija je bila z ukinitvijo nabornega sistema dokončno prekinjena, a jo skušamo v Parku skupaj z Upravo za obrambo iz Postojne obuditi in ohraniti kot živo dediščino.

Festivalsko dogajanje se bo nadaljevalo v soboto, 14. septembra, z dnevom odprtih vrat v Vojašnici Stanislava Požarja v Pivki. Poleg pestrega programa v edini tankovski vojašnici Slovenske vojske bo obilica dogodkov tudi v Parku. Pohodniki se bodo tako lahko udeležili pohoda do podzemne utrdbe Alpskega zidu na Primožu in se udeležili vodenih ogledov po stalnih in gostujočih razstavah Parka ter ogledov Depojev državnih muzejev v objektu D.

Sobotno dogajanje bo zaznamovalo odprtje razstave »Slovenija pod točo bomb – zavezniška bombardiranja 1944–1945«, ki je plod dolgoletnih intenzivnih raziskovanj zgodovinarja Saše Radovanoviča iz Maribora. Gradivo za razstavo prihaja iz različnih arhivov v Združenih državah Amerike, Velike Britanije, Slovenije ter drugod po Evropi. Razstavo, ki obdeluje nekoliko zapostavljeno zgodovinsko temo postavljamo ob osemdesetletnici intenzivnih zavezniških bombardiranj železniške in druge infrastrukture ter raznih proizvodnih obratov in tudi sovražnikovih postojank na slovenskem ozemlju. V teh bombardiranjih je na Slovenijo padlo 8.000 ton bomb, pri čemer je umrlo okrog 2.500 civilistov, železniških uslužbencev ter nemških in drugih vojakov, porušenih pa je bilo tudi ogromno stanovanjskih in drugih stavb. Razstavo bo odprl pisatelj Tone Partljič, živa priča bombardiranja Maribora.

Ob odprtju razstave bo njen avtor Parku vojaške zgodovine predal obsežno gradivo, ki ga je pridobil v letih raziskovanja predmetne teme – gre za elektronske kopije kar 130.000 dokumentov s podatki in fotografijami bombardiranja Slovenije in tudi drugih krajev v srednji, južni ter vzhodni Evropi. Dragoceno gradivo povečini prihaja iz Agencije za raziskovanje zgodovine ameriških zračnih sil (Air Force Historical Research Agency – AFHRA) in bo Parku omogočilo vzpostavitev bogate podatkovne baze o dogajanju med drugo svetovno vojno.

vir: NARA

V soboto popoldne bo Park vojaške zgodovine v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Poljske in Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor pripravil projekcijo novega dokumentarnega filma Punčuh: Pravičnik v Varšavi ter predavanje Borisa Hajdinjaka, direktorja Sinagoge Maribor, ki bo predstavil življenje in delo Franceta Punčuha, rojenega leta 1902 v Logatcu. Punčuh je med drugo svetovno vojno junaško pomagal Judom v Varšavi in je bil ubit med varšavsko vstajo leta 1944. Posthumno je zaradi svoje nesebične pomoči in junaškega delovanja prejel častni naziv pravičnik med narodi.

Višek festivalskega dogajanja bo v nedeljo, 15. septembra. Že zjutraj se bodo lahko obiskovalci povzpeli do podzemnih utrdb Alpskega zidu, skozi katere se bodo sprehodili v spremstvu članov Zgodovinskega društva Rapalska meja.

Ob 10.00 bo minister za notranje zadeve mag. Boštjan Poklukar obiskovalcem slovesno predal palubo in notranjost čolna P-111, ki je iz Luke Koper v Park vojaške zgodovine prispel novembra 2021 v zahtevni logistični operaciji, imenovani »Argo II«. zahtevna logistična operacija je dobila ime po transportu ladje antičnih Argonavtih. Na čolnu so v zadnjem letu potekala intenzivna restavratorska dela, saj bi želeli obiskovalcem našega muzeja omogočiti, da se povzpnejo na čoln in si ogledajo njegovo notranjost. Ob zaključku prve faze obnove bodo obiskovalci lahko pokukali v drobovje čolna P-111, katerega ogled bo odslej del ponudbe našega muzeja.

Obiskovalcem se bodo v nedeljo predstavili pripadniki Policije in Civilne zaščite, na ogled bodo vozila nekdanje milice, s statičnimi in dinamičnimi predstavitvami bodo dogajanje popestrili tudi gasilci PGD Postojna in gasilci starodobniki PGD Studeno. Na svoj račun bodo prišli tudi ljubitelji živali, saj si bodo lahko ogledali predstavitvi Kluba vodnikov reševalnih psov Postojna in Rehabilitacijskega in trening centra za konje Napolitano. Organizirani bodo vodeni ogledi po muzejskih zbirkah in razstavah ter po prizoriščih ZgodoVikenda.

Nedeljski vrhunec ZgodoVikenda bodo nedvomno okronale dinamične predstavitve Enote za specialno delovanje (ESD) Slovenske vojske ter 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe. Že tradicionalno pa bodo po glavnem prizorišču zahrumele gosenice voznega dela zbirke Parka vojaške zgodovine in Vojaškega muzeja Slovenske vojske. Kot pomembna nova pridobitev bo predstavljen samohodni top SU-76 iz druge svetovne vojne, ki jo je pred kratkim z zamenjavo pridobil Vojaški muzej Slovenskem vojske.

V stavbi D, kjer domujejo Depoji državnih muzejev, si bodo obiskovalci lahko ob strokovnem vodenju ogledali novo razstavo Kolesa usod, izkoristili pa bodo lahko tudi ostale priložnosti za spoznavanje razstavljenih predmetov Muzeja novejše in sodobne zgodovine, Tehničnega muzeja Slovenije in Narodnega muzeja Slovenije.

Pestro dogajanje bo dodatno obogatil sejem vojaškozgodovinske literature, militarij, taktične opreme in domačih izdelkov, obiskovalci pa se bodo lahko prepustili ritmom retro glasbe z gramofonskih plošč, ki jih bo vrtel DJ Heri Šolder. Poskrbljeno bo tudi za najmlajše, saj se bodo lahko udeležili otroških delavnic Parka vojaške zgodovine, Notranjskega muzeja Postojna in PGD Postojna. Dušica Kunaver, zbiralka ljudske dediščine, bo predstavila svojo novo knjigo Vojska v slovenski ljudski pripovedi.

V okviru ZgodoVikenda v Parku običajno predstavimo tudi druge novosti v našem muzeju. V letošnjem letu smo v okviru projekta, ki ga je podprlo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, posebno pozornost posvetili prilagoditvi ogleda muzejskih razstav in zbirk ranljivim skupinam. Za gibalno ovirane osebe smo omogočili virtualen ogled notranjosti podmornice, notranjosti policijskega čolna in utrdbe na Primožu. Prav tako bomo do konca leta omogočili še virtualen ogled notranjosti dveh oklepnih vozil. Za potrebe slepih in slabovidnih smo pripravili miniature naših večjih ”nosilnih” eksponatov, ki jih obiskovalci lahko primejo v roke ter se z dotikom seznanijo s podrobnostmi predstavljenih vozil. Večina miniatur je v merilu 1:14. Za slabovidne smo tudi dodatno osvetlili razstavo o Enigmi ter razstavo Pot v samostojnost. Poseben poudarek smo letos namenili gluhim in naglušnim obiskovalcem. Zanje smo s pomočjo g. Sama Dolanca prilagodili vodenje po muzejskih zbirkah in ga prevedli v slovenski znakovni jezik (SZJ). Tako imajo obiskovalci možnost na osmih lokacijah v Parku vojaške zgodovine z mobilnim telefonom skenirati QR kodo, ki jih vodi do video vodnika v znakovnem jeziku. Posneli smo tudi video vodnik v mednarodni kretnji, ki bo na isti način tujim obiskovalcem na voljo do konca leta.

Nasploh pa smo v Parku z letošnjo turistično sezono zadovoljni, saj smo do konca avgusta zabeležili 5-odstotno rast obiska. Prepričani smo, da bodo nove pridobitve privabile še nove obiskovalce in prispevale k nadaljnji rasti in razvoju Parka vojaške zgodovine.

Novinarsko konferenco je vodil direktor Parka vojaške zgodovine Janko Boštjančič, poleg njega pa so sodelovali še predstavniki drugih sodelujočih institucij. Matjaž Tomšič, višji samostojni policijski inšpektor iz Generalne policijske uprave, je poudaril odlično sodelovanje Policije in Parka vojaške zgodovine v zadnjem desetletju, katerega plod sta tudi policijski čoln P-111 in policijski helikopter AB-212, ki sta po »upokojitvi« svoje mesto našla med ostalimi eksponati Parka. V okviru ZgodoVikenda je napovedal prikaz delovanja dveh robotov, dinamično vajo s helikopterjem in predstavitev prometnih policistov, vodnikov službenih psov in kriminalističnih tehnikov. Podpolkovnik Marko Hlastec je izpostavil dolgo in dobro sodelovanje med Vojaškim muzejem Slovenske vojske in Parkom vojaške zgodovine. V okviru ZgodoVikenda bo Vojaški muzej slovenske vojske tako predstavil svojo najnovejšo pridobitev – samohodni top SU-76. Nov eksponat, izdelan leta 1942, predstavlja veliko muzejsko dragocenost in bo v okviru ZgodoVikenda prvič predstavljen širši javnosti. Predstavnica Slovenske vojske podpolkovnica Nina Raduha je izrazila veliko veselje, da Slovenska vojska aktivno sodeluje vse tri dni ZgodoVikenda in pomembno sooblikuje njegov program. Slovenska vojska je namreč vseskozi aktivno vključena v širše okolje in bo zato na tem muzejskem festivalu prikazala opremo, delo in znanje svojih pripadnikov ter v svoje vrste povabila tudi potencialne kandidate.

Samo Dolenc iz Zavoda Združenje tolmačev za slovenski Znakovni jezik je izrazil veliko zadovoljstvo nad sodelovanjem s Parkom vojaške zgodovine. Parku je čestital za tako velike korake v smeri vse večje dostopnosti muzejskih razstav in zbirk tako gibalno oviranim kot osebam s težavami z vidom in sluhom. Ga. Maruša Dolanc je celo novinarsko konferenco simultano tolmačila v slovenski znakovni jezik.

Obiskovalcem priporočamo, da si natančen program ogledajo na spletni strani Parka: https://www.parkvojaskezgodovine.si/dogodki/zgodovikend-3/.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine