0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

(PIVKA) V Parku vojaške zgodovine z ZgodoVikendom odprli jesensko sezono

Piše: Park vojaške zgodovine Pivka

V Parku vojaške zgodovine je ta konec tedna kljub ne najboljšemu vremenu program tradicionalnega ZgodoVikenda kar pokal od pestrega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine.    

Kot uvod v ZgodoVikend je v petek v muzejskem kompleksu potekala tradicionalna Vestirnga 2024, v sklopu katere je Uprava za obrambo Postojna izvedla seznanitev vojaških obveznikov generacije 2006, ki so se ob tej priložnosti – tako kot generacije nekoč – pripeljali na bogato okrašenih nabornih vozovih. Na dogodku je del svoje opreme in vozil predstavila tudi Slovenska vojska.

Sobotno dogajanje je v veliki meri zaznamoval Dan odprtih vrat Vojašnice Stanislava Požarja v Pivki, ki posebej zaradi voženj tankov vsako leto privabi veliko število obiskovalcev od blizu in daleč. Pestro pa je bilo tudi v Parku, saj je bil že dopoldne organiziran voden pohod do podzemne utrdbe na Primožu, v samem muzeju pa so se čez cel dan vrstili vodeni ogledi po muzejskih razstavah in otroške delavnice.

Vrhunec sobotnega dogajanja je predstavljalo odprtje nove razstave »Slovenija pod točo bomb – zavezniška bombardiranje 1944–1945« avtorja zgodovinarja Saše Radovanoviča, s katero smo ob osemdesetletnici v Parku obudili zgodovinski spomin na takratno dogajanje. Avtor je Parku vojaške zgodovine predal obsežno gradivo, ki ga je pridobil v letih raziskovanja predmetne teme – gre za elektronske kopije kar 130.000 dokumentov s podatki in fotografijami bombardiranja Slovenije in tudi drugih krajev v srednji, južni ter vzhodni Evropi. Dragoceno gradivo povečini prihaja iz Agencije za raziskovanje zgodovine ameriških zračnih sil (Air Force Historical Research

 

Agency – AFHRA) in bo Parku omogočilo vzpostavitev bogate podatkovne baze o dogajanju med drugo svetovno vojno. Ob odprtju razstave je svoje otroške spomine na bombardiranje rodnega Maribora zaupal slovenski pisatelj Tone Partljič, ki je razstavo tudi odprl.

Popoldne smo v Parku vojaške zgodovine v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Poljske in Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor pripravili projekcijo novega dokumentarnega filma Punčuh: Pravičnik v Varšavi ter predavanje Borisa Hajdinjaka, direktorja Sinagoge Maribor, ki je predstavil življenje in delo Franceta Punčuha, rojenega leta 1902 v Logatcu. Punčuh je med drugo svetovno vojno junaško pomagal Judom v Varšavi in je bil ubit med varšavsko vstajo leta 1944. Posthumno je zaradi svoje nesebične pomoči in junaškega delovanja prejel častni naziv pravičnik med narodi.

Nedeljsko dogajanje letošnjega ZgodoVikenda se je začelo že zgodaj s pohodom na Primož in strokovnim vodenjem po notranjosti utrdbe Alpskega zidu v izvedbi Zgodovinskega društva Rapalska meja.

Eden od vrhuncev nedeljskega dogajanja je bila brez dvoma slovesnost ob koncu prve faze obnove policijskega čolna P-111, na kateri je minister za notranje zadeve mag. Boštjan Poklukar za obiskovalce slovesno odprl prenovljeno plovilo in notranjost čolna. Zbrane na slovesnosti je nagovoril tudi generalni direktor Policije mag. Senad Jušić.

Obiskovalcem sta se kot del osrednjega programa predstavili Slovenska vojska in Policija, pri čemer so sodelujoče enote poleg statične predstavitve tehnike pripravile tudi dinamičen prikaz akcijskega delovanja na terenu. Policija je obiskovalcem ponudila predstavitev dela bombnih tehnikov Specialne enote Policije in številnih drugih enot, ki so z različnih zornih kotov osvetlile poklic policistov. Gasilci iz Prostovoljnega društva Postojna so prikazali reševanje v primeru prometne nesreče. Enota za specialno delovanje (ESD) in 15. brigada vojaškega letalstva in zračne obrambe sta poskrbeli za vsesplošno navdušenje obiskovalcev ob prikazu reševanja sestreljenega pilota. Ljubitelje vojaške tehnične dediščine so v okviru dinamičnih predstavitev na poligonu posebej pritegnile demonstracijske vožnje oklepnih vozil iz voznega dela zbirke Vojaškega muzeja Slovenske vojske in Parka vojaške zgodovine.

Poleg številnih dinamičnih predstavitev so si obiskovalci na glavnem prizorišču ogledali delovanje in opremo enot Slovenske vojske, Policije, Uprave za zaščito in reševanje ter Civilne zaščite. Poleg tega so obiskovalci lahko občudovali starodobnike Društva slovenskih miličnikov ter vojaške starodobnikov zasebnih lastnikov iz Slovenije in Hrvaške, posebno atrakcijo pa so predstavljali gasilci starodobniki PGD Studeno.

Festivalsko dogajanje je popestril bogat spremljevalni program z vodenimi ogledi zbirk in razstav ter prizorišč ZgodoVikenda, mini knjižnim sejmom vojaškozgodovinske literature, sejmom militarij in delavnicami za otroke Parka vojaške zgodovine, Notranjskega muzeja Postojna, Garaže Ajdovščina ter PGD Postojna. Dušica Kunaver, zbiralka ljudske dediščine, je predstavila svojo novo knjigo Vojska v slovenski ljudski pripovedi. Na svoj račun so prišli tudi ljubitelji živali, saj so si lahko ogledali predstavitvi Kluba vodnikov reševalnih psov Postojna in Rehabilitacijskega in trening centra za konje Napolitano.

V stavbi D, kjer domujejo Depoji državnih muzejev, so si obiskovalci ob strokovnem vodenju ogledali novo razstavo Kolesa usod, izkoristili pa so tudi ostale priložnosti za spoznavanje razstavljenih predmetov Muzeja novejše in sodobne zgodovine, Tehničnega muzeja Slovenije in Narodnega muzeja Slovenije.

V sklopu ZgodoVikenda je bila prenovljena tudi fotografska razstava Vojaškega muzeja Slovenske vojske Slovenska vojska – v službi domovine. Ta vikend se je ob 30. obletnici Antonijevega rova v Parku začelo tudi gostovanje razstave Centa za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija.

V okviru muzejskega programa, ki ga podpira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, smo letos v Parku posebno pozornost posvetili prilagoditvi ogleda muzejskih razstav in zbirk ranljivim skupinam. Za gibalno ovirane osebe smo tako omogočili virtualen ogled notranjosti podmornice, notranjosti policijskega čolna in utrdbe na Primožu. Prav tako bomo do konca leta omogočili še virtualen ogled notranjosti dveh oklepnih vozil. Za potrebe slepih in slabovidnih smo pripravili miniature naših večjih ”nosilnih” eksponatov, ki jih obiskovalci lahko primejo v roke ter se z dotikom seznanijo s podrobnostmi predstavljenih vozil. Večina miniatur je v merilu 1:14. Za slabovidne smo tudi dodatno osvetlili razstavo o Enigmi ter razstavo Pot v samostojnost. Poseben poudarek smo letos namenili gluhim in naglušnim obiskovalcem. Zanje smo s pomočjo g. Sama Dolanca prilagodili vodenje po muzejskih zbirkah in ga prevedli v slovenski znakovni jezik (SZJ). Tako imajo obiskovalci možnost na osmih lokacijah v Parku vojaške zgodovine z mobilnim telefonom skenirati QR kodo, ki jih vodi do video vodnika v znakovnem jeziku. Posneli smo tudi video vodnik v mednarodni kretnji, ki bo na isti način tujim obiskovalcem na voljo do konca leta.

ZgodoVikend, ki je z novo preobleko nasledil nekdanji Festival vojaške zgodovine, je ta vikend privabil v Pivko več kot 5.000 obiskovalcev. Obiskovalci so se domov vrnili bogatejši za kopico novih muzejskih izkušenj.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine