11.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 16 septembra, 2024

(PISMO BRALKE) Referendum o konoplji in tveganja

Piše: Milena Srpčič

Približujejo se volitve za evropske poslance kjer kandidati pripravljajo svoje programe. Uporaba konoplje ni temeljni kamen kandidatov, a smo ga uvrstili na referendum. Trava, marihuana, konoplja ima veliko različnih imen, ki jo poznamo iz zgodovine kot rastlino, ki so jo uporabljali za izdelavo vrvi in tekstila.

Danes je konoplja druga najpogostejša psihoaktivna snov, ki jo uporabljajo mladostniki in mlajše osebe in prednjači pred alkoholom in nikotinom. Najmočnejši izvleček te rastline je hašiševo olje ali tekočina kar ljudje ne vedo. Posušeni listi te rastline se uporablja v vodnih pipah… Legalizacija uporabe konoplje pomeni ustvarjanje industrije, ki bo imela dobiček od prodaje. To bo imelo daljnosežne posledice, ker to pomeni v političnem okolju tudi ekonomijo odvisnosti. Na ravni Slovenije bomo zmanjšali duševno zdravje in kognitivno funkcijo Slovencev. Poslanci bi morali razmisliti o nenamernih posledicah posameznikov in naroda kot celote, ker uporaba konoplje ni neškodljiva ali da je ni moč zlorabiti..

Politična stranka Gibanja Svoboda je v parlament vložila pobudo za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene. Moram poudariti, da se medicinska konoplja v Sloveniji lahko uporablja že od leta 2014, da zdravniki lahko predpisujejo zdravila iz konoplje na zdravniški recept, stroške krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Nimamo pa spremenjeno zakonodajo, ki bi omogočala gojenje konoplje. Zato je tudi referendumsko vprašanje zastavljeno zelo dvoumno. Predlagatelji trdijo, da so uvoženi izdelki konoplje predragi, da moramo zagotoviti pogoje za gojenje konoplje v Sloveniji in zagotoviti oz. olajšati bolnikom dostop do zdravila, ki je pridelan iz konoplje. Ministrstvo za zdravje trdi, da imamo v Sloveniji dostop do vseh registriranih zdravil na osnovi konoplje v evropski uniji in drugih državah sveta. V Sloveniji se v medicini ta zdravila največ uporabljajo pri trdovratnih epilepsijah otrok. Z referendumom želijo poslanci odgovor prebivalcev o rabi celotne rastline in ne samo v medicinske namene, ampak tudi za osebno rabo, ker se bo rastlino konoplje lahko kupila vsaka odrasla oseba in si jo vzgojila doma. Nacionalni inštitut za javno zdravje je opozoril, da bi ta zakon postal veliko tveganje za zdravje.

Vsi dobro vemo, da je marihuana zelo nevarna, da povzroča odvisnost ter da so mladi še posebno ranljivi. Zelo zanimivo pa je, da se o tej temi ni opredelila ministrica za zdravje in predsednik vlade. Ne vem a se ta dva zavedata legalizacije droge in morebitnih posledic uporabe konoplje kot je depresija, težave z duševnim zdravjem… Naši strokovnjaki, klinični strokovnjaki in izkušeni zdravniki so nasprotniki predlaganem zakonu. Vlado zanima samo tržni delež, obseg prodaje in dobiček. Legalizacija konoplje bo imela velik učinek na uporabo, dostopnost, a žal ne bo izpolnila pričakovanj zagovornikov. Po mojem mnenju je to ekonomski argument za gospodarstvo Slovenije in ponuja določenim osebam poslovne izzive. V oddaji Tarča je bila ideja o pridelovanju konoplje za kmete kot izziv. Toda pridelovanje konoplje zahteva tudi uporabo insekticidov, čiščenje zemlje za sajenje  kar ima za posledico požare zaradi posušene vegetacije in resne nevarnosti za požare. Legalizacija konoplje je potencialna politična in družbena katastrofa in velika napake vlade. Zagovorniki trdijo, da je to poslovni model, ki bo zanimiv tudi za kmete in bo prinašal inovativne izdelke, ki bo prinašal več milijard vreden trg konoplje. Na ta način bi vlada prišla do veliko dohodkov, vključno z davki, prodajo in trošarinami. Legalizacija konoplje bi prinesla nova delovna mest, davčni prihodek. Po raziskavah je ta ocenitev v svetu ocenjena na veliko milijard. Ocenjujem, da je v Sloveniji zelo velika potreba po večjem proračunu. To pa ni pravilen način vzpodbujanja gospodarstva. Kakšen vpliv bo imela vzgoja konoplje na gospodarstvo in zdravje?

Zakonit trg z izdelki konoplje ni tako privlačen kot trdijo zagovorniki. Na spletu lahko potrošnik najde izdelke konoplje z močjo, ki je višja od dovoljene in po bistveno nižji ceni kot jo ponujajo v licenčnih trgovinah. Potrošnik ne bo kupoval izdelke v lekarni ali trgovini, ker bo njegovo vodilo cena izdelka ne glede na kakovost in bo iskal cenejši izdelek ne glede ali je ta zakonit. Potrošnika ne bo zanimala generična nalepka na embalaži ampak cena. Na spletu lahko najdete veliko trditev, kjer ljudje trdijo, da so pozdravili raka s konopljinim oljem ali drugimi derivati konoplje. Oglaševalci trdijo, da je uspeh zagotovljen, a ne boste našli podatka, koliko bolnikov ni imelo nobene koristi ali pa so bili potencialno oškodovani. Kadar se nekdo odloči zavrniti konvencionalno zdravljenje raka v korist alternative zdravljenja z konopljo, lahko zamudi zdravljenje, ki bi mu rešilo ali podaljšalo življenje. Včasih še pospeši smrt. Imamo veliko spletnih prevar, ki ponujajo prodajo izdelkov iz konoplje. Dopuščam možnost, da tako zdravljenje pomaga in zelo škodi, ker so neznane sestavine, kemikalije. Nekateri rakavi bolniki so prepričani, da nimajo česa izgubiti, če poskusijo z alternativnim načinom zdravljenja raka, a obstaja veliko tveganje. Zdravila proti raku ne more patentirati nobena farmacevtska firma na svetu. Prav zagotovo bi te firme izdelovale pripravke iz konoplje, ki bi učinkovale, saj bi zaslužile ogromno denarja. Znani zakoniti pripravki morajo biti nadzorovani, kakovostni, varni in učinkoviti. Ni nobenih znanstvenih dokazov, da lahko konoplja ozdravi raka. Dokazano pa je, da kanabinoidi koristijo pri obvladovanju bolečine pri raku, zmanjšanju slabosti in bruhanja. Pri zdravljenju raka znanstveniki ne znajo odgovoriti na uporabo kanabinoidov, katera vrsta naravnih ali sintetičnih učinkuje, količino odmerka, za katere vrste raka učinkujejo, kako se bomo izognili psihoaktivnemu učinku THC-ja, kako pripraviti kanabinoide, ki se težko raztopijo v vodi, ali preprečijo učinke kemoterapije….

Pretirana regulacija drog v Sloveniji je v nasprotju z javnim zdravjem in podpira bodočo industrijo z konopljo. Vendar se moramo zavedati, da je povpraševanje v Sloveniji majhno. Zagovorniki o zakonu o konoplji imajo cilj, da se legalizacija rekreacijske konoplje premakne od nezakonitega trga k zakonitem. Zagovorniki varujejo potenciale konoplje in nakazujejo, kako bomo porabili svoj dohodek za nočno rekreacijsko aktivnost med vikendom. Ne zavajajte javnost z legalizacijo drog in ljudem povejte, da gre za potencialne politike glede družbenih in finančnih koristi legalizacije. Ta sloves ne bo koristil državi in ga ne more nihče upravičiti. Ta vladni lonec je predrag, ker to na bo zmanjšalo patologije ampak bo povzročilo še več težav, ki bodo povzročile še več stroškov državi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine