Piše: Peter Bogataj
O dolgo napovedani interpelaciji oz. razpravi o (ne)delu vlade je bilo že veliko rečenega in napisanega. Največ zaradi nekakšnih čudnih podatkov, ki jih je v uvodu predstavil elektromojster in nato izginil. Prva je bila ocena, da se je hrana nekakšne košarice osnovnih živil pocenila za četrtino. V bližnjo Mercatorjevo trgovino, kjer kupujem že več desetletij, sem šel zadeve preveriti. Prodajalke so me odpravile z vprašanjem “kdo te je našopal”. Dodale pa so, da so cenejši izdelki pred potekom roka, pa enkrat tedensko 25 % za en izdelek in za upokojence 10 odstotni popust za nakup tudi enkrat tedensko. Nato sem se pozanimal tudi pri znancih, če so kje kakšni “a la Golob diskonti”, pa nobeden ni nič vedel.
Tako kot je bila težko razumljiva novica na MMC RTV sredi meseca z naslovom Cene goriv: Dizel cenejši. V nadaljevanju je bilo rečeno: ob zviševanju trošarin se bo cena dizla na bencinskih servisih zunaj avtocest v torek znižala a 5.5 centa na 1.449 eura za liter, cena 95 oktanskega bencina pa bo ostala nespremenjena.
Kurilno olje se bo pocenilo za 5.4 centa na 1.04 eura za liter. Trošarina za neosvinčen bencin se je zvišala iz 0.379 eura na 0.388 eura za liter, za dizel pa iz 0.406 eura na 0.429 eura za liter. Trošarina za kurilno olje pa iz 0.122 eura na 0.127 eura za liter. Tako, sedaj se naj iz tega znajde vsak sam ali pa pokliče urednika za pojasnilo te zmešnjave.
Elektromojster je tudi povedal, da je bila v marcu 10,4 odstotna inflacija, kar je nižje kot pri sosedih. Tudi to je bil napačen podatek, saj smo prehiteli Avstrijo in Italijo. 29. aprila, 3 dni pred koncem meseca, pa so bili že objavljeni podatki o 9.4 odstotni inflaciji v omenjenem mesecu. Možno je dvoje – ali je elektromojster postal prerok ali pa so odgovorni za statistiko dobili kakšen namig. Znano je namreč, da lahko s tem izračunom dokažeš vse. Na primer, da upoštevaš pocenitev parnih lokomotiv za 99,99 odstotka, pa je slika povsem drugačna.
Drugačne pa so bile tudi ulice v Ljubljani, ko so kmetje še drugič prišli povedat, da imajo dovolj izigravanja. Poleg drugih zadev kar nekaj pozornosti zaslužijo nebuloze o dopolnitvah zakona o varstvu živali. Nekateri so novele poimenovali kot koruzni zakon, ki je po mnenju elektromojstra v skladu z EU direktivami, kar smo lahko videli v domačem video posnetku. Prav tako ni znano, kako bi novosti zakona vplivale na varstvo šimpanzov, ki so po mnenju predsednice DZ potrebni pomoči, pa ne naši ampak tisti v Ugandi. Menim, da bi lahko navdušenci zbrali nekaj denarja in v DZ dostavili določeno količino banan. To se je enkrat že zgodilo v 90. letih, ko je poslanec iz Gorenjske z bananami počastil kolege.
Mogoče bi bilo v zakonu dobro podrobneje zaščititi tako imenovano “13. prase”, ki je nekakšen nebodigatreba in ga od sesanja vsi odrivajo. Zato je običajno najbolj shiran. Rekel bi, da je to skoraj tako kot z več kot polovico penzionov, vendar pa je to že druga zgodba in drug zakon.
Skoraj bi pozabil na še eno pomembno novico. V osnovno šolanje je po zadnjih podatkih vključenih 220 učencev več kot lani. Ker imamo 220 občin, to pomeni 1 učenec na občino. Za nataliteto pa je znano, da se število novorojencev iz leta v leto zmanjšuje. Zato je vprašanje od kod to omenjeno povišanje, so všteti ukrajinski otroci, otroci ilegalnih migrantov ali pa je razlog kje drugje. To bi lahko povedali na demografskem uradu, ki pa je bil žal ukinjen in se zdaj ukvarja z ilegalci.