9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Župan Vrhnike Daniel Cukjati: “Občina Vrhnika želi biti zelena, čista, lepa in urejena”

Piše: Lea Kalc Furlanič

“Občina Vrhnika želi biti zelena, čista, lepa in urejena, prijetna za bivanje in vabljiva za obiskovalce, kjer si bomo eni in drugi nabrali novih moči,” poudarja vrhniški župan Daniel Cukjati. Zato se v občini ves čas trudijo, da bi to uresničili.

 Župan Daniel Cukjati še napove, da bodo zato že do konca tega mandata in v prihodnjem nadaljevali urejanje komunalne infrastrukture, sofinancirali male čistilne naprave, uredili zbirni center za ravnanje z odpadki, naredili vse, da bi zmanjšali količino odpadkov za predelovanje v občini in nadaljevali z že začetimi aktivnostmi na področju varovanja okolja.

Kako si v občini Vrhnika tudi na področju varovanja okolja prizadevate za to, da bi bili zelena destinacija?

V zadnjem obdobju se intenzivno ukvarjamo z aktivnostmi za zmanjševanje vplivov na okolje v družbah za zbiranje in predelavo odpadkov, ki z različnimi emisijami in posegi negativno vplivajo na bivanjske razmere in naravo ter kvarijo sliko zelene destinacije. Vrhnika ima nedvomno izjemen potencial, ki je bil v preteklosti zanemarjen, zato sedaj urejamo parkovne površine in sprejemamo podrobne prostorske načrte, ki določajo ureditve in hkrati omejujejo posege, ki bi za vedno degradirali naše zelene bisere, kot so območje Sv. Trojice in Kotnikovi bajerji. Občina je tudi uspešna pri pridobivanju zemljišč in objektov v Močilniku, ki bo v prihodnje spet zasijal v svoji lepoti. Zelena območja, ki so bolj oddaljena od mestnega središča, pa povezujemo z novimi kolesarskimi in pešpotmi. Pomembni so tudi sonaravni ukrepi za zmanjševanje poplavne ogroženosti, ki jih načrtujemo.

Že nekaj časa je rakrana vaše občine podjetje Kemis. Kako rešujete njegovo problematiko? Ali so res problem inšpekcije, ki ne opravljajo dovolj dobro svojega dela?

V zadevi Kemis gre za številne pravne in druge postopke, v katerih občina zastopa interes občanov, da se tovarna preseli na primernejšo lokacijo. Večji del Kemisovega objekta je na podlagi odločbe IRSOP z dne 25. 9. 2020 nelegalen, zato je v tem delu prepovedano opravljanje gospodarske dejavnosti. Kljub številnim pozivom občine Kemis še vedno opravlja dejavnost v nelegalnem delu, kar pomeni, da posamezni inšpektorji ne opravljajo svojega dela.

Pred časom ste omenili vprašljivost odlaganja komunalnega blata. Menite, da bi to dejavnost morala država ustrezneje reševati? Kako?

Rešitev vidimo v sodobnih tehnoloških postopkih, ki so primerni za večje količine blata. Ker smo zapravili veliko dragocenega časa, bi bila sedaj nujna pomoč države, da bi se lahko investicije čim prej realizirale.

Kaj pa sežigalnice odpadkov, kakšno je vaše mnenje o tem?
Kolikor vemo, za zdaj še ne obstaja tehnologija, ki bi popolnoma uničila ali preoblikovala odpadek, zato je potrebna sežigalnica na državni ravni.

Kako je s kompostarno v občini?

Edina še delujoča kompostarna na Vrhniki, ki je v zasebni lasti, ima neustrezne objekte za tako velike letne količine odpadkov. Poleg tega smo soočeni z emisijami smradu in po našem mnenju s številnimi kršitvami okoljevarstvenega dovoljenja, kar zadevo še poslabšuje.

Menite, da gre novi zakon o varovanju okolja v pravo smer oziroma ali bi bilo treba še dvigniti tako imenovane okoljske standarde?

Podpiramo vsak zakon, ki bo izboljšal bivanjske razmere občanov. Poleg standardov je predvsem treba zagotoviti ustrezne sistemske rešitve, ki bodo poskrbele, da se bodo standardi tudi realizirali. Hkrati pa bi morali dati pooblastila inšpekcijskim službam, da bodo ustrezno sankcionirali vse, ki se standardov ne bodo držali.

Kako je v občini zaživela aplikacija Občinski NOS in kako deluje?

Občina je razvila namensko aplikacijo Občinski NOS za sporočanje smradu v določenem času in na določenem kraju. Prvenstveno je namenjena evidentiranju smradu, ki zadeva večje območje mesta. Registrirajo se dogodki, kot jih zaznavajo uporabniki, in tako omogoča natančnejšo interpretacijo emisije. V aplikaciji je bilo v letu 2021 registriranih preko 1600 prijav občanov, kar pomeni, da imamo resen problem s smradom. Pristojne s tem redno seznanjamo in verjamemo, da bo tudi aplikacija Občinski NOS pripomogla k čimprejšnjemu sprejetju uredbe, na podlagi katere bodo posamezni obrati končno primorani posodobiti tehnologijo ali pa preprosto zapreti dejavnost.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine