8.2 C
Ljubljana
sreda, 8 januarja, 2025

Zaupanje med terapevtom in pacientom je pomembno

Piše: Petra Janša

Na Prvi TV, programu televizije Nova24TV, se nadaljuje tedenska oddaja o zdravju, ki jo pripravlja profesor naturopatije Igor Ogorevc, solastnik podjetja AS AN, d. o. o., znanega po blagovni znamki Planet zdravja. Tokrat je bil gost oddaje Edvard Kadič.

Edvard Kadič je vodilni slovenski strokovnjak za komuniciranje, politični analitik, publicist in pisatelj. »Svet lahko spreminjaš s pravilno komunikacijo, ali kot rečemo, s pravilnim narativom,« je prepričan Kadič. Eno od njegovih podjetij se je nekoč ukvarjalo tudi s prehranskimi dopolnili, pri čemer je prav tako pomembna pravilna in učinkovita komunikacija med ponudnikom in potrošnikom. Kadič je uvodoma spomnil na nedavno novinarsko konferenco, ki so jo združeno organizirali Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS), ministrstvo za zdravje, ministrstvo za kulturo in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), tema pa je bila skrb za potrošnika glede reklamiranja prehranskih dopolnil. Sogovorca v oddaji sta se strinjala, da je na tem področju treba narediti red – »da se loči zrnje od plev«.

Red na trgu prehranskih dopolnil

S prehranskimi dopolnili se ukvarjajo tudi v Planetu zdravja, ki je po Ogorevčevih besedah eden redkih proizvajalcev prehranskih dopolnil, »če ne edini, ki z oglaševanjem nima težav«. Vzrok za to se skriva v dejstvu, da že skoraj 27 let uporabljajo tiste produkte, za katere vejo, da imajo pozitivne učinke na zdravje. »Imamo tudi vse črno na belem, kako in kaj deluje, kdaj deluje pozitivno oziroma ne, ali je kaj kontraindicirano s kakšnimi zdravili. Vse to v Planetu zdravja upoštevamo. Zakonodaja na tem področju je popolnoma jasno napisana. Gre za evropsko direktivo, ki jo je treba spoštovati tudi v Sloveniji. Ni bila spoštovana, niti z naše strani ne, ker ni bilo nobenega ukrepanja. Ampak da se naredi tukaj red, smo prvi za in se absolutno strinjamo s tem,« je uvodoma dejal profesor naturopatije. Kadič je ob tem omenil knjigo Boba Proctorja Rojeni v obilju. Tudi sam še danes izhaja iz dejstva, da je zdravje naše naravno stanje, različni pritiski v življenju pa nas lahko odmaknejo od tega. Kadič je prepričan, da je danes za posameznika pravi izziv, da si zna priskrbeti prave in kvalitetne informacije in da se ljudje zavejo, da so sami odgovorni za svoje zdravje. »Obisk pri zdravniku je seveda ena od možnosti, ampak običajno je tako, da ljudje lahko naredimo ogromno za svoje zdravje, preden se pojavijo resne težave. Tu ne govorim samo o preventivi, ampak o načinu življenja,« je prepričan Kadič, ki je ob tem omenil tudi brezplačno izobraževanje, ki ga ponujajo v Planetu zdravja.

V Planetu zdravja že skoraj 27 let uporabljajo tiste produkte, za katere vejo, da imajo pozitivne učinke na zdravje. (foto: Polona Avanzo)

Liebigov zakon minimuma

V Planetu zdravja vejo, kako popraviti neravnovesje v telesu – tudi s prehranskimi dopolnili.

»Naša izkušnja je takšna – če ljudje pridejo bolj na začetku, ko se simptomi začnejo pojavljati v blagi obliki in so dejansko samo simptomi kakšnih blagih neravnovesij, velja za ljudi in rastline praktično isti zakon. Vsi agronomi poznajo Liebigov zakon minimuma. Ta zakon govori, če rastlini primanjkuje en sam mineral v spektru vseh drugih, je ravnovesje porušeno. Pri rastlini so zunanji znaki neravnovesja, da se ji sušijo listi ali ji odpadajo cvetovi ipd. Agronom zelo natančno ve, katerega minerala ji primanjkuje, in ji ga doda. Rastlina si v dveh dneh opomore. Pri ljudeh je enako ali zelo podobno,« razloži profesor Ogorevc in ob tem doda, da je pri začetnih težavah velikokrat dovolj, da kvalitetno in natančno ugotovimo, katerih mineralov je preveč ali premalo v telesu. »In tretja možnost: kateri minerali so v neravnovesju. Kajti tudi ravnovesje mineralov je enako pomembno. Pri takšnih začetnih težavah se včasih smejemo in rečemo, da je to za nas hobi program. Pacientu dodamo enega ali dva minerala, mu damo popiti malo več vode, da odplavi odvečne minerale. Na kontroli čez 14 dni nam tak pacient reče, joj, vi ste pa čarovnik, vi ste pa čudežni, zdaj mi je pa kar naenkrat vse dobro, pa samo dva vaša izdelka sem zaužil. Ne, imeli ste začetne težave,« pravi profesor Ogorevc in pri tem poudari, da v Planetu zdravja njihove stranke tudi naučijo, kako naj ravnajo sami s sabo in svojim telesom, da do teh neravnovesij ne bo več prihajalo. »Tukaj je način prehrane najbolj odločilna stvar. Kajti prav napačen način prehrane je za naše telo – za naš imunski sistem, želodec, trebušno slinavko, vagus, jetra – največji stres. Tudi naša psiha je odvisna od (ne)pravilnih telesnih funkcij.

 

Opravijo kar 154 različnih krvnih analiz

Če je Kadič specialist za govorico telesa, pa so v Planetu zdravja specialisti za termoregulacijo telesa, saj prepoznajo zdravstvene simptome, s katerimi telo kliče na pomoč. Kadič spomni, da imajo v Planetu zdravja poseben privilegij, saj imajo zelo dobro izdelan sistem za postavitev izhodiščnega stanja, kje v telesu so odkloni. Pri tem ima v mislih analizator krvne slike ANESA – računalniški program, ki zelo natančno izmeri telesno temperaturo na petih različnih točkah in v treh minutah izdela kar 154 različnih krvnih analiz. »To je neprimerno natančnejša in obsežnejša krvna raziskava kot vse, kar se dogaja v naših bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Na podlagi 18-letnih izkušenj, kajti toliko časa že uporabljamo ta računalniški program, takoj vidimo, kaj je s človekom narobe, oziroma ugotovimo vzrok in se fokusiramo na odpravo vzroka, da posledice izginejo,« razloži profesor Ogorevc. Kadič je za to izvedel, ker je slišal za njihovo ponudbo menedžerskih pregledov. »To me je pozitivno presenetilo. Na menedžerski pregled greš vsako leto, da vidiš kaj in kako. Ta podrobna analitika telesa, ta tehnični pregled, če se tako izrazim, je nekaj, kar bi morali vsi opraviti, še posebej pa ljudje, tu govorim z menedžerskega vidika, ki so strašno pod stresom.«

Menedžerski pregledi

Profesor Ogorevc pravi, da imajo tudi z menedžerskimi pregledi zelo bogate izkušnje. »Velikokrat se je že zgodilo, da so prišli ljudje k nam s težkimi diagnozami. Pred tremi meseci je bil človek v neki instituciji na popolnem menedžerskem pregledu, vse je bilo dobro, vsi parametri so bili normalni, zdravnik mu je rekel, da je zdrav kot riba. Čez dva meseca pa ga je začelo boleti v trebuhu in diagnoza – rak črevesja v zadnji fazi. Kako je to mogoče? Moj odgovor je, ali je šlo za napačno diagnostiko oziroma po domače šlamparijo ali pa je šlo preprosto za neznanje branja rezultatov. Tega, moram reči, je na žalost veliko,« ugotavlja profesor naturopatije. »In še nekaj moram poudariti. Velikokrat se zgodi, da ko pride človek v laboratorij na odvzem krvi, se jim v laboratoriju zelo mudi. Še usedeš se ne, pa ti že vzamejo kri. Zelo velika strokovna napaka. Že v šoli se namreč pri biokemiji učijo, da mora pacient biti v približno enakem položaju pred odvzemom krvi najmanj 15 minut, da se umiri cirkulacija. V nasprotnem primeru lahko pride do zelo resnih odklonov v maščobah, se pravi pri holesterolu, LDL, HDL, pri lipoproteinih, v višini sladkorja – bodisi da je previsok ali prenizek. Odkloni so tudi pri meritvah krvnega tlaka. Skratka, če hočemo imeti ustrezno analizo, ki ustreza stanju telesa, moramo pred odvzemom krvi v laboratoriju sedeti najmanj 15 minut. V nasprotnem primeru je vse narobe. V resnih bolnišnicah to upoštevajo. Jaz za eno v Sloveniji vem, da je takšna – ima takšno vodjo laboratorija, ki to absolutno zahteva, če ne upošteva analiz, ne upošteva rezultatov,« pravi profesor Ogorevc.

Pomembnost graditve zaupanja

Kadič je v pogovoru opozoril tudi na pomembnost graditve zaupanja med terapevtom in pacientom – »to ni nekaj, kar se pridobi čez noč«. V Planetu zdravja to zaupanje uspešno gradijo že skoraj 27 let in pri tem je pomembna tudi pravilna komunikacija. »Tisto, kar odloča, da zaupaš ali ne, ali se boš vrnil ali ne, je poleg strokovnega znanja odvisno tudi od sočutja, da pokažeš razumevanje, za kaj gre, pa tudi od določene mere prijaznosti. Imam kar precej izkušenj s predavanji različnim zdravstvenim delavcem in je to eden od zanimivih vidikov. Ti radi povejo, da so ljudje iz leta v leto nekoliko bolj nesramni, ko prihajajo v ordinacije, ko prihajajo v stik z njimi. Ali pa so zelo, kako naj rečem, prepričani, da morajo dobiti točno določene stvari. Pri tem je pomembna vloga terapevta, da nekako pojasni in vzpostavi neki prostor komunikacije, da človek toliko zaupa, da se prepusti temu procesu in da so skozi proces nekako boljši rezultati. Dokazano je, da so učinki nekoliko slabši in imajo terapije nekoliko slabši izid, če si negativno razpoložen, kot pa tam, kjer gre za pozitivno pričakovanje, kjer je pozitiven odnos tako do terapije kot do terapevta, do celotnega procesa. Mislim, da naredijo terapevti tisto ločnico, ali nekaj je ali ni. Moramo vedeti, da se ljudje vračajo tudi zaradi občutka, kako so se počutili, ko so bili pri nekem terapevtu, občutka, da so bili sprejeti, da so bili razumljeni,« je prepričan Kadič. In integrativna medicina že sama po sebi pristopa celostno k človekovemu zdravljenju. »To prav gotovo vsi terapevti v Planetu zdravja strogo upoštevamo, zato pri nas čas za pogovor z našimi strankami ni omejen na tri minute. V Planetu zdravja je prvo, kar moramo znati, to, da naše stranke poslušamo. To je polovica uspeha,« je še dejal profesor Ogorevc.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine