Piše: M. Bo.
Med novoletnimi zaobljubami so pogosto take, ki zadevajo varčevanje oziroma investiranje, za kar je potreben jasen in realen načrt.
Kako bolj varčno živeti? Nasvetov je veliko, vsekakor pa je treba začeti s tem, da se zavedamo, koliko imamo prihodkov in kako jih porabljamo. Potem hitro vidimo, katere izdatke lahko zmanjšamo ali se jim celo odrečemo. Tudi majhni vsakodnevni izdatki pomembno vplivajo na naše finance, zato je pametno, da na primer hrane ne nakupujemo takrat, ko smo lačni. Pri marsikaterih izdelkih lahko najdemo cenejšo različico, manj nas bo stalo tudi, če se odločimo za rabljene. Preverimo, kako bi lahko zmanjšali stroške, kot so energija, voda, prevoz … Pred večjimi nakupi si vzemimo čas za premislek in raziskovanje, impulzivnim nakupom se izogibajmo.
Kako vlagati svoje prihranke?
Prihranke poskušajmo čim pametneje investirati z mislijo na svojo dolgoročno prihodnost. To nam bo pomagalo pri nepričakovanih izdatkih pa tudi pri doseganju večjih ciljev, kot je nakup nepremičnine. Možnosti je več − od tega, da odpremo varčevalni račun na banki, do vlaganja v različne sklade oziroma delnice. Drznejši se odločajo tudi za vlaganje v kriptovalute. Veliko varnejše pa je vlaganje v plemenite kovine.
Ko se odločamo za vlaganje, si odgovorimo na vprašanja: kakšen donos pričakujemo, kakšen je naš odnos do tveganja in koliko časa, vsa okvirno, prihranjenega denarja ne bomo potrebovali? Zatem moramo upoštevati zlata pravila vlaganja denarja: jasno si je treba zastaviti cilje, pri čemer moramo upoštevati svoj življenjski slog in biti realni. Za naložbe je dobro, da so razpršene, da torej niso »vsa jajca v isti košari«, v vsakem primeru pa jih moramo spremljati, saj se razmere na trgu spreminjajo.
Plemenite kovine
Med plemenitimi kovinami sta najbolj znani zlato in srebro, mednje pa spadajo tudi platina, paladij, rutenij, rodij, osmij in iridij. Gre za kovine, ki so v naravi, so redke, dragocene in zelo uporabne. Pri zlatu in srebru morda najprej pomislimo na nakit, a sta pomembna tudi na primer v elektronski industriji. Podobno je s paladijem in platino, ki sta zelo pomembna pri proizvodnji katalizatorjev, ki se vgrajujejo v izpušne sisteme motornih vozil; platina se veliko uporablja tudi v medicini, kemični industriji in elektroniki. Dolgoročno se bodo vlagatelji v plemenite kovine najbrž bolje odrezali kot tisti, ki stavijo na papirnate valute, zagotovo pa v primeru, če pride do visoke inflacije ali celo finančnega zloma. Plemenitih kovin pač ni mogoče kar natisniti, zato bodo svojo vrednost ohranile.
Zlato je zanesljiva naložba
Zlato se je dolgo uporabljalo kot denar, po vsem svetu pa ga še danes zelo cenijo kot zanesljivo dolgoročno naložbo. Po nekaterih ocenah se kar okoli 90 odstotkov zlata uporabi za izdelavo nakita in zlatih palic (preostali del pa v industriji), kar pomeni, da je velika večina zlata, ki je bilo kdaj izkopano in prečiščeno, še vedno v obtoku.
Investicije v zlate palice in zlate kovance v zadnjih letih prinašajo visoke dobičke, saj njegova cena raste povprečno več kot devet odstotkov letno, kar je več kot inflacija in številne druge naložbe, sploh varčevanje v banki. Povpraševanje po zlatu ta čas raste, kot raste vedno, kadar se pričakujejo krizni časi. Ni odveč omeniti, da je v naložbeno zlato mogoče začeti vlagati že z manjšimi zneski (z le nekaj deset evri) in da je to neobdavčeno, zlato pa je preprosto zamenjati za gotovino praktično kjer koli na svetu.