1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

V Termah Snovik okrogla miza o turizmu in razvoju

Piše: Andraž Grad

Terme Snovik so pripravile okroglo mizo z zanimivimi gosti ob 30. obletnici položitve temeljnega kamna za Osnovno šolo Šmartno v Tuhinju in postavitve pilotnega bazena.

Konec avgusta je v Termah Snovik, ki so najviše ležeče terme v Sloveniji, potekala okrogla miza ob zaznamovanju dogodka pred 30 leti, ko so položili temeljni kamen za Osnovno šolo Šmartno v Tuhinju in postavili pilotni bazen Term Snovik v nastajanju. Na okrogli mizi so sodelovali prof. dr. Janez Bogataj, dr. Justina Erčulj, dr. Noah Charney, mag. Teo Hrvoje Oršanič, mag. Miša Novak, direktor ZTŠK Luka Svetec, direktorica Term Snovik Katarina Adam, Sonja Koprivšek s kmetije Pr’Gabršk in dr. Robert Drobnič z Direktorata za regionalni razvoj. Navzoče sta pred začetkom okrogle mize pozdravila in nagovorila Matej Slapar, župan občine Kamnik, kjer so terme, in Ivan Hribar, eden od ustanoviteljev term ter predsednik Turističnega društva Tuhinjska dolina.

Tuhinjska dolina je kraj, ki ponuja številne naravne dejavnosti, bogatijo pa jo predvsem Terme Snovik.

Dogodek ob koncu poletja

Okrogla miza je potekala 29. avgusta, pred pogovorom pa so si udeleženci ogledali fotografsko razstavo z naslovom Tuhinjska dolina danes. Po pogovoru so gostitelji pripravili glasbeno razvedrilo in pogostitev z domačimi dobrotami. Na okrogli mizi je beseda tekla predvsem o razvoju in turizmu v Tuhinjski dolini, pa tudi o šolstvu, perspektivah za mlade, zaposlitvah, ki jih v dolini omogočajo Terme Snovik, ter o lokalnih tradicijah in kulinariki. Gostje so predstavili svoje vidike razvoja turizma z različnih področij − od varstva narave do možnosti za razvoj, motivaciji mladih in ohranjanju slovenskih domačih jedi.

Terme Snovik ležijo v osrčju Tuhinjske doline pod Kamniško-Savinjskimi Alpami. (foto: Andraž Grad)

V osrčju prelepe narave

V uvodnem nagovoru je Ivan Hribar opisal prve korake in začetke Term Snovik. Dejal je, da je termalna voda v njihovi dolini veliko darilo narave, ki so ga občani in občina hoteli izkoristiti. Tako so postopoma nastale Terme Snovik, danes pa so prizorišče številnih prireditev in dogodkov kot tudi idealen prostor za prijeten oddih v naravi. Za Hribarjem je zbrane nagovoril kamniški župan Matej Slapar. Izpostavil je, da Terme Snovik realizirajo in ustvarjajo svoje vizije v nasprotju s tistimi, ki samo govorijo in ne ukrepajo. »Zaradi delavnosti, zaradi zgodovinskih izkušenj, verjetno tudi zaradi prirojenih genov ste uspešni. Kamničani in Kamničanke, Tuhinjci in Tuhinjke smo rojeni v prelepi naravi pod Kamniško-Savinjskimi Alpami. Tukaj življenje ni bilo preprosto, imamo pa idealne razmere za življenje; čisto pitno vodo, ogromno narave in surovin,« je dejal župan.

Zavarujmo naravo in kulturno dediščino

Na okrogli je bilo veliko govora o razvoju doline pa tudi o šolstvu in mladih. Dr. Drobnič je predstavil načrte in razvoj na področju kohezije, direktor Zavoda RS za varstvo narave mag. Teo Hrvoje Oršanič pa je opozoril, da narava izginja in jo je treba bolje zavarovati. Dr. Justina Erčulj je predstavila sodobne izzive na področju šolstva, predvsem v podeželskih šolah. Etnolog dr. Janez Bogataj pa se je posvetil predvsem slovenskim tradicijam na področju kulinarike. Za kulturno dediščino je na splošno poudaril, da je ne smemo obravnavati kot nečesa, kar spada v muzeje, temveč kot živo stvar, ki se nadaljuje. To je pomembno tudi pri kulinariki, namreč negovati lokalne in domače jedi. Poudaril je, da bi bilo treba nekatere slovenske jedi zaščititi kot znamko v Evropski uniji.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine