0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

V občini Ormož turizem ni več samo dodana vrednost

 

Piše: P. T.

Foto: Polona Avanzo

 

Vse več občin se zaveda, da brez turizma ne gre. Tudi v občini Ormož ni nič drugače. Zato si še zlasti v zadnjem času prizadevajo obogatiti svojo turistično ponudbo in izboljšati tudi podobo občinskega središča.

 

Čeprav poznamo območje Ormoža predvsem po privlačnih vinogradih v okolici, ne moremo prezreti niti samega mesta in njegove zgodovinske dediščine, saj je v njem in okolici močne sledove pustil križniški viteški red (imenovan tudi nemški viteški red), ki izvira še iz časa križarskih vojn. Zato ne preseneča, da je severno od Ormoža kraj z imenom Jeruzalem, ki je dal ime tudi turistični destinaciji Jeruzalem Slovenija, kjer je vino praktično zaščitni znak lokalne ponudbe. Najraje ti postrežejo z domačim šiponom, ki je najbolj značilen za Ormož z okolico.

 

Od bronaste do moderne dobe

 

Sledovi zgodovine pa so seveda še veliko starejši. Arheološke najdbe iz prazgodovine kažejo, da je bil ta kraj naseljen že pred več tisoč leti, v bronasti dobi, kar kažejo tudi obrambni nasip in najdbe predmetov iz tega obdobja (razstavljeni so v obnovljeni grajski pristavi). V mestu Ormožu najdemo tudi turška, mestna in ogrska vrata. Mesto leži neposredno ob reki Dravi in hkrati ob meji s Hrvaško, cestne povezave od tod vodijo na Hrvaško (Čakovec, Varaždin), na zahodu proti Ptuju in Mariboru, na severu pa proti Pomurju (Ljutomer). Zato ne preseneča, da je zlasti v glavni turistični sezoni tu veliko tranzitnega prometa. Kot pravijo na občini, turizem postaja vse pomembnejša panoga in tudi finančni vir za občino. A treba je tvegati in vlagati. In sem ne sodi samo urejena infrastruktura (od ceste do železnice), niti samo sadovnjaki, vinogradi in vinske kleti, turistične kmetije, kulinarika itd., pač pa tudi tiste privlačne točke, ki so v samem občinskem središču. Prav zato skuša občina pred začetkom poletja še zvišati dodano vrednost.

 

Kar 76 oken je bilo treba zamenjati, saj so bila dosedanja dotrajana.

 

Grad kljuboval viharnim časom

 

Če boste po naključju zavili v mesto (pravzaprav mestece) Ormož, ne boste mogli spregledati zagotovo najmogočnejše zgradbe – to je ormoškega gradu. V začetku je bila samo trdnjava, ki je imela obrambno vlogo, sčasoma pa je okoli nje nastala mogočnejša utrdba, ki je kljubovala času in se ohranila vse do danes kljub vmesnim požigom in vpadom tako Ogrov kot Turkov. Grad je pogosto menjal lastnike, od gospodov Ptujskih do rodbin, kot so Szekely, Herberstein in Pethe. Svojo glavno podobo je grad dobil v 15. stoletju, vendar so kasnejši lastniki njegovo podobo ter vsebino dopolnjevali. V 20. stoletju je komunistična oblast grad nacionalizirala, ob osamosvojitvi Slovenije, ko je močna tankovska enota JLA ob agresiji na samostojno državo hotela iz varaždinske smeri prodreti skozi Ormož proti Gornji Radgoni, pa so streljali tudi na grad in ga poškodovali.

 

Zgornja nadstropja gradu bodo kmalu dobila privlačnejšo podobo tudi s pomočjo digitalnega muzeja.

 

Nova pridobitev gradu

 

V ormoškem gradu so v zadnjih letih dobili prostore Radio Prlek, poročna dvorana, lokalni etnološki muzej, sejna soba občinskega sveta, turistična informacijska pisarna, vinoteka, mladinski center in enota Javnega sklada za kulturne dejavnosti. Toda občina ima z njim še precej bolj ambiciozne načrte od golega vzdrževanja, ki zagotovo ni poceni. Zato so februarja letos začeli s temeljito prenovo nekaterih elementov gradu: zamenjavo oken, obnovo grajske ure, ureditve muzeja ter prenove grajskega stolpa z balkonom, od koder se odpira čudovit razgled na širšo okolico. V ta projekt je zato vključena tudi ureditev dostopa do grajskega stolpa, ki bo z začetkom junija dobil novo podobo tako navzven kot navznoter, saj bo tudi dostop do razgledne točke urejen kot muzejski prostor z digitalizirano vsebino. S tem pa bosta grad v celoti in z njim celotna občina postala privlačnejša tudi za organizirane skupine turistov, vključno z učenci in dijaki, ki prihajajo seveda tudi zunaj glavne turistične sezone.

 

Obnavljajo tudi grajsko uro

 

Poglejmo natančneje, kako poteka aktualna prenova graščine. Zamenjavo oken izvaja Lesnina MG iz Ljubljane, skupaj je bilo zamenjanih 74 oken, dvoje lesenih vrat in sedem ločnih okenv atriju objekta. Ker je pri tem treba obnoviti tudi kamnite portale, kar sprva ni bilo predvideno, bo projekt končan sredi avgusta. Potem je tu grajska ura, ki jo restavrira Samoel Kukovičič iz Brestanice, vključno z mehanizmom za delovanje. V grajskem stolpu bosta nameščena tudi dva nova zvonova, na katera bodo lahko pozvonili tudi obiskovalci gradu.

A najpomembnejši je seveda dostop do grajskega stolpa. Dela izvaja podjetje GES, d. o. o., iz Celja. V sklopu tega projekta je predvidna postavitev podesta na podstrešju gradu, obnovitev tlakov in nove kovinske stopnice za dostop do razglednega podesta na stolpu. Prav tako bodo zamenjali polkna na stolpu gradu. Konservatorsko-restavratorska dela v gradu izvaja GNOM, d. o. o., iz Šentvida pri Stični, ki bo izdelalo nove omete na stopnišču in stolpu gradu ter restavriralo nekatere obstoječe omete. Prav tako bodo sanirali kamnite portale v stolpu.

Dostop do grajskega stolpa bo obogaten z novim muzejskim sektorjem, ki bo predstavil kulturno dediščino v digitalni obliki (tridimenzionalni filmi, interaktivna miza in virtualni sprehod z objekti 3D, aplikacija obogatene resničnosti, hologram, tisk spominkov, virtualni suvenirji in izvajanje virtualne resničnosti z možnostjo 360-stopinjskega pogleda, virtualne resničnostne igre itd.)

 

V sklop obnove grajskega stolpa sodi tudi obnova grajske ure in namestitev zvonov.

 

Park dobiva novo podobo

 

V okolici gradu pa je tudi park, v katerem raste veliko jesenov, lip, hrastov in tudi nekaj eksotičnih primerkov rastlin (tulipanovec, maklura, ginko in druge). Sredi parka j e grobnica iz začetka 20. stoletja, v kateri so pokopani pokojniki iz plemiških rodbin Wurmbrand–Stuppach, Pongratz in Georgevits. Občina Ormož se je odločila za temeljito prenovo parka. Posekali so dotrajana drevesa, nasadili nova, predvsem pa so uredili in prenovili sprehajalne poti z vso opremo. Dela izvaja Komunalno podjetje Ormož.

Celovita prenova gradu in parka bo tako končana do konca letošnjega maja. Župan Danijel Vrbnjak tao pričakuje, da bodo ob občinskem prazniku 19. junija letos lahko proslavili končana dela, na celovito ureditev digitalnega muzeja v grajskih prostorih pa bo treba še nekoliko počakati, ker gre za zahtevnejši projekt. Le-ta bo dopolnil obstoječo muzejsko zbirko. S tem občina Ormož dokazuje, da turizem ni več samo dodana vrednost, ampak postaja tako rekoč glavna gonilna sila občine.

 

Park bo dobil na novo nasute in urejene sprehajalne poti.

 

 

Poudarjen stavek:

Ormoški grad bo z začetkom letošnjega poletja postal še privlačnejši za turiste.

 

Župan občine Ormož Danijel Vrbnjak pričakuje, da bo glavnina del končana do letošnjega občinskega praznika 19. junija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine