2.8 C
Ljubljana
četrtek, 2 januarja, 2025

V Logatcu zaplapolala največja slovenska zastava, župan občine Berto Menard ob tem sporoča: Ponosni moramo biti na svojo državo

Piše: Andraž Grad

Letos junija je na hribu sredi Logatca zaplapolala največja slovenska zastava, ki jo je videti daleč naokoli.

O tem, kakšen je simbol te zastave in kako je prišlo do odločitve, da jo razobesijo, kot tudi o pomembnosti domoljubja smo se pogovarjali z županom občine Logatec Bertom Menardom.

V Logatcu ste letos izobesili največjo slovensko zastavo. Nam lahko poveste, kakšno je prišlo do te odločitve?

Zelo vesel sem bil, ko so občani, predvsem Tomaž Šušterčič in člani Obrtno-podjetniške zbornice, predlagali, da bi morali na Sekirici, nekaj več kot 500 metrov visokem hribu v Logatcu, postaviti zastavo. Ob tem je bil seveda govor o nacionalni pripadnosti, o slovenstvu in domoljubju. Sam sem rekel, da je pomembno, da nosimo domoljubje v srcu, ne velikost zastave, pa če je ta majhna ali velika. Ampak glede na to, da imamo v Logatcu zbirni center za migrante in gre skozi mnogo ljudi, bi bilo prav, da bi na vrhu Sekirice plapolala slovenska zastava, ki bi nam sporočala, da smo postali nacija, narod na sončni strani Alp. Ker je bilo predlogov glede zastave veliko, sem bil vesel, da nas postavitev zastave povezuje.

Kako pa so potekale priprave na postavitev? Verjetno je šlo za kar velik zalogaj …

Sprva smo se prek podjetja Omega Air obrnili na izvajalca iz Turčije glede izdelave droga, ki je visok kar petdeset metrov. Vendar pa je prišlo do težav, zato smo morali na koncu drog naročiti iz Portugalske. Zaradi tega se je projekt vlekel približno tri leta. Zavedali smo se tudi tega, da bo velik zalogaj tudi dvig zastave, ki ima dimenzije 7,5 m x 15 m. A ne glede na to nam je uspelo. Drog smo postavili in zastava je zaplapolala.

Župan občine Logatec Berto Menard verjame, da moramo biti ponosni na svojo državo. (foto: Polona Avanzo)

Ob dvigu zastave je potekal tudi slovesni dogodek. Povejte nam kaj več o tem.

Šlo je za zelo odmeven dogodek. Največja težava je bila v tem, da naša himna traja približno minuto in pol, dviganje zastave pa osem minut. Kako to uskladiti? Slovenska vojska, ki je dvignila zastavo, je namreč zelo stroga pri izobešanju, saj gre za pomemben protokol, kar je seveda prav. To je naš simbol. Zaradi tega je samo obešanje zastave vojska vnaprej vadila tako, da je tisti dan, ko naj bi zastavo dvignili, bilo vse pripravljeno. Dogodka se je udeležilo več zelo vidnih Slovencev, kot so nekdanji predsednik države Borut Pahor, predsednik Državnega sveta ES Marko Lotrič, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar, Bogdan Oblak, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Logatec, jaz kot župan in predsednik notranjske civilne zaščite Sandi Curk. Nastopila je domača folklorna skupina v narodnih nošah pa godba na pihala. Gospod Kuntner je recitiral nekaj domovinskih pesmi. Zastavo so župniki tudi blagoslovili. Skratka, velik dogodek.

Domoljubje se vam zdi pomembna vrednota. Nam poveste kaj več o vlogi zastave pri tem?

Slovenci smo levi in desni, vmes morajo biti mostovi. Slovenska zastava je most, ki povezuje različno misleče. To je bistvo. Moramo se zavedati pomembnosti tega, da imamo lastno državo, za katero smo si prizadevali več stoletij tudi s kulturo. Na to moramo biti ponosni. Majhni smo, zato moramo biti povezani. Ponavljam, da sem res vesel, da je toliko ljudi navdušeno podprlo to odločitev, vključno z lastnikom zemljišča, kjer stoji drog z zastavo. Nekateri so sicer menili, da bi lahko sredstva, vložena v zastavo, porabili pametneje. Ne vem, kaj je bolj pametnega kot jasno sporočilo tudi prihodnjim rodovom, da imamo lastno državo, na katero moramo biti ponosni in zanjo poskrbeti.  Zavedati se moramo, da je to naša država, naša Slovenija. Naši predniki so si jo priborili. Veliko življenj je bilo darovanih na oltarju domovine. To nas mora povezovati.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine