8.8 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Sporno kadrovanje in nepotizem koprskega župana Aleša Bržana

 

Piše: Vida Kocjan

Foto: STA, arhiv Demokracije

 

Mestno občino Koper je prevzela stranka Gibanje Svoboda, župan Aleš Bržan pa je v tem mandatu deležen kritik zaradi poskusa nepotizma. Koprski župan je na sodišču izgubil pravdni postopek zaradi poskusa vpisa svaka v nadzorni svet Javnega podjetja Marjetica Koper. Mestno občino Koper je prevzela stranka Gibanje Svoboda, čeprav za to ni prejela mandata volivcev in volivk.

V nadzorni svet Javnega podjetja Marjetica Koper je Aleš Bržan občinskemu svetu že 17. januarja letos predlagal, naj kot predstavnike ustanovitelja (Mestne občine Koper) potrdijo tri nove člane. V okviru tega je predlagal, naj za mandat štirih let imenujejo Aleša Buležana, ki je Bržanov svak. Ko smo na koprski občini preverjali, ali so naše informacije o tem točne, so nam sprva odgovorili: »Aleš Buležan ni županov svak, sta pa njuni partnerki v sorodstvenem razmerju.« Po našem vztrajanju pa so le priznali, da sta »partnerki župana in predlaganega člana (Buležana) sestri«. Povedano drugače. Zunajzakonska zveza je izenačena z zakonsko, župan Aleš Bržan in Aleš Buležan, ki ga je Bržan predlagal v potrditev občinskemu svetu za člana nadzornega sveta Marjetice Koper, sta torej svaka.

 

Aleš Bržan, župan Mestne občine Koper, vse bolj v primežu Gibanja Svoboda, njegov drugi mandat je komaj prepoznaven.

 

Bržanov politični nepotizem

Iz predloga župana občinskemu svetu je tudi razvidno, da je svak Buležan naveden na prvem mestu med trojico predlaganih, iz česar glede na prakso lahko sklepamo, da je Bržan Buležana predvidel celo za predsednika nadzornega sveta Marjetice Koper. Vse bi torej ostalo v družini. Takšna domačijskost pri kadrovanju pa ni nič drugega kot (nedovoljen) politični nepotizem.
Koprski občinski svet je predlog župana Bržana sprejel, stekel je postopek vpisa novih članov nadzornega sveta v sodni register. Vendar pa je Okrožno sodišče v Kopru ta postopek 14. novembra 2023 s sklepom prekinilo. Zapisali so, da se postopek prekine do pravnomočne odločitve o sodnem sporu z dne 16. februarja letos. Občina Ankaran je namreč kot udeleženka v postopku že februarja letos sodišču predlagala zavrnitev ali ničnost vpisa spremembe članov nadzornega sveta. Občina Ankaran je koprski občini odrekla zaprošeno soglasje k predlaganim spremembam v nadzornem svetu Marjetice, je razvidno iz sklepa sodišča z dne 14. novembra 2023. Ankaran je vložil tožbo za ničnost sklepa o imenovanju, koprsko registrsko sodišče pa je ugotovilo, da je v teku pravda, zato se postopek vpisa prekine. Nadaljevali bodo po pravnomočni odločitvi.

 

Župan Aleš Bržan in Aleš Buležan, ki ga je Bržan predlagal v potrditev občinskemu svetu za člana nadzornega sveta Marjetice Koper, sta svaka.

 

Bržanu se očitno zelo mudi

Koprski župan Aleš Bržan pa ne odstopa od namere, očitno se mu zaradi nečesa zelo mudi. Za petek, 20. oktobra 2023, je direktor družbe marjetica Koper sklical sejo skupščine družbe zaradi zahteve župana Bržana oz. Mestne občine Koper, na kateri bi obravnavali imenovanje članov nadzornega sveta v skladu z januarskim sklepom koprskega občinskega sveta. Sejo skupščine za 20. oktober je direktor nato preklical, ko je nadzorni svet pridobil pravno mnenje o nezakonitosti oz. izpodbojnosti take skupščine – tveganje ničnosti sklepov. Župan Bržan je zato očitno »znorel«. Dva dni pred napovedano sejo (18. oktobra 2023) je vodstvu Javnega podjetja Marjetica Koper poslal oster odziv na preklic seje skupščine. Od javnega podjetja je zahteval, da »nemudoma zagotovijo izvršitev sklepa koprskega občinskega sveta z dne 19. januarja 2023 z vpisom na novo imenovanih članov nadzornega sveta v sodni register«. O vpisu naj nato obvestijo občino kot ustanoviteljico javnega podjetja.
Bržan je tako Marjetici Koper kot članom skupščine zamolčal, da na sodišču poteka pravdni postopek, sam pa je bil na sodišču pred dobrim tednom proti županu Občine Ankaran Gregorju Strmčniku prav na temo imenovanja novih treh nadzornikov. Tako je tudi Bržan zamolčal, da je Občina Ankaran kot udeleženka v postopku o tem obvestila sodišče že 2. februarja 2023. Bržan bi torej rad nekaj na silo »uredil« mimo 51. b člena Zakona o lokalni samoupravi in mimo najmanj 12. in 13. člena Odloka o ureditvi položaja Marjetice Koper, ki določa, da o nadzornikih odloča občinski svet v vlogi skupščine.

 

Zavajanje in izkrivljanje

Ko smo prejšnji teden župana Bržana vprašali, kako bo ravnal v prihodnje in ali bo morda še vztrajal pri vpisu novih članov nadzornega sveta ter na kakšen način, smo iz njegovega kabineta prejeli odgovor, da je »sodišče sprejelo sklep o prekinitvi do izdaje sodbe v teku, Občina Ankaran pa vpisu ne oporeka zaradi imen kandidatov, temveč zaradi nestrinjanja z naložbo Javnega podjetja Marjetica Koper, s katero je soglašal dosedanji nadzorni svet. »Stališče Mestne občine Koper je, da je bilo imenovanje članov nadzornega odbora pravilno in zakonito, in verjamemo, da bo to (po izdani sodbi) ugotovilo tudi sodišče.«
Na vprašanje, kako župan komentira dejstvo, da med tremi člani, predstavniki ustanoviteljice (MO Koper), predlaga svaka Aleša Buležana, in ali ni to nepotizem ter v nasprotju z županovimi obljubami pred volitvami, pa smo prejeli odgovor: »Župan je občinskemu svetu v potrditev predlagal osebe, za katere meni, da bodo kakovostno in odgovorno opravljale funkcijo članov nadzornega sveta Javnega podjetja Marjetica Koper. Aleš Buležan ni županov svak, sta pa njuni partnerki v sorodstvenem razmerju.«
No, čez kakšen dan ali dva so iz koprske občine le priznali, da sta partnerki župana in Buležana sestri.

 

Sestava 33-članskega občinskega sveta kaže, da ima Popovičeva lista Koper je naš 11 svetnikov, Bržanova jih ima 9, Gibanje Svoboda 6, nadaljnje štiri stranke imajo po enega svetnika, trije so še predstavniki Italijanske narodne skupnosti.

 

Obljube eno, dejanja drugo

Župan Mestne občine Koper Aleš Bržan je na volitvah leta 2014 za župana kandidiral na listi stranke SMC. Uvrstil se je na drugo mesto in nekaj mesecev po volitvah iz stranke protestno odstopil, čeprav je bil na tej listi izvoljen za občinskega svetnika. Kot razlog za protestni odstop je navedel nestrinjanje glede potrebne transparentnosti postopkov. Leta 2018 je ustanovil Listo Aleša Bržana, v drugem krogu županskih volitev je za 17 glasov premagal dotedanjega župana Borisa Popoviča. Leta 2022 je ponovil kandidaturo in bil znova izvoljen.
Prvi Bržanov ukrep v začetku prvega mandata so bile kadrovske zamenjave, po navedbah Dela iz začetka leta 2019 bi »rad vzpostavil zelo drugačen način vladanja v Kopru, pa tudi drugačen način delovanja občinske uprave«. Napovedal je še nekaj kadrovskih sprememb, »ki pa ne bodo drastične«. Obljubljal je, da bo soustvarjal drugačno zgodbo za življenje v lokalnem okolju. V prvem mandatu je bilo to morda celo res. Za zdajšnji mandat, ki se je začel ob koncu leta 2022, pa tega ni mogoče zapisati.

 

Koper vodi Gibanje Svoboda

Sestava 33-članskega občinskega sveta pokaže, da ima Popovičeva lista Koper je naš 11 svetnikov, Bržanova jih ima 9, Gibanje Svoboda 6, nadaljnje štiri stranke imajo po enega svetnika, trije so predstavniki Italijanske narodne skupnosti. Župan je imenoval tudi štiri podžupane, ena od njih je Mateja Hrvatin Kozlovič. Gre za občinsko svetnico iz stranke Gibanje Svoboda, Bržan jo je za podžupanjo imenoval konec leta 2022. To pa pomeni, da je Bržan v tem mandatu stopil v t. i. koalicijo s stranko Gibanje Svoboda. Glede na izkušnje iz drugih občin stranka pod vodstvom Roberta Goloba z župani sklepa posebne sporazume, celotno delo v občini pa spremlja in usmerja eden od zadolženih v glavnem tajništvu Gibanja Svoboda. Generalna sekretarka je Vesna Vuković, za nadzor delovanja v občinah pa so običajno zadolženi najožji člani nekdanjega Golobovega volilnega štaba. Brez njih in njihovega soglasja se v občinah ne zgodi nič. Tako je očitno tudi v Kopru, kjer župan Aleš Bržan brezpogojno posluša stranko Gibanje Svoboda in vse, kar naredi, stori z njihovim soglasjem. V to »kvoto« lahko štejemo tudi poskus spreminjanja in t. i. nasilnega vpisa novih članov nadzornega sveta Marjetice Koper. Glede na izkušnje drugje je Bržan nedvomno o tem pridobil soglasje stranke Roberta Goloba, v zameno pa je moral privoliti v visoko »protiplačilo«.
Po naših preverjanjih je Koper prestreljen s kadri Gibanja Svoboda ali pa ti kadri prihajajo na državno raven. Med njimi je Tamara Kozlovič, ki je bila včasih direktorica koprske občinske uprave, nato je postala poslanka Gibanja Svoboda, bila je tudi generalna sekretarka te stranke. Andreja Cmaj je pred časom delala v družbi Turizem Koper, ob nastopu Golobove vlade je postala piarovka zdaj že nekdanjega ministra za zdravje in nekdanjega podpredsednika vlade Danijela Bešiča Loredana. Po njegovem odstopu se je vrnila v Turizem Koper. Aleš Buležan pa je nedavno izgubil službo v upravi Istrabenz Turizem, zdaj ga želi svak spraviti v koprsko javno podjetje.

 

Koprski župan Aleš Bržan je na sodišču izgubil pravdni postopek pri vpisu svaka Aleša Buležana v nadzorni svet Javnega podjetja Marjetica Koper. A kljub temu ga župan še vedno želi spraviti v nadzorni svet, saj je slednji nedavno izgubil službo v upravi družbe Istrabenzpopravljeno Turizem.

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine