5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Slovenija dobiva še eno novo univerzo!

 

 

Piše: Gašper Blažič

Foto: arhiv Alma Mater Europaea

 

Po osamosvojitvi Slovenije se je prostor univerzitetnega študija pri nas močno razširil. Do tedaj smo imeli samo dve državni univerzi, kasneje pa so se tema pridružile še nove univerze, tudi zasebne.

 

Alma Mater Europaea – Evropski center Maribor je del mednarodne mreže Alma Mater Evropaea, ki je nastal kot projekt Evropske akademije znanosti in umetnosti. V Sloveniji deluje že desetletje in pol, vsako leto tudi organizira mednarodni simpozij »Za človeka gre«, o katerem smo v Demokraciji poročali nedavno. Zadnja leta si je vodstvo omenjenega zavoda zelo prizadevalo za to, da bi bil omenjeni center priznan kot ena od zasebnih univerz. Pred kratkim so prizadevanja obrodila sad, saj so dobili obvestilo o akreditaciji. S tem je Alma Mater Europaea ECM po novem ena od slovenskih univerz.

 

Dodana vrednost slovenskemu visokemu šolstvu

Na tiskovni konferenci so predsednik zavoda, po novem rektor univerze Alma Mater Europaea ECM prof. dr. Ludvik Toplak, docentka dr. Barbara Toplak Perovič, Špela Pokeržnik in prek videozveze dr. Jurij Toplak (iz New Yorka) ter prof. dr. Felix Unger iz Evropske akademije znanosti in umetnosti uradno sporočili novico o novi slovenski univerzi. Kot je pojasnil prof. dr. Ludvik Toplak, v preteklosti rektor Univerze v Mariboru, je priznanje zavoda za univerzo potrditev dejanskega stanja, saj so v preteklosti razvili številne nove študijske programe, ki so zanimivi za študentke in študente tako iz domovine kot tujine. Priznanje te univerze bo tako pripomoglo k še večji kakovosti študija, kadrov, organizacije in dela, zavod bo tako enakopravno sodeloval z drugimi univerzami doma in po svetu. Ob tem pričakuje, da ne bo prišlo do izključevanja in da bo slovenska javnost prepoznala pravico novih univerz do enakopravnega vključevanja v akademski prostor Slovenije. Alma Mater Europaea namreč s tem postaja tudi članica nacionalne rektorske konference. »Naša dolgoletna prizadevanja, da še uradno stopimo ob bok kot univerza drugim svetovno priznanim izobraževalnim institucijam, so se uresničila. S tem ko smo postali univerza, se je utrdila pozicija univerze Alma Mater v slovenski in mednarodni javnosti in dokazala odgovornost učiteljev in študentov pri izpolnjevanju standardov in pričakovanj glede kakovosti dela, kadrov in organizacije,« je pojasnil. In dodal:  »Naše poslanstvo je razvijanje novih deficitarnih in obstoječim univerzam komplementarnih programov in kakovostnih kadrov, ki so konkurenčni na domačem in evropskem trgu. Alma Mater Europaea si je zastavila cilj, da se razvije v center odličnosti za Slovenijo in širši srednjeevropski prostor. Sledili bomo potrebam gospodarstva in javnih služb po načelih kakovosti, relevance in racionalizacije.«

 

Število študentov raste

Po prepričanju dr. Barbare Toplak Perovič, ki je vodila ekipo za pripravo elaborata, s katerim je Alma Mater Europaea postala univerza, se bo nova univerza odpirala navzven in nadgrajevala tako študijske programe kot znanstvenoraziskovalno delo. V zadnjih letih so se tako že pojavili študijski programi, ki zajemajo logopedagogiko, socialno gerontologijo, projektni menedžment, zdravstveno nego, ples, trajnostni razvoj in tudi umetno inteligenco. Glede sofinanciranja študija je dejala, da za zdaj država financira študij približno desetini študentov, predvsem v programu zdravstvene nege, vendar pa želijo vzpostaviti sistem financiranja, kjer bo denar sledil študentu in ne instituciji. »Študij na Alma Mater Europaea je bil že sedaj poroštvo kakovosti, ki je priznana tako med študenti kot tudi med delodajalci. Veseli pa nas, da je Alma Mater pridobila tudi ugled, ki ga priznavata znanstvena, akademska in strokovna skupnost. Univerza mora izkazovati posebno kakovost na področju izobraževanja in znanstvenega raziskovanja ter s tem povezane dosežke. Dokaz uspešnega dela se kaže v vsaj 5- do 10-odstotni letni rasti števila študentov, učiteljev, raziskovalcev in vseh drugih kazalnikov.«

 

Izrazita mednarodna izmenjava

Tudi dr. Jurij Toplak, ki skrbi za mednarodno sodelovanje, meni, da je v tem času, ko se družba čedalje bolj globalizira, pomembno navezati stike med študenti in profesorji iz različnih držav: »S tem, ko je Alma Mater postala univerza, se je povečala možnost kakovostne in racionalne internacionalizacije, ki bo sposobna svetu posredovati dosežke slovenske znanosti in spremljati, prevzemati in nadgraditi dosežke svetovnih centrov znanja in kulture kot prava evropska univerza.”

Podobno prepričanje goji tudi predsednik mednarodne univerze Alma Mater Europaea ter častni predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti, znani avstrijski srčni kirurg prof. dr. Felix Unger, ki čestita slovenski podružnici ob preoblikovanju v univerzo.

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine