5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Roman Leljak, župan občine Radenci: »Ne glede na vse, kar se pojavlja v medijih, so ljudje znova dokazali, da cenijo narejeno delo«

 

Piše: Andraž Grad

Foto: Andraž Grad

 

Občina Radenci je znana predvsem po svoji mineralni vodi in zdravilišču. Nastala je v poznem 19. stoletju, prvič pa se je začela omenjati leta 1860, ko je Karol F. Henn v teh krajih odkril mineralno vodo, znamenito radensko.

Zatem je v tridesetih letih 20. stoletja radenska doživela nov preboj na trgu, ko je dr. Ante Šarić, ki se je priženil v družino Henn, začel s serijsko proizvodnjo radenske. Danes občina doživlja velike spremembe in napredek pod vodstvom župana Romana Leljaka, ki je 7. januarja znova zmagal na predčasnih občinskih volitvah. Z njim smo se pogovarjali o volitvah in o napredku občine.

Gospod Leljak, v Radencih ste imeli v začetku januarja predčasne volitve za občinski svet. Nam lahko poveste, zakaj je do tega prišlo?

V Radencih smo na rednih volitvah pred dobrim letom dni dobili občinski svet, ki je bil razdeljen na dva dela. En del so z osmimi svetniki predstavljali Gibanje Svoboda, DeSUS in SD. Drugi del pa je predstavljala zmagovalka volitev Lista Romana Leljaka skupaj s SDS in NSi. Težave so se pojavile že na samem začetku, saj opozicija ni razumela programa oziroma dogovora za razvoj regij. Nobenemu od tam uvrščenih projektov ni dala podpore v proračunu, zaradi česar smo proračun sprejemali več kot štiri mesece. Njihovo delovanje je temeljilo na tem, da so vsemu nasprotovali in predčasno zapuščali seje.

 

Spomenika dr. Henna in dr. Šariča pred občinsko zgradbo pričata, da v Radencih cenijo svojo zgodovino.

 

Nam lahko zaupate, kdaj je to nasprotovanje doseglo vrhunec?

Največja težava se je pojavila v desetemu mesecu, ko smo reševali zadeve, povezane s poplavami. Ko smo potrebovali rebalans proračuna, ga niso sprejeli, zaradi česar smo morali v enem trenutku nehati z izvajanjem teh del. Bojimo se namreč, da lahko do naslednjega leta znova pride do poplav. Nekatera sredstva smo imeli zagotovljena, nismo pa imeli rebalansa. Prav tako niso hoteli sprejeti proračuna za leto 2024. Zatem se je pač zgodilo, kar se je zgodilo. Spoznali smo, da občina na tak način preprosto ne bo mogla funkcionirati štiri leta. Ko svetnik Gibanja Svoboda Janez Konrad ni hotel več sodelovati, ker bi moral glasovati le v skladu z dogovorom znotraj opozicije, ki je imela svojo pogodbo, in je odstopil, smo se tudi mi odločili, da bomo ob tej priložnosti tudi mi odstopili in dali možnost občanom, da se znova opredelijo, če želijo, da nadaljujemo z delom mi ali pa bi raje videli zmago nekih drugih sil.

 

Občani pa so na predčasnih volitvah znova izbrali vas …

Ne glede na vse, kar se pojavlja v medijih in na družbenih omrežjih, so ljudje znova dokazali, da cenijo tisto, kar se naredi. Občina Radenci se je v zadnjih štirih letih zelo spremenila. Veliko stvari smo postavili na novo. Veliko stvari smo izboljšali, veliko zgradili. Prvič se je zgodilo, da so v občini Radenci ljudje videli določen napredek in to, da se je bistveno več naredilo kot v vseh prejšnjih mandatih. To so nagradili. V tem se skriva sporočilo celotni Sloveniji; volivci niso razdeljeni na leve in desne, na partizane in domobrance, temveč predvsem cenijo uspešno delo ne glede na to, kdo ga opravlja. Važno je, da se dela in da izpolnjujemo osnovno funkcijo, ki jo ima vsaka lokalna skupnost. Da torej skrbimo za osnovno infrastrukturo, za ceste, vodovod in kanalizacijo kot tudi za stvari, ki tvorijo odprto družbeno življenje v občini. Tukaj smo mi naredili ogromen napredek, kar so ljudje tudi potrdili, v kar sem tudi verjel. Tako smo postali absolutni zmagovalec in bomo naslednja tri leta z lahkoto vodili občino.

 

Na tem kraju so daljnega leta 1869 prestregli v steklenico vodo, ki je postala glavni simbol Radencev.

 

Govorite o investicijah in o tem, da ste v občini veliko naredili. Nam lahko poveste kaj več o tem?

V Sloveniji na naših televizijah vsak dan poslušamo, kako se projekti dražijo, kako je na primer klinični center stal sto milijonov in tako dalje. Nikoli pa v javnost ne pridejo drugačne informacije, kot je ta, da je imela naša občina investicijski projekt za novo čistilno napravo za osem milijonov evrov in pol, zgradili pa smo jo za slabe štiri milijone evrov, in to popolnoma enako. Enake velikosti, enake zmogljivosti, stala pa je manj kot štiri milijone. Izdelalo jo je nemško podjetje iz Hamburga, ne naše podjetje. Imeli smo projekt nove telovadnice za štiri milijone in šeststo tisoč evrov. Zgradili smo jo za dobra dva milijona evrov. V le dveh projektih smo tako prihranili šest milijonov evrov. To so ljudje opazili. Gre za popolno nasprotje od tega, kar poslušamo na televiziji o tem, kako se vse draži. Pri nas je bilo ravno obratno. Vsem bi priporočil, da pridejo k nam pogledat, kako se da stvari urediti. Treba je biti le korekten in odprt. Pri tem nam govorijo o korupciji. Mar je to korupcija, da smo zgradili projekte pol ceneje? Jaz tu ne vidim korupcije. Pri nas očitno velja, da morajo vse delati občinska in slovenska podjetja. Pustimo trgu trg. V Sloveniji velja pravilo, da čistilna naprava, ki se meri po populacijskih enotah PE, če šteje tisoč teh enot, stane milijon evrov. Deset tisoč enot je deset milijonov. Nam je ceno uspelo prepoloviti. Če lahko podjetje iz Hamburga, oddaljeno tisoč kilometrov, naredi v Sloveniji tisoč PE za petsto tisoč evrov, zakaj bi potem domača podjetja še vedno imela omenjene cene?

 

Kakšni pa so načrti za prihodnost v vaši občini?

Načrti so jasno opredeljeni v razvojnem programu oziroma dogovoru za razvoj regij, v katerem imamo načrtovanih osem do devet projektov v skupni vrednosti sedem milijonov evrov. Do konca leta 2027 moramo izpeljati čim več teh projektov. Največji izzivi so dokončna ureditev parka v Radencih, kanalizacijski in vodovodni sistem v samem naselju Radenci, ureditev kapelske kleti v nov turistični objekt, pa tudi graditev športnega in klasičnega turizma in še nekatere druge stvari. V tej smeri bomo tudi delali. Dogovor za razvoj regij je podpisan do 2027, cilji občine pa so zelo jasno opredeljeni.

 

Za konec. Kako gledate na položaj županov v Sloveniji?

Funkcija župana je takšna, da, če hoče župan res voditi svojo občino s srcem in v dobro občanov, zahteva to veliko časa in volje. Od župana je najbolj odvisen uspeh občine, od tega, koliko energije vloži v občinski svet in v občinsko upravo ter v to, da se zadeve premikajo. Mislim, da se sam temu res posvečam v celoti. Glede očitkov o korupciji, ki sem jih že omenil, pa tole: čeprav vsi govorijo o provizijah, je danes zelo težko kar dvigovati denar in ga deliti naokrog. To so res velike obtožbe, ki pa so v resničnem svetu zelo neutemeljene. Osebno sem zaposlen štiri ure, za kar imam plačo okoli tisoč štiristo evrov mesečno. Sicer sem še vedno tudi pisatelj. V tem mandatu sem napisal dve knjigi in pripravil dva filma. Tako imam tudi tu neke vire dohodkov. Funkcija župana je tudi zaradi družbenih omrežij in lokalnih medijev zelo naporna. Vsakdo, ki ima malo časa, se lahko obregne ob kateregakoli župana, zato smo župani pod pritiskom. Ob vsem tem je težko opravljati kakršnokoli dodatno dejavnost, zato bi bilo treba razmisliti o tem, da bi župani morali biti za svoje funkcije bistveno bolj nagrajeni.

 

V radenskem parku najdemo tudi lepo kapelico sv. Ane.

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine