Piše: C. R.
Slovenski trg z elektriko je bil vzpostavljen pred nekaj več kot dvajsetimi leti, kar se ujema tudi z ustanovitvijo današnjega operaterja trga z elektriko, družbe Borzen. Polagali so temelje za danes liberaliziran trg z električno energijo, ki deluje po načelih transparentnosti.
Ključne dejavnosti operaterja trga pripomorejo k stabilnemu in transparentnemu delovanju slovenskega elektroenergetskega sistema, poleg tega pa podpirajo prehod v nizkoogljično družbo.
Trg z elektriko se počasi, a zanesljivo spreminja
Spremembe, ki se dogajajo na področju energentov, tudi v luči aktualnih dogodkov v Ukrajini, v ospredje postavljajo energetsko samozadostnost naše države. Ta je ta čas blizu 45-odstotna, pri tem pa bodo pomembno vlogo odigrali tudi obnovljivi viri energije. Pot razogljičenja družbe bo korenito spremenila naše razmišljanje in navade. Potreben bo družbeni konsenz glede umeščanja objektov v prostor, veliko se že dogaja na področju sprememb zakonodaje, potrebna bodo finančna sredstva. Zagotovo pa bodo pomembno vlogo odigrali tudi uporabniki. Slednji so namreč že danes, še bolj pa to prinaša prihodnost, postali t. i. aktivni uporabniki, zato je ključno, da so ustrezno informirani in opolnomočeni z znanjem, za kar Borzen skrbi v okviru blagovne znamke Trajnostna energija. Ko govorimo o aktivnih uporabnikih, imamo v mislih spremembo njihove obstoječe vloge uporabnikov, saj se temu dodaja še njihova vloga proizvajalcev. Pričakujemo spremembe modela trga v smeri t. i. agregatorjev. Ti bodo predstavljali udeležence na trgu z nalogo povezovati več bremen odjemalcev ali proizvedeno električno energijo za prodajo, nakup ali dražbo na katerem koli organiziranem trgu energije. Vedno pomembnejši postaja znotrajdnevni trg, predvsem v povezavi z vse več obnovljivimi viri energije, ki jih bo treba ustrezno umestiti v elektroenergetski sistem. Pri tem je nujno upoštevanje nihanja njihove proizvodnje.
Povečanje investicij v obnovljive vire energije
Za okolju prijazne načine proizvodnje električne energije lahko iz Borznovega centra za podpore prejmete subvencijo. Gre za instrument državne pomoči, ki z višjimi odkupnimi cenami omogočajo realizacijo investicij v obnovljive vire energije in visoko učinkovito soproizvodnjo toplote in električne energije, potrebnih za dosego državnih ciljev glede deleža uporabe obnovljivih virov v končni porabi energije. Do leta 2030 je namreč cilj Slovenije, da doseže vsaj 27-odstotni delež obnovljivih virov v končni rabi energije, v Evropi je ta cilj 32 odstotkov. Za vstope novih naprav v slovensko podporno shemo se uporablja mehanizem razpisa, ki ga objavi Agencija za energijo, nato pa izbrani projekti 10 oziroma 15 let prejemajo podporo.
Novost pri spodbujanju investicij v obnovljive vire energije bo tudi uvedba enotne kontaktne točke, ki jo v naši državi vzpostavlja Borzen, luč sveta bo predvidoma ugledala v tem letu. Evropska unija je pod geslom »Čista energija za vse Evropejce« namreč sprejela sveženj zakonodajnih aktov s področja energetike, kjer je ena od novosti tudi uvedba kontaktne točke, ki so jo dolžne zagotoviti države članice kot pomoč vlagateljem na upravnem področju vlaganj v obnovljive vire energije. Gre za pomoč pri upravnih postopkih v zvezi z vlaganji v obnovljive vire energije, iz česar izhaja, da je namen kontaktne točke pripomoči k zmanjševanju administrativnih bremen za vlagatelje in s tem spodbuditi večja vlaganja v obnovljive vire energije, s tem pa prispevati k razogljičenju družbe.