0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik: »Člani kluba SBC ne razumemo, kdo je lahko proti temu, da zaposleni dobijo več denarja«

Piše: Metod Berlec

O podjetništvu smo se pogovarjali z znanim in uspešnim slovenskim podjetnikom Jocom Pečečnikom, ki je letos poleti postal tudi predsednik Slovenian Business Club oziroma SBC – Kluba slovenskih podjetnikov. 

 

DEMOKRACIJA: Gospod Pečečnik, leta 2014 ste bili med pobudniki ustanovitve SBC – Kluba slovenskih podjetnikov. Kako to, da ste začutili potrebo po ustanovitvi posebnega podjetniškega kluba glede na to, da v Sloveniji že obstajajo različna gospodarska združenja, kot so Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Obrtna zbornica Slovenije? 

Pečečnik: Res je, leta 2014 sem pripravil pravila kluba, ki v večini veljajo še danes. Klub SBC je edinstvena organizacija, ki je kompatibilna z drugimi združenji v Sloveniji. Razlikuje pa se po tem, da se v SBC družijo in povezujejo ustanovitelji podjetij ali njihovi nasledniki. To nas dela drugačne od drugih. Naši člani so ljudje, ki so svoje življenje namenili razvoju podjetja in ki jim je kljub stalnim negativnim vplivom, ki so posledica podjetništvu nenaklonjenega okolja, uspelo zgraditi trdna podjetja in samopreživetveni nagon, ki je večinoma usmerjen k izvozu.

Skrbimo za podjetja, zaposlene in okolico, v kateri živimo. Podpiramo lokalne organizacije in smo socialno aktivni.

Večinoma gre za prvo generacijo podjetnikov, ki so nastali po osamosvojitvi. Vsak zase je svoje življenje posvetil podjetju. Nikoli se nam ni uspelo združiti z namenom, da izboljšamo svoj ugled in vpliv ter pogoje za razvoj in delo. Država se do nas obnaša mačehovsko. Mnogokrat nas ignorira in naredi po svoje. Zakone in davke sprejemajo ljudje, ki podjetniškega poklica ne poznajo in ne razumejo, da ko slabijo podjetnike, žagajo vejo, na kateri sedijo.

Država in mediji so ustvarili klimo, da najboljših podjetnikov ne slavijo kot pravih zmagovalcev, ampak jih označujejo z žaljivkami in negativizmom, kar je prav nasprotno kot pri športnikih. V SBC imamo veliko podjetnikov, ki so najboljši na svetu. Naši člani morajo izpolniti stroga pravila za vstop v klub. Ko bo v klubu 1000 članov, ga bomo zaklenili. 

Joc Pečečnik – predsednik SBC. (foto: Barbara Reya / www.barbarareya.si)

 

DEMOKRACIJA: Kdo so člani vašega združenja oziroma kluba in kakšne pogoje morajo izpolnjevati, da lahko postanejo člani SBC – Kluba slovenskih podjetnikov? 

Pečečnik: Klub ima stroga pravila za vstop. Poleg klasičnih ekonomskih kazalnikov, ki se dotikajo prometa, števila zaposlenih in dodane vrednosti, v klubu dajemo velik poudarek temu, da člani kluba niso politično opredeljeni, da imajo redno poravnane davke, nimajo kazenskih evidenc in imajo zgledno urejene odnose z zaposlenimi.

Kmalu bomo pravila nadgradili z dodatnimi pravili, ki se bodo dotikali trajnostnega razvoja in skrbi za okolje, ter poostrili pravila v odnosu do zaposlenih.

Naši člani so predani združenju, saj smo ena redkih organizacij, kjer so člani SBC podjetja, ki jamčijo za delovanje kluba, ki je registriran kot GIZ (Gospodarsko interesno združenje). 

Joc Pečečnik – predsednik SBC. (foto: Barbara Reya / www.barbarareya.si)

DEMOKRACIJA: Kot piše na spletni strani SBC, imate pri tem pet zlatih vodil, ki jih pri svojem delu zasledujete. Katera vodila so to? 

Pečečnik: Ja, imamo pet starih in eno novo zlato vodilo, skupaj torej 6, ki jih bomo kmalu vgravirali na 100-letni kamen kluba, ki bo v novi klubski SBC Lounge na Dunajski 119. 6 zlatih vodil je temelj njegovega delovanja:

  1. Nadpovprečnost, odgovornost, poštenost. V SBC se združujemo nadpovprečno uspešni slovenski podjetniki, ki smo začeli svojo podjetniško pot z lastno idejo in/ali izhajamo iz družinskih podjetij, hkrati pa nismo sodelovali v tajkunskih zgodbah, zlasti ne tistih, povezanih s politiko. Vsakdo, ki se pridruži, se mora poleg drugega izkazovati tudi s plačilom vseh dajatev državi in z nekaznovanostjo.
  1. Politična nevtralnost. V SBC so včlanjeni podjetniki, ki politično podpirajo vse stranke, ki pomagajo podjetnikom. Žal imamo že desetletja ljudi na oblasti, ki nimajo znanja in ne razumejo, da je razvoj podjetniškega okolja in razvoj malih in srednjih podjetij ključen za razvoj Slovenije. Ne razumejo, da bi morala družba podpirati sposobne, ki zagotavljajo pritok kapitala za investicije, delovna mesta in dajejo gorivo javnim servisom. Ne razumejo, da bi morali ustvariti razmere, da bi zaradi majhnosti in raznolikosti naše države moral biti podjetnik poklic prihodnosti.
  2. Za razvojni preboj in podjetniško uspešno Slovenijo. Klub želi, da na gospodarskem in javnofinančnem področju intenzivno komunicira z vsemi političnimi strankami z zahtevo, da skupaj oblikujemo ukrepe za močan razvojni preboj Slovenije. Ta razvoj bo kakovosten le, če bo temeljil na hrbtenici njenega gospodarstva, to pa so odgovorni in nadpovprečno uspešni domači podjetniki. Člani prek SBC želimo tako prispevati tudi k prijaznejšemu podjetniškemu okolju v Sloveniji.
  3. Medsebojno poslovno prijateljstvo in krepitev prepoznavnosti Slovenije. Člani SBC si prek skupne prijateljske zaveze pomagamo in sodelujemo, s tem pa omogočamo drug drugemu in klubu lažji dostop na domači in svetovne trge. Na svetovnih trgih krepimo prepoznavnost Slovenije in vrhunskega slovenskega podjetništva.
  4. Negovanje mladih talentov in vrhunskega razvoja v sožitju z naravo. Člani prek SBC – Kluba slovenskih podjetnikov posebej negujemo in podpiramo mlade talente in podjetnike, zlasti pri uresničevanju njihovih podjetniških iniciativ. Klub slovenskih podjetnikov in njegovi člani spodbujamo razvoj naprednih, okolju prijaznih tehnologij in poslovnih modelov z visoko dodano vrednostjo glede na povprečje v posameznih panogah.
  5. Povezovanje z lokalno skupnostjo za razvoj podjetništva in preprečevanje revščine. Člani v SBC podpiramo nacionalne projekte, ki bodo podpirali in skupaj z lokalnimi skupnostmi zagotavljali dolgoletni razvoj podjetništva ter posledično skrbeli za preprečevanje revščine in socialnih stisk. Naš projekt Sonce za otroke temelji na dogovoru o skupnem projektu, kjer člani donirajo sredstva za nakup in postavitev sofisticiranih tehničnih skulptur, ki imajo obliko sončnic. Te sončnice so prave sončne elektrarne. Prihodki od proizvodnje električne energije klub skupaj z lokalno skupnostjo usmeri za dolgoročni razvoj podjetništva in preprečevanje socialnih stisk. 

DEMOKRACIJA: Skupščina SBC – Kluba slovenskih podjetnikov vas je poleti izvolila za predsednika kluba s triletnim mandatom. Ob tem ste predstavili program SBC 2.0, ki bo vodilo vašega delovanja. Kaj so njegovi ključni cilji?

Pečečnik: Zaradi covida-19 je klub nekoliko miroval in veliko članov se je spraševalo kako naprej, zato so me člani upravnega odbora SBC kot ustanovitelja kluba nekako porinili v vlogo predsednika SBC. Moram priznati, da se počutim privilegiranega, saj sem po pogovorih 1:1 skoraj s tremi četrtinami članstva ugotovil, da si člani zares želijo, da jih vodim. Napisal sem program SBC 2.0, ki daje klubu večji zagon, več odgovornosti in mnogo večjo vlogo v družbi. O tem ne bom preveč govoril, ampak mislim, da se bo vpliv strategije SBC 2.0 v javnosti čutil že do poletja. Prepričan sem, da se bo politika prebudila in se pri svojih odločitvah posvetovala z nami, saj so od nas odvisne prihodnost in prihodnje generacije. No, pa pustimo, naj čas pokaže svoje …

Program SBC 2.0 ima 5 ključnih ciljev:

  1. Zagotoviti vrhunski servis članom. Del tega je odprtje nove SBC Lounge za srečanja na Dunajski 119 in digitalizacija kluba za potrebe komuniciranja s člani, ki naj bi bila končana pred poletjem.
  2. Spreminjati percepcijo javnega mnenja o ustanoviteljih, podjetništvu, zasebnem lastništvu in pošteno ustvarjenem donosu, ki sloni na močni navzočnosti kluba v medijih in na vseh ravneh družbe.
  3. Internacionalizacija kluba prek ambasad SBC na vseh celinah.
  4. Delo s SBC Mladi, ki so prihodnost našega kluba, zato bomo z njimi delali konkretno in načrtno.
  5. Pripraviti zeleno in humanitarno politiko SBC na nacionalni ravni.

DEMOKRACIJA: Kaj pa SBC Mladi, so tudi ti del vašega programa?

Pečečnik: To je eden naših najpomembnejših stebrov. Pripravljamo strategijo delovanja z mladimi perspektivnimi podjetniki, ki pomenijo prihodnost naše družbe. Ne samo da bomo mladim podjetnikom omogočili, da članom SBC predstavijo svoje ideje in rešitve ter zanje pridobijo zagonski kapital in mentorsko podporo. S promocijo podjetništva v družbi, predavanji, projekti in prek sodelovanja s fakultetami in podjetniškimi centri bomo krepili zavedanje o pomenu podjetništva in navduševali mlade za podjetniško poklicno pot. Imeli bomo različne skupine, v katere bomo organizirale mlade, in sicer: SBC Mladi člani, ki bodo jutri naši nasledniki, SBC programi StartUp, SBC Nasledniki, SBC Študent ter SBC Mladi in inovativni kmetje. 

DEMOKRACIJA: Kako pa boste internacionalizacijo SBC  izvedli v praksi?

Pečečnik: Na vsaki celini bomo v posameznih državah, kjer so Slovenci organizirali ambasade SBC. V vsaki državi bomo iskali ambasadorje SBC. Pripravljamo register držav z uporabnimi servisnimi podatki. Podjetnikom bomo pomagali z uporabnimi informacijami, nasveti in s priporočili za uspešno delovanje na tujih trgih. Od tega, kako registrirati podjetje v tujini, informacij o specifikah določenega poslovnega okolja, davčnih stopnjah in zagotavljanja seznama kredibilnih partnerjev v državi – odvetnikov, bank, davčnih pisarn – do informacij o razpisih. Podjetnikom bomo tako odpirali vrata in omogočali poslovno rast.

 

DEMOKRACIJA: »SBC bo v letu 2022 vzpostavil SBC Investicijski sklad, ki bo članom omogočil demonstracijo moči na področju, kjer so člani doma, in nudil platformo za širši družbeni vpliv,« je mogoče prebrati na spletni strani vašega kluba.  Želite torej, da bi bili v javnosti bolj slišani? In bolj upoštevani …

Pečečnik: Če sem iskren, nam zdajšnji odnos politike in širše javnosti do podjetnikov, ki ustvarjamo pomembno vrednost za družbo in družbeno blaginjo, ni všeč in do nas ni pošten. Ljudje tudi ne ločujejo, kdo v tej državi izkorišča politiko in si prilašča in kdo ustvarja … To želimo izboljšati.

Na pediatričnih klinikah se bohotijo fasade, ki stanejo milijone, medtem ko zasebniki in humanitarne organizacije, kot so Rdeča žoga, Rdeči noski, Zveza prijateljev mladine, zbiramo sredstva za medicinske naprave … Narobe svet.

Najboljši podjetniki, člani kluba SBC, imamo ugled, integriteto in kredibilnost. Celotni Sloveniji smo demonstrirali, da znamo uspeti. To so nedvomno atraktivna jamstva za zaupanje vlagateljev, da se ne ponavlja zgodba NKBM, kjer je bilo na deset tisoče Slovencev opeharjenih, družba pa na koncu prodana za praktično toliko, kot je bilo denarja na družbi. Sklad bo namenjen aktivaciji finančnih sredstev tako zainteresiranih članov kot prebivalcev, ki so ujeta v bančnih vlogah in so že zdavnaj presegla 20 milijard evrov. Vodenje sklada bo profesionalno, zaupali ga bomo najboljšim finančnim ekspertom, denarne naložbe pa bomo nadzirali najboljši podjetniki sami.

DEMOKRACIJA: Kako gledate na t. i. mini davčno reformo, ki je ta čas v parlamentarnem postopku? In na razpravo v zvezi s tem v Državnem zboru Republike Slovenije …

Pečečnik: Člani kluba SBC ne razumemo, kdo je lahko proti temu, da zaposleni dobijo več denarja. To je naša želja zadnjih 30 let. Naša država prek prispevkov in davkov dobesedno »krade« našim zaposlenim. Vse to se dogaja zato, ker pri nas ne nadziramo javne porabe. Državni aparat vse povsod plačuje nepotrebne stroške. Zaradi netransparentih postopkov država in njeni podsistemi pri nabavah plačujejo nerazumljivo visoke oziroma previsoke cene, hkrati pa vsakokratna vlada ne more ali ne želi identificirati tistih, ki si nezakonito prilaščajo javni denar. To je problem nesposobnih politikov, ki tega ne znajo ali nočejo zamejiti.

Da se vsako leto to reši, se dvigujejo davki, ki nato male obrtnike, podjetnike in podjetja delajo nekonkurenčne proti istim podjetnikom na Hrvaškem, Slovaškem, Češkem in celo v Avstriji. Naša konkurenca je zunaj države, ne doma. Ne smemo pozabiti, vsak podjetnik, ki služi kruh sam, ni breme države, ampak vanjo vplačuje.

Velik problem pa je, da se naši zaposleni ne zavedajo, da je to, kar mi preplačujemo v njihovem imenu, v bistvu njihov denar. Ja, res je, to je denar naših zaposlenih, ki jim ga država jemlje s previsokimi davki in prispevki, v javnosti pa govorijo, da je to obveznost delodajalca. Mi ne želimo, da se zmanjša strošek za podjetja, mi si želimo, da ob naših enakih plačilih zaposleni dobijo več na svoj račun.

Kot slišim, so sindikati in določene stranke proti? Zakaj že? Verjetno zato, ker jim je bolj pomembna politika kakor naši zaposleni.

Tudi mene je v zasebnem poslovnem življenju ta vlada nategnila pri uvozu mask. Dobavil sem vse, kar so naročili, in podpisali so vse dobavnice. Zdaj pa mi nočejo plačati zneska 4,8 milijona evrov in moram iskati pravico na sodišču, ampak kljub temu podpiram ukrepe, ki bodo naše zaposlene naredili finančno močnejše in srečnejše.

Ali je normalno, da nekdo, ki zasluži 18.000 EUR neto letno, stane delodajalca na letni ravni trikrat toliko? Kar izračunajte vse dodatke, trinajsta plača, regres, odmor za malico, neto plača, vsi prispevki in vsi davki, pa boste videli, da imam prav. Če je plača nad 3.500 evrov neto, so dodatki vrtoglavi, saj se vendar naši zaposleni s 3.500 neto plače uvrščajo med superbogataše.

Ne razumem, zakaj so sindikati tiho ali so celo proti, če je to dobro za zaposlene. Če bo več dobrih delovnih mest, bo manj revščine. Klub SBC je že ob nastopu mojega mandata napovedal, da bo podpiral vse dobre rešitve, ali pridejo od skrajno desne politike ali skrajno leve politike.

Klub podpira rešitve, ki ustvarjajo boljše poslovno okolje ter prostor za delo in ustvarjanje posameznikov.

 

DEMOKRACIJA: In še vprašanje za konec. Kaj bi bilo treba storiti, da bi Republika Slovenija postala privlačnejše okolje tako za domače kot tuje podjetnike?

Pečečnik: Od vseh vprašanj je to najtežje, saj v Sloveniji na to vprašanje vsi vedo vse. Najprej potrebujemo davčni sistem, da bomo pri plačah lahko konkurenčni Slovaški ali Avstriji, da ne govorim Hrvaški. Predvsem to velja za nagrade najbolj sposobnim kadrom. To si v naši  domovini vendarle želimo. Sanjamo, da bomo imeli zeleno in čisto državo visokih tehnologij in znanj, ne pa da bomo vlagali kumarice na švicarskih strojih.

Če tega ne bomo uredili, bomo v petih letih izgubili vse dobre kadre in postali država poceni in slabo plačane delovne sile. Vsi današnji s. p.-jevci si kopljejo pokojninski grob, saj bodo pri upokojitvi imeli minimanle pokojnine. Z drugačno plačno politiko bi lahko pravičneje obremenili plače in imeli z manj obremenitvami več denarja.

Urediti zakon o gradnjah, da se bo vedelo, kje se lahko kaj gradi. To bo pomenilo hitrejše in cenejše investicije in boljše načrtovanje. Zakaj država ne bi vnaprej pripravila gradbenih pogojev za posamezne lokacije, ki bi jih kupec kupil z zemljiščem?

Potrebujemo jasno okoljsko politiko, da ohranimo zdravo vodo, naravo in lepoto države. Jaz osebno bom stimuliral državljane in investicije v zdrav turizem, pridelavo hrane pa povečal za petkrat. Maksimalno podpreti proizvodnjo zdrave hrane in razviti vrhunski projekt Pametne vasi, če želimo ohraniti naše kmetije. Narediti pravično socialno politiko, da ne bodo tisti, ki ne delajo, dobivali več kot tisti, ki delajo, kar se dogaja danes. Zdravstvo, hm, zdravstvo … kdaj drugič.

Biografija

Joc Pečečnik je znan kot uspešen slovenski podjetnik, ki je razpet med Slovenijo in Združenimi državami Amerike. Je ustanovitelj in predsednik podjetja Interblock, ki razvija in prodaja igralniško tehnologijo. Interblock je multinacionalno podjetje, ki je z rešitvami navzoče v največjih igralniških središčih po svetu. Je prvi Evropejec, ki je v Nevadi dobil t. i. non restricted gaming licnese. Pečečnik, tudi prvi mož Bežigrajskega športnega parka, je z izvolitvijo na položaj predsednika SBC – Kluba slovenskih podjetnikov prevzel vodenje kluba, ki združuje nekatere najprodornejše in nadpovprečno uspešne slovenske podjetnike. Pečečnikov cilj je klub okrepiti na 1000 članov, vrhunskih podjetnikov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine