3.9 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Nova podoba uniform Slovenskih železnic

Piše: Marjeta Bogataj

Na Slovenskih železnicah so po skoraj 30 letih spremenili celostno podobo uniform osebja. Od nedelje dalje, ko je začel veljati tudi nov vozni red, prometniki, sprevodniki, vodje vlakov, kontrolorji in prodajalci niso več v prepoznavnih uniformah petrolejsko zelene barve – zdaj imajo sodobne, udobne, temno modre.

Nove uniforme so predstavili minuli petek v Železniškem muzeju Slovenskih železnic v Ljubljani, kjer bo odslej v družbi vseh drugih uniform iz različnih zgodovinskih obdobij na ogled tudi uniforma, kakršno je osebje nosilo zadnjih 30 let. In preden so pokazali nove, so nam na kratko predstavili stare.

Skok v zgodovino

Železničarske uniforme so se uveljavile v času avstrijskega cesarstva in pozneje v Avstro-Ogrski, ko so se uveljavile tudi na naših tleh – takrat so se pojavili tudi prvi pravilniki o uniformah. Najstarejša uniforma (ta je sicer replika) v muzeju je torej iz časov Avstro-Ogrske, ko se je zgledovala po mornariški uniformi, potem pa se je uniforma spreminjala; proti koncu Avstro-Ogrske so ji denimo dodali sabljo kot simbol. Slovenske železnice so petrolejsko zeleno uniformo uvedle po osamosvojitvi Slovenije, v letu 1994 (takrat je nastal tudi znani logotip Slovenskih železnic, ki ga je oblikoval arhitekt Nino Kovačevič). To uniformo so zdaj postavili v muzej, kar je bil zelo čustven trenutek za vse zaposlene.

Matjaž Kranjc, direktor družbe SŽ Infrastruktura, verjame, da bodo sodelavci ponosno nosili nove uniforme in tudi z njimi predstavljali vrednote Slovenskih železnic. (foto: Polona Avanzo)

Ena vidnejših sprememb

V zadnjem času v SŽ uvajajo več novosti, najbolj izstopajo prenovljene železniške postaje, novi vlaki, digitalne rešitve, kot so npr. kartomati itd. »V letu 2021 smo sprejeli posodobljeno celostno grafično podobo, ki zajema tudi del o novi podobi delovnih oblačil oziroma uniform osebja, za katere smo želeli, da so upoštevane modne smernice in visoki standardi oblikovanja. Med vsemi prispelimi ponudbami je najugodnejšo ponudbo, ki je izpolnjevala vse zahtevane pogoje, oddalo podjetje ARNOLDVUGA+ vizualne komunikacije, d. o. o.,« so nam povedali na SŽ. »Modele (kroje) novih uniform je po smernicah posodobljene grafične podobe oblikovalo podjetje Mi-u. Izdelavo novih uniform pa je izvedlo podjetje Senior joy. Oba ponudnika sta bila izbrana med prejetimi ponudbami kot najcenejša.«

Rdeča kapa ni kar tako

»Pred 36 leti sem prvič ponosno oblekel železničarsko prometno uniformo,« je nekoliko nostalgično dejal Matjaž Kranjc, direktor družbe SŽ Infrastruktura, »danes smo veseli, da nove uniforme predajamo sodelavcem, ki jih bodo ponosno nosili in predstavljali vrednote Slovenskih železnic.« Napovedal je predstavitev dveh novih vrst uniform; 512 prometnikov, med njimi je skoraj sto žensk, ima odslej uniformo z vidno rdečo kapo, ki govori, da ima prometnik pomembno pravico dati znak za vožnjo vlaka. Druga vrsta uniform pa je namenjena progovnim prometnikom; teh je 66, a se njihovo število po besedah Kranjca počasi zmanjšuje, saj se proge vključujejo v daljinsko vodenje.

Na vlakih bomo odslej videvali sprevodnike v novih oblačilih. (foto: Polona Avanzo)

»Novi vlaki, prenovljene postaje, proge za višje hitrosti, lepo oblečeni železničarji in točni vlaki so naš cilj in verjamem, da smo na pravi poti,« je še dejal.

Sprevodniki, vodje vlakov, prodajalci …

Tudi direktorica SŽ-Potniški promet Darja Kocjan je spomnila na prenovo voznega parka in na to, da se potniki že dve leti vozijo z novimi vlaki. Zdaj pa bodo videvali tudi lepo oblečene sprevodnike, vodje vlakov, kontrolorje in prodajalce kart, skupaj jih je 512. »Razmišljali smo, kam s starimi uniformami; dali jih bomo podjetju, ki se ukvarja s predelavo,« je dejala. Na SŽ namreč posebno pozornost namenjajo trajnosti in odgovornosti do okolja.

Nove uniforme imajo torej tako prometniki kot tudi zaposleni v potniškem prometu – v celotni skupini SŽ uniformo pri svojem delu nosi več kot tisoč zaposlenih.

Upoštevali želje zaposlenih

Pred izbiro nove podobe so na SŽ izvedli testiranje službenih oblek v dejanskih razmerah, med opravljanjem delovnih obveznosti torej. Za testiranje so naključno izbrali zaposlene različnih telesnih mer in jih seveda izprašali, kako se v uniformi počutijo, ali je praktična, kako jim je všeč njen videz, kaj si želijo. Da se uniforma lahko opere doma, da je prijetna za nošenje, moderna, udobna, praktična, so dejali. Vse to so upoštevali; nove uniforme so iz materiala, ki poleg udobja omogoča še praktično vzdrževanje, saj se lahko operejo v običajnem gospodinjskem pralnem stroju.

Direktorica SŽ-Potniški promet Darja Kocjan je dejala, da bodo odsluženim uniformam dali novo življenje, saj so jih oddali v predelavo. (foto: Polona Avanzo)

»Nove uniforme so temno modre barve in vključujejo temno modre hlače ali krilo, belo srajco z modrimi dodatki v gumbih, ovratniku in rokavih, modri blazer in modro bundo iz nepremočljivega materiala z všito kapuco. Moški del uniforme je tudi svetlo modra kravata, ženski del uniforme pa je svetlo modra rutka s potiskom logotipa. V ovratniku in v rokavih je všita tkanina z drobnim vzorcem v modrih kontrastnih odtenkih. Kontrolorji (spremljevalno osebje v vlakih) imajo tudi modro kapo, prometnice in prometniki pa rdečo kapo. Na vseh delih uniforme, razen na hlačah in krilu, je vezen srebrni emblem logotipa Slovenskih železnic,« na SŽ opišejo nove uniforme.

Srajce za idealno telesno temperaturo

Pomembno vodilo – poleg tega, da nove uniforme prinašajo modernejši in elegantnejši videz – je bilo seveda to, da so oblačila udobna in praktična. Razkrili pa so še eno posebnost: »Srajca je izdelana iz tkanine, ki zagotavlja konstantno idealno telesno temperaturo 37,5 stopinje Celzija. Tehnologija 37.5® omogoča visoko udobnost oblačil. Ta tehnologija deluje kot termostat s telesom. Delci 37.5 absorbirajo infrardečo energijo, ki seva iz telesa, in če je vlaga ali znoj, pospešijo izhlapevanje. Če vlage ali znoja ni, pa delci IR energijo akumulirajo in ohranjajo toploto. Srajce so prav tako pralne v pralnem stroju.«

V Železniškem muzeju Slovenskih železnic v Ljubljani so na ogled uniforme iz različnih zgodovinskih obdobij. (foto: Polona Avanzo)

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine