Piše: Andraž Grad
Naklo je gorenjska občina med Ljubljansko kotlino in Kranjsko ravnino. Zaradi svoje lege ob avtocesti je idealna izhodiščna točka za številne izlete v naravo in hribe.
Hkrati kraj nudi številne dejavnosti in zanimivosti − od kampiranja, ribolova ali kolesarstva do razstav, kulturnih znamenitosti in zgodovinske dediščine. Občina Naklo združuje trinajst naselij in šteje okoli pet tisoč prebivalcev. V poletnih mesecih se v občini vrstijo različni dogodki in prireditve. Prav tako potekajo različni projekti in investicije. Z načrtovanjem velike športne dvorane, urejanjem kolesarskih stez in z veliko izbiro različnih športnih dogodkov postaja Naklo znova močna športna občina. O projektih, turistični ponudbi in drugih značilnostih občine smo se pogovarjali z županom Ivanom Megličem.
Gospod Meglič, nam lahko za začetek predstavite glavne projekte in investicije v občini Naklo?
Glavne investicije, ki so v teku, so obnove nekaterih cest in graditev kanalizacije. Aprila in maja letos smo končali enega večjih projektov. Gre za graditev kanalizacije ter obnovo infrastrukture in cest v naseljih Britof in Podtabor v Podbrezjah. Projekt je bil vreden dober milijon evrov in pol. Prav tako se v zadnjem času zelo dobro razvija poslovna cona Naklo. V slednjo vlaga ta čas približno dvanajst investitorjev; samo v letošnjem letu so bile na tem področju končane že tri večje investicije. Omeniti moram tudi povezovalno cesto Strahinj–Cegelnica. Ta čas pa se najbolj osredotočamo na pridobivanje vse potrebne dokumentacije za novo nogometno igrišče v Naklem.
Čeprav se morda od daleč ne zdi, je Naklo precej priljubljena turistična destinacija.
Naklo leži na Gorenjskem pod gorskimi vrhovi, kjer je precej razširjen pohodniški turizem. Kako je v vaši občini s turizmom? Katere so glavne turistične značilnosti in znamenitosti?
Čeprav se morda od daleč ne zdi, je Naklo precej priljubljena turistična destinacija. V lanskem letu smo imeli več kot 20.000 prenočitev. Naša občina je ob avtocesti, kar pomeni, da smo tudi v tem pogledu precej dobra destinacija. Verjetno največja zanimivost v Naklem je spominski park Udin boršt, ki je zgodovinski in kulturni spomenik. Gre za enega največjih nižinskih gozdov v tem delu Slovenije. V tem parku boste našli pravljične, pohodne in tudi kolesarske poti. Skozi Naklo potekata dve državni kolesarski poti. Ena je D2, ki poteka na relaciji Ljubljana–Kranj–Jesenice–Trbiž, druga pa je G6, ki poteka med Kranjem in Tržičem. Na teh dveh trasah se intenzivno dela, predvsem na G6, kjer imamo že kar nekaj kilometrov kolesarskih poti, ločenih od drugih prometnih površin. V občini imamo tudi kamp, veliko turističnih sob in apartmajev ter tudi hotel. V Naklem torej lahko počnete veliko stvari in si ogledate različne zanimivosti. Smo pa seveda tudi lepa izhodiščna pohodniška točka za v hribe. V našem okolju je reka Tržiška Bistrica ter sotočje Save in Tržiške Bistrice. Ob Tržiški Bistrici je tudi ribnik, kjer se lahko lovijo ribe tudi komercialno. Blizu je odlična ribja restavracija. Seveda je Naklo bogato tudi z gostinskimi obrati. Skratka, kdor pride v Naklo, bo zadovoljen in sit.
Bi izpostavili tudi kaj na področju kulturne dediščine in arhitekture?
Imamo tudi kulturne in zgodovinske znamenitosti. Med njimi bi izpostavil znamenito Taborsko cerkev s fresko Ivane Kobilca, Dupljansko graščino, etnografski muzej Vogarjeva hiša v Spodnjih Dupljah, Dvorec Toma Zupana, ki je v lasti Zveze slepih Slovenije in ima tudi nastanitvene kapacitete. Tu je še župnijska cerkev v samem Naklem, ki ima lepo gotsko arhitekturo.
Kako pa je z obiskovalci? Gre večinoma za slovenske ali vas obiščejo tudi turisti in gostje iz drugih držav?
Večinoma gre za tuje turiste. V kampu so bili svoje čase večinoma Nizozemci. Te dni bomo imeli v gosteh tudi prijatelje iz Poljske, iz občine Nakło nad Notecią, s katero smo pobrateni. Kot vidite, gre za prijateljstvo med dvema Nakloma, zaradi istega imena je to precej zanimiva povezava. Z njimi res dobro sodelujemo. Skratka, obiskujejo nas predvsem tujci.
Junija imate v Naklem občinski praznik. Nam zaupate kaj več o tem ter o drugih poletnih dogodkih in prireditvah v vaši občini?
Junij je pri nas vsekakor najbolj intenziven mesec. Takrat praktično ne mine dan, da ne bi bilo kakšnega dogodka ali prireditve. Posebej moram poudariti, da smo letos zelo veseli, da nam je prisluhnil akademski slikar in kipar Nikolaj Mašukov, ki ima ta čas samostojno razstavo v galeriji Dupljanske graščine. Sicer pa 20. junija poteka slavnostna akademija, kjer vsako leto podelimo občinska priznanja. Tu moram izpostaviti gospoda Mirka Poličarja, ki je prejel naziv častnega občana. Gre za znamenitega člana kvinteta Gorenjci, ki je dvajset let prepeval z Ansamblom Mihe Dovžana. On je bil velik promotor naše občine. Poleg tega smo imeli 23. junija orgelski koncert v Dupljanski cerkvi. Nedavno smo odprli razstavo naklanskih likovnih umetnikov. Prav tako imamo vrsto športnih dogodkov − od nogometa, košarke in kolesarjenja do kegljanja. Ves junij je torej prepleten z dogodki. Ko nastopijo počitnice, pa gremo na morje.
Eden večjih projektov bo vsekakor športni park s športno dvorano. To bo bil res lep objekt.
Kako sodelujete z drugimi občinami? Imate z njimi kakšne skupne projekte?
Vključeni smo v Svet gorenjske regije, v sklopu katerega smo tudi dejavni. Za predvidene kohezijske projekte imamo kvoto približno 1.400.000 evrov. V sklopu tega želimo narediti del kolesarske povezave T2. Gre za državno kolesarsko pot. Te stvari želimo nadgrajevati in pospeševati, tako da bi Naklo postalo tudi kolesarska destinacija. To je ena od povezav, ki nas povezuje z drugimi občinami. Seveda sodelujemo tudi v sklopu nekdanje kranjske občine na področju komunale in na področju šolstva in izobraževanja. No, sodelujemo tudi s tržiško občino, ki ni bila v sklopu nekdanje kranjske občine. Lahko rečem, da dobro sodelujemo. Z Radovljico imamo na primer skupno medobčinsko redarstvo in inšpektorat.
Bi nam za konec izdali še, kakšni so vaši načrti za prihodnost?
Eden večjih projektov bo vsekakor športni park s športno dvorano. To bo bil res lep objekt. V preteklosti je Naklo veljalo za športni kraj. Na tem področju smo bili precej močni. Projekt je ocenjen približno na tri milijone evrov in pol. Prijavili smo se tudi na pred kratkim objavljen razpis ministrstva za gospodarstvo, šport in turizem. Seveda želimo do konca urediti kanalizacijo, zdaj smo približno na 95 odstotkih. S kanalizacijo moramo opremiti še naselje Polica, preostala območja so bolj ali manj že opremljena. No, naša velika želja je prav tako urediti regionalno cesto, kjer čakamo na razumevanje Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo. Še ena naša tiha želja je, da bi uredili železniško povezavo. Železniški tir do Naklega že obstaja, bi pa radi, da bi ga nadgradili z elektrifikacijo in bi dejansko dobili tudi potniški promet v Naklo. Potem bi lahko povezali Naklo, Kranj in Ljubljano s potniškim železniškim prometom. S tem, mislim, da bi na področju trajnostne mobilnosti naredili kar veliko.