20.7 C
Ljubljana
sreda, 26 junija, 2024

Moderno civilizacijo smo zgradili na betonu

Piše: C. R., foto: Alpacem

 

Beton v vsakdanu navadno srečujemo kot siv konstrukcijski material, s katerim gradimo. Izhaja že iz rimskih časov, z njim je zgrajena tudi znamenita kupola na rimskem Panteonu, vendar ga v moderni obliki poznamo dobrih 150 let. Z njim je bila postavljena osnova, da smo zgradili moderno civilizacijo. Danes z njim gradimo vse od podtalnih struktur do najvišjih stavb. Študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani pa so iz betona ustvarili izdelke, ki pokažejo njegovo drugo plat uporabnosti tudi v obliki in funkcionalnosti.

 

Beton je material, na katerega ljudje v svojem vsakdanu pozabimo. Je vseprisoten in velikokrat skrit material – v temeljih, zidovih, pod našimi stopali … »Edinokrat, ko lahko povprečen človek pride v stik s tem materialom, je ob kakšni sanaciji ali rušenju stavb. Pri delu z betonom pa dobimo ideje, kaj vse bi s tem materialom lahko naredili. To smo povezali z delavnicami Fakultete za arhitekturo. Z mojim znanjem o materialu in z znanjem podjetja Alpacem Cement o proizvodnji ter arhitekti oziroma mentorji, ki so usmerjali študente pri tem, smo ustvarjali nove poglede na to, kaj vse se lahko iz tega materiala naredi,« pojasnjuje dr. Luka Zevnik iz podjetja Zevnik Lab, ki se ukvarja z razvojem cementnih materialov in tehnologij predvsem za področje arhitekture in dizajna.

 

 

Izdelki za domačo uporabo iz betona

Študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani so na dveh oblikovalskih delavnicah, ki sta nastali na pobudo podjetja Alpacem Cement in tehnološkega podjetja Zevnik Lab, raziskovali različne uporabnosti betona. Na delavnici Doma z betonom so razvijali izdelke iz betona za domačo uporabo, na drugi delavnici pa so oblikovali urbano opremo. Nastali so izjemni koncepti in izdelki, izbor nekaj oblikovalskih zasnov iz betona je razstavljen do 16. maja v Mali galeriji Banke Slovenije v Ljubljani.

 

 

Vloga najmlajšega od najpomembnejših konstrukcijskih materialov bo še pomembnejša

Delavnice in razstava so odličen prikaz dobre prakse sodelovanja stroke in industrije. »Študenti iz teh izkušenj pridobijo neprecenljive lekcije, ki jim bodo koristile v prihodnosti, ko bodo zapustili varno zavetje akademskega okolja. Čeprav so bili v fakultetnem okolju podučeni s strani izkušenih profesorjev, so se zdaj soočili z realnimi izzivi praktičnega dela,« pravi prof. Mihael Dešman, dekan Fakultete za arhitekturo UL.

Čeprav moderen beton poznamo le okoli 150 let, je v tem kratkem času najmlajši izmed najpomembnejših konstrukcijskih materialov pridobil absoluten primat pri gradnji, pa izpostavlja dr. Tomaž Vuk, predsednik uprave podjetja Alpacem Cement. »Betona v gradbeništvu uporabimo več kot vseh drugih gradbenih materialov skupaj. Z novimi izzivi, s katerimi se spopada družba, bo njegova vloga le še pomembnejša. Zato je lepo, da se mladi že med študijem srečajo z njim in ga uporabljajo na inovativne načine.«

 

 

Razstava študentov Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani z naslovom BETON 2.0: DOM IN SVET je odprta za oglede od torka do sobote med 11.00 in 19.00 uro v Mali galeriji Banke Slovenije do 16. maja 2024.

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine