-2.3 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

Marko Rakovnik, župan občine Lovrenc na Pohorju: »Imamo to, kar je danes vsem potrebno, čisto in čudovito naravo«

 

Piše: Andraž Grad

 

Čeprav šteje le dobrih tri tisoč prebivalcev, je občina Lovrenc na Pohorju ena večjih slovenskih občin. Ponaša se s čudovito naravo, primerno za pohodniške izlete in oddih od mestnega vrveža.

Prejšnje leto so v občini začeli in tudi dokončali številne projekte, ki omogočajo še prijetnejše življenje v njej. O vseh novostih in spremembah v Lovrencu na Pohorju smo govorili z njenim županom Markom Rakovnikom.

Gospod Rakovnik, katere so bile glavne investicije in novosti v lanskem letu v vaši občini?

Leto 2023 so tudi nas kot vso Slovenijo zaznamovali avgustovski dogodki in takšna ali drugačna neurja. Zato so bile odprave posledic teh katastrof nekako v središču dogajanja. Kljub temu nam je uspelo proračun, določen za leti 2023 in 2024 uresničevati, kot je bilo načrtovano. V decembru je bila dokončana glavna investicija leta 2023, prizidek k zdravstveni postaji. Imamo nove prostore, kamor bomo preselili dejavnosti, ki se sedaj izvajajo v stari stavbi. Slednja je zares stara, saj stoji že od šestdesetih let prejšnjega stoletja, zato je bila potreba po novih prostorih toliko večja, kar se je pokazalo predvsem v času epidemije covida-19.

 

Župan Marko Rakovnik nam je predstavil najnovejše spremembe v svoji občini. (Foto: Andraž Grad)

 

Gre torej za pomembno novost.

Z novimi prostori, ki so po površini malo večji od 400 kvadratnih metrov, smo dobili sodobne prostore za zdravniške ordinacije, izvajalce pomoči na domu, laboratorij in druge morebitne dejavnosti, ki bi občanom ponujale še kakovostnejše storitve v našem kraju. Omenjena investicija je bila v višini 1.250.000 evrov. Od tega je občina prispevala dober milijon, preostalo pa smo dobili prek razpisa ministrstva za zdravje.

 

Katere pa so bile druge pomembnejše investicije?

Končali smo sanacijo dveh odsekov ceste na Kumen, ki je bila uničena v preteklih divjanjih pohorskih hudournikov z Radoljno na čelu. Sanacija se je začela leta 2022 in je bila lani končana, stala pa je dober milijon evrov in pol. To je za našo občino, ki ima okoli tri milijone proračuna, resna naložba. Ob rekonstrukciji cestišča smo izgradili dva kratka vodovoda in kanalizacijske povezave. Začeli smo tudi obnovo Vozniške in Delavske poti. Gre za preureditev dveh ulic v samem središču Lovrenca, vključno z vso komunalno infrastrukturo − vodovodom, razsvetljavo, s kanalizacijo in z meteornimi kanali. Končan je bil še razpis za obnovo Šolske ulice. Izvajalec je izbran in uveden, z delom pa bo začel, takoj ko bodo vremenske razmere to dopuščale. Pri sanaciji omenjenih ulic pomaga tudi država. Pridobili smo sredstva Direkcije za infrastrukturo, dobrih 150.000 evrov, ki so ostala še iz časov rekonstrukcije trškega jedra. Takrat so naše ulice uporabljali za obvoze, da bi lahko gradili, te pa so pri tem utrpele precejšnjo škodo zaradi težke mehanizacije.

 

Za rekreacijo je v občini poskrbljeno s fitnesom na prostem.

 

Kako pa v občini skrbite za rekreacijo in omogočanje zunanjih dejavnosti?

Leta 2023 smo uredili fitnes na prostem v bližini Kulturnega doma oziroma Prireditvenega centra, kjer smo namestili naprave za fitnes na prostem, balinišče in rusko kegljišče. To je sedaj lep prostor, kamor ljudje radi prihajajo. Tudi tisti, ki hočejo le malce posedeti.

 

Kako je v Lovrencu na Pohorju z lokalno ponudbo?

V letih 2022/23 smo v Lovrencu dobili novo tržnico, ki je lepo zaživela. Imamo mesečne tržne dneve, na katere povabimo lokalne ponudnike. Te dneve obogatimo s kulturno vsebino, ki pomaga, da ljudje postojijo in dogodke z veseljem obiskujejo. Ponudniki vidijo dobro priložnost, da ponudijo svoje izdelke ali pridelke občanom.

 

Ste v letu 2023 začeli tudi kakšne nove velike projekte?

Začeli smo s projektom užitnega parka, kar je ta čas njegov delovni naslov. Na večji površini v lasti občine smo zasadili različna drevesa in grmovnice, ki dajejo užitne plodove. Namen je ureditev površine s potmi, ki jih bodo ljudje lahko vključili v svoje sprehode in hkrati uživali sezonske plodove, ki bodo rasli v parku: jabolka, hruške, češnje, maline, robide idr. Namen parka je zagotoviti prostor za dogodke, navezane na našo kulturno znamenitost − Pajštvo, vsako leto želimo zaznamovati rojstva in nameniti drevo za novorojence ipd. Vse to bo mogoče v sklopu užitnega parka, ki bo priročen tudi za najrazličnejše delavnice in izobraževanja s področja sadjarstva, kmetijstva, tradicionalnih obrti, prostočasnih dejavnosti …

 

Nam lahko poveste kaj več o pajštvi? Gre za sušilnico sadje, mar ne?

Drži. V Lovrencu je bilo veliko sadja, predvsem jabolk, hrušk in sliv. Del pridelka so ljudje posušili in ga shranili za zimske dni, kar se je opravilo v pohorski sušilnici sadja oziroma pajštvi, v kateri so sušili tudi lan. Po pripovedovanju starejših krajanov naj bi bila stara več kot dvesto let. Pajštva stoji med župnijsko cerkvijo sv. Lovrenca in pokopališčem v neposredni bližini užitnega parka. Njena posebnost je, da so sadje sušili v notranjosti na derah, kurili pa od zunaj. Hruške in slive so sušili cele, jabolka pa so razrezali na štiri dele, ki so se posušeni imenovalo »platiči«, suhe hruške pa »kloce«. Zgodbo naše pajštve želimo nadgraditi s sadjem, ki zraste v bližini in se lahko predela ter nameni uporabi skoraj na istem mestu.

 

Bi izpostavili še kakšno investicijo za leto 2024, ki je še v povojih?

Užitni park nastaja v neposredni bližini investicije, ki nas čaka v tem letu. To je dograditev pokopališča s prostorom za raztros in z žarnim zidom. Tako bo v tem delu Lovrenc doživel manjšo preobrazbo. Letos se bomo osredotočali predvsem na končanje projektov in investicij iz prejšnjega leta, bo pa med začetimi investicijami stekla dozidava gasilskega doma. Vedno, ko pride do neprilik, so gasilci prvi, ki pomagajo odpravljati posledice in zagotavljati zaščito. Gasilski dom je delno dotrajan, kar njihovo delo precej otežuje, zato smo skupaj z gasilskim društvom zastavili projekt, ki bo zagotovil ustrezne (sedaj manjkajoče ali pod dimenzionirane) prostore. Govorim predvsem o komunikacijskih prostorih, garderobah, sanitarijah in drugih prostorih, potrebnih za operativno delovanje. Predračunska vrednost projekta je dobrih 700.000 evrov, največ truda pa bo vloženega v iskanje ustreznih virov. Takšnega zneska poleg vsega drugega sami ne bomo zmogli zagotoviti. V tem letu bomo začeli preurejati še šolska igrišča kot prvo fazo obsežnega projekta prenove šolske okolice s pripadajočo infrastrukturo.

 

Kako pa je v vaši občini s turizmom?

Turistično gledano smo dokaj slabo razviti. Ni večjih razpoložljivih kapacitet ali atrakcij, ki bi privabljale ljudi v obliki množičnega turizma, imamo pa danes najbolj zaželeno stvar, to pa je čudovita čista narava, okolje v najboljši izvedbi. Turistične kapacitete, ki so v občini, so zato vedno dobro zasedene in pretok turistov torej obstaja. Celostna strategija občine je začrtala smernice tudi v turizmu in del tega je nova spletna stran https://www.visitlovrenc.si/. Lani smo ustvarili zvočno podobo Lovrenca. Skozi zvok predstavljamo karakter naše občine. Glasbeniki so lovrenško tradicijo sestavili v melodijo, ki jo izvajamo ob prireditvah in pri oglaševanju v medijih. Ljudje lahko slišijo, kako Lovrenc »zveni«. Gre za zanimiv in navdihujoč projekt. Sicer pa se pri turizmu usmerjamo predvsem v pohodništvo, kolesarstvo in naravne lepote.

 

Zdravstveni dom je lani dobil močno potreben prizidek.

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine