0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

(INTERVJU) Srečko Ocvirk: »Ljudje so zadovoljni z bivanjem v naših krajih«

Piše: Andraž Grad

Občina Sevnica je z 272 kvadratnimi kilometri površine 12. največja slovenska občina, v kateri prebiva 17.651 občank in občanov. Ob sotočju Save in Mirne je oblikovano osrednje poselitveno jedro z okrog 6000 prebivalci, ki z mestom Sevnica ter Boštanjem in Logom oblikuje urbano celoto.

Večji del občine pa zaznamuje redkejša poseljenost in zanjo drugačne značilnosti, ki pa prav zaradi svoje urejenosti, razgibanosti in naravnega sozvočja oblikujejo izjemno prijetno bivanjsko okolje. O razvoju občine Sevnice smo govorili z njenim županom, diplomiranim inženirjem agronomije Srečkom Ocvirkom.

Demokracija: Katere so glavne značilnosti občine Sevnica?

Ocvirk: Občina Sevnica je tradicionalno znana po predelovalni industriji in storitveni dejavnosti. Številna močna gospodarska imena, kot so Stilles, Lisca, Inplet, Tanin in druga so znana po Evropi in v svetu. Razvija se turizem, ki se pomembno in neločljivo povezuje s kmetijstvom. V zadnjih letih se občina predvsem z vodilno turistično točko Lisco vse bolj utrjuje na zemljevidu trajnostnega turizma.

Demokracija: Nam lahko opišete razvoj in infrastrukturo občine?

Ocvirk: Razvoj na širšem območju je spodbudila zgraditev železnice pred 160 leti, ki je omogočila prihod in razvoj industrije. Z železnico in s prvimi tovarnami se je začela graditev Sevnice, kakršno poznamo danes. V sedanjem času pa promet in prometna infrastruktura na sam razvoj vplivata v še bistveno večji družbeni meri, saj so potrebe po kakovostni mobilnosti vse večje. Zato si z ministrstvom za infrastrukturo ter direkcijama za cestni in železniški promet prizadevamo posodobiti tako ceste kot železnico.

Demokracija: Kakšne pa so cestne povezave?

Ocvirk: Ocenjujem, da je mreža v našem lokalnem okolju, ki obsega prek 600 kilometrov občinskih cest, kakovostna in ena ključnih razvojnih proračunskih prioritet. Mesta in kraji, ki so od avtocestnega središča nekoliko bolj oddaljeni, pa si močno prizadevajo predvsem, da bi posodobili glavne prometnice. Med glavnimi prioritetami je čim prejšnja prostorska umestitev in graditev tretje razvojne osi, še več energije pa vlagamo v pričakovano modernizacijo povezave med Sevnico in Trebnjim, v postavitev mostu na Logu, podvoza pod trebanjsko progo v Boštanju. Ta čas tečejo in so v različnih fazah številni projekti. Z razumevanjem vlade za razvojne potrebe v občini sem zadovoljen.

Župan Srečko Ocvirk: »Slovenski prostor je v veliki meri podeželjski.« (foto: Andraž Grad)

Demokracija: Katera podjetja iz vaše občine bi izpostavili?

Ocvirk: V našem okolju je svojo dejavnost skozi desetletja uspešno ohranilo nekaj tradicionalnih gospodarstev. Še vedno uspešno delujeta tekstilni podjetji Lisca in Inplet pa seveda lesna predelovalna industrija na čelu s Stillesom. V zadnjih desetletjih se je razvila proizvodnja za avtomobilsko in t. i. caravaning industrijo, pa tudi kovinska in z njo povezane dejavnosti. Večina podjetij posluje na mednarodnih oziroma globalnih trgih. Podjetja postajajo tehnološko zelo razvita, posledično se dviguje njihova dodana vrednost. Občina Sevnica na področjih, za katera je pristojna, gospodarskemu razvoju sledi in ga podpira, predvsem s proaktivnim prostorskim načrtovanjem in komunalnim opremljanjem, pa tudi vsakoletnimi razpisi v podporo gospodarstvu.

Demokracija: V Sevnici deluje veliko društev. Povejte nam kaj več o tem.

Ocvirk: Kulturno, športno in društveno življenje nasploh v vseh oblikah je za utrip v občini zelo pomembno. Podpora občine je za društva večplastna, tako z zagotavljanjem urejenih javnih objektov, igrišč in dvoran kot tudi proračunskih finančnih sredstev za izvajanje programov prek razpisov. Krepitev povezanosti občanov v številne aktivnosti se odraža s prejemom več certifikatov prostovoljstvu prijazne občine. Že več let izvajamo tudi participativni proračun. Z vključevanjem civilne družbe smo že dvakrat prejeli naziv najvarnejše občine. Varnost ocenjujem kot izjemno pomemben element bivanja. K temu zelo pomaga tudi 15 odlično delujočih prostovoljnih gasilskih društev. Sicer pa je s sedežem v občini Sevnica registriranih skupno kar 184 društev z najrazličnejših področij delovanja.

Demokracija: Kako pa je s športnimi dejavnostmi?

Ocvirk: Šport je za celovit razvoj človeka zelo pomemben. Razvijamo predvsem področji, ki podpirata šport mladih in množični šport. Na podlagi dobrega dela v naših društvih in klubih je uspelo različnim vrhunskim športnikom, katerih uspehe ponosno spremljamo na največjih tekmovanjih. Iz Sevnice prihaja aktualna državna prvakinja v tenisu do 12 let. Iz sevniškega rokometnega kluba izhaja Blaž Janc. Delavnost naših ljudi se vsekakor odraža tudi v športnih dosežkih. Predvsem za dnevno rekreacijo pa z manjšimi ureditvami, kot so igrišča in fitnesi na prostem, občanom omogočamo aktivno preživljanje prostega časa.

Demokracija: Povejte nam še kaj o skrbi za otroke in mlade družine?

Ocvirk: V naši občini je mreža vrtcev in šol zelo razvejena. V vrtce je v 43 oddelkih na osmih lokacijah vključenih 752 otrok, v osnovne šole na sedmih lokacijah pa 1554 učencev, od tega 180 prvošolcev. Uspešna je tudi Glasbena šola Sevnica. Za otroke in starše je zelo pomemben urejen šolski prevoz. Ocenjujem, da je način bivanja in dela na podeželju primerljiv z mestom, prav zato poudarjam pomen razvejenosti in dobre organiziranosti sistema, s tem pa približevanja potrebam. Za mlade je pomembno bivanjsko okolje, ki ponuja kakovostne javne storitve in možnost razvoja. Vsi ukrepi, ki jih izvajamo, so bili potrjeni tudi s priznanjem mladim prijazna občina.

Demokracija: V občini dobro skrbite tudi za starejše občane …

Ocvirk: Potrebe se skozi življenjsko obdobje stalno spreminjajo, čemur se mora prilagajati tudi skrb za starejše. Poleg dveh domov za starejše občane imamo organizirano tudi pomoč na domu, ki oskrbuje prek 150 občank in občanov. Dobro deluje tudi sistem prevozov Sopotniki. Za prihodnost pa načrtujemo graditev sodobnejšega doma za starejše in varovanih stanovanj.

Demokracija: Prav tako se vidi, da se podeželje pri vas hitro razvija …

Ocvirk: Kmetijstvo je usmerjeno v trajnostno lokalno proizvodnjo, pri tem pa je ključna Kmečka zadruga Sevnica, ki je ena večjih v Sloveniji in ponuja kvalitetne izdelke. Naj omenim blagovno znamko Grajske mesnine, ki posegajo na kakovosten slovenski mesni trg. Občina sicer sledi načelom lokalne oskrbe. Zato pozdravljamo spremembo zakona o javnem naročanju, ki omogoča večjo vključitev lokalnih dobaviteljev v oskrbo javnih zavodov. To je bistveno za ohranjanje podeželja.c

Za Sevnico je značilen predvsem razgiban, gričevnat svet, ki ga razmejuje reka Sava. (foto: Občina Sevnica)

Danes živi na podeželju več kot polovica naših občanov. Takšno razmerje je značilno tudi na državni ravni. Vendar ne gre večinoma za kmete, temveč za zaposlene ljudi, ki imajo pozitiven odnos do svojega kraja in življenja v podeželskem okolju. Ob tem potrebujejo dobro infrastrukturo, kot so ceste, energetika, telekomunikacije, oskrba z vodo in komunalne storitve, in vse to jim zagotavljamo. Podeželje je tako prijeten bivanjski prostor za ljudi, ki so zaposleni. Zaposlitev ni več omejena na domači kraj. Urejenost podeželja pa je večplastna: ekološka, ekonomska in socialna, kar je osnova za razvoj kvalitetnega turizma. Sledimo konceptu pametnih vasi in digitalizaciji podeželja.

Demokracija: Sevnica je domači kraj nekdanje prve dame ZDA Melanie Trump. Kako je to vplivalo na prepoznavnost vaše občine?

Ocvirk: Zanimanje medijev za Sevnico je bilo izredno dinamično. Žal je bil medijski odnos nenehno izpostavljen različnim uredniškim politikam, kar se je odražalo v načinu poročanja o Sevnici in o Sloveniji. Izpostavil bi, da se nihče od nas, Sevničanov, s tem ni želel okoriščati. Šlo je za priložnost pozitivne predstavitve naše lepe dežele, ki bi potrebovala usklajen odziv Slovenije, njene turistične industrije in tržnega sektorja, do katerega pa žal ni prišlo. Po moji oceni do tega vprašanja primeren odnos takrat ni bil dovolj izoblikovan.

Melania je ves čas predstavljala eleganco in umirjenost. Sofisticirano je predstavljala Slovenijo, njeno pojavo smo zato res spremljali s ponosom. Je modna ikona, Sevnica pa je kraj, iz katere izhaja tudi modna industrija. Slovenija je vsekakor postala prepoznavnejša v svetu, vendar pa ocenjujem, da je bil odnos do nje prevečkrat političen in premalo ponosen.

Demokracija: Kakšni so vaši načrti do konca mandata?

Ocvirk: Ključna naloga je uspešno realizirati naložbe, ki so v izvajanju v okviru občinskega proračuna. Ta prihodnost pa je ključna priprava novih. Številni večji razvojni projekti niso in ne morejo biti razmejeni na mandate, saj od načrtovanja do realizacije traja več let. Takšni so denimo prenova železniške postaje in prenova državne cestne mreže. Tudi razvoj lokalne infrastrukture ter šolskih in predšolskih objektov mora biti dobro strateško načrtovan.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine