Piše: Andraž Grad
Moravske Toplice so pomurska občina, znana predvsem po termalnem turizmu in čudoviti naravi, ki ponuja odklop iz vsakdanjega življenja. Poleg znanih term občino odlikuje tudi naravna, zgodovinska in kulturna dediščina.
O trenutnih projektih v občini in o samih odlikah Moravskih Toplic smo se pogovarjali z županom Alojzom Glavačem.
Gospod Glavač, nam lahko za začetek predstavite glavne investicije in projekte v občini Moravske Toplice?
Ta čas se je končal največji projekt, to je izgradnja vodovodnega omrežja. Gre za drugo fazo pomurskega vodovoda sistema B. V naši občini je to izgradnja potrebnih omrežij v šestih naseljih. Največje od njih se je gradilo v naselju Filovci. Sledijo Krnci, Bukovnica, Lončarovci, Rakovci in Fokovci. Ob graditvi vodovodnega omrežja in hišnih priključkov se je gradila druga gospodarska javna infrastruktura, kot sta elektroomrežje in optično omrežje. Vzporedno je občina gradila javno razsvetljavo v naseljih Filovci in Krnci, zdaj pa sledi še druga faza vzpostavitve razsvetljave. Če se vrnem k sistemu vodovoda, je sofinanciran iz Evropskega kohezijskega sklada. Končni znesek je 5,5 milijona evrov, od tega je naša občina prispevala 1,2 milijona evrov. Je pa v ta znesek vključen le vodovod, drugi projekti se izvajajo ločeno v sklopu dveletnega občinskega proračuna, ki obsega lansko in letošnje leto. Velik delež pri teh investicijah zajema tudi sanacija cestnega omrežja, saj vodovodno omrežje poteka po javnih površinah. Ker sanacija cest ni bila zajeta v sklopu 2. faze vodovoda, je občina ta sredstva zagotovila iz svojega proračuna. Znesek bo v dveh letih presegel 3,7 milijona evrov.
Bi izpostavili še katera druga dela, ki ta čas potekajo pri vas?
V občini potekajo tudi druga dela. Na Ivancih smo letos začeli graditi pločnike, javno razsvetljavo, zamenjali pa smo tudi starejše vodovodno omrežje. Manjša dela potekajo tudi v naseljih Gornji Moravci in Suhi vrh, povezana z graditvijo optičnega omrežja sistema RUNE. V tem sklopu pokrivamo bele lise na območjih, kjer delujejo bodisi žična, bodisi brezžična omrežja, ki pa ne dosegajo hitrosti, kot je predpisana, to je sto megabajtov na sekundo.
V naši občini nimamo težke industrije in je niti v preteklosti ni bilo. Smo z naravnimi in drugimi danostmi obdarjena občina.
Moravske Toplice so znane predvsem kot turistična destinacija. Nam lahko poveste kaj več o lokalni turistični ponudbi?
Moravske Toplice so znane po termalnem turizmu. Imamo dve termalni kopališči, in sicer Terme 3000 v skupini Sava Hotels & Resorts ter Terme Sončni park Vivat. Terma so na različnih lokacijah v samem kraju Moravske Toplice. Vzporedno s tem potekajo različne podporne aktivnosti v javnem in zasebnem sektorju. To so prenočišča in gostinska ponudba, vinotoči; imamo pa tudi dve čokoladnici: Podeželjsko čokoladnico Passero in Čokoladnico Tara.
Kakšna pa je sestava gostov, prihajajo k vam na obisk tudi tuji turisti?
Moram reči, da se je turizem po covidnem obdobju rahlo spremenil. Struktura gostov se počasi spreminja. Včasih so prevladovali gostje iz Avstrije, Nemčije in zahodnega dela Evrope. No, sedaj se to spreminja, saj imamo precej vzhodnoevropskih gostov, predvsem iz Madžarske, Češke in Slovaške. Gre za turiste, ki iščejo ponudbo zdravilišč in termalnih kopališč, pa tudi za tiste, ki se poleti na poti na morje za dan ali dva ustavijo pri nas.
Poleg turizma pa seveda vaši občini ne primanjkuje niti kulturne in naravne dediščine. Nam lahko poveste kaj več o tem?
V naši občini nimamo težke industrije in je niti v preteklosti ni bilo. Smo z naravnimi in drugimi danostmi obdarjena občina. Med drugim se ponašamo z enkratnimi sakralnimi spomeniki. Izpostavil bi predvsem tri. Najstarejša je romanska Rotunda sv. Nikolaja in Device Marije v Selu iz sredine 13. stoletja. Zatem je tu cerkev sv. Martina v Martjancih, ki se v slogovnem izrazu približa idiomu iztekajočega se 14. stoletja, t. i. mehkemu oz. internacionalnemu gotskemu slogu. Zgodovina stare bogojinske cerkve sega daleč v srednji vek in je ob številnih predelavah dvajseto stoletje dočakala v precej neuglednem stanju. Ko je arhitekt Jože Plečnik videl staro cerkev, je zavrgel svoji dve zamisli za novo cerkev in se raje lotil povečave stare stavbe. Danes slovi cerkev Gospodovega vnebohoda kot Plečnikova cerkev v Bogojini. Vse tri cerkve so tudi najbolj obiskani spomeniki kulturne dediščine v občini.
Omenjate tudi prijetno naravo občine …
Poleg teh sakralnih spomenikov in druge kulturne dediščine je pomembno, da ohranjamo naravo. Kot sem že dejal, pri nas nikoli ni bilo industrije, pa tudi sedaj nimamo v načrtih kakšne večje industrijske dejavnosti. Prevladujejo kmetijstvo in z njim povezane aktivnosti ter ponudba termalnega, športno-rekreativnega in podeželskega turizma. Naša vizija razvoja občine je sonaravni razvoj in sonaravno bivanje tako domačinov kot obiskovalcev, ki prihajajo k nam na oddih in se umaknejo od sodobnega načina življenja in tempa, ki ga ta narekuje. Navsezadnje temu sledijo tudi prizadevanja tako lokalne skupnosti kot nosilcev turizma. Destinacijo pa že danes odlikuje znak Slovenia Green Destination Gold. Našo naravo skušamo čim bolj ohraniti tudi za naše zanamce, prilagoditi ukrepe tako, da omilimo podnebne spremembe oz. se jim prilagodimo.
Moravske Toplice so znane po termalnem turizmu. Imamo dve termalni kopališči, in sicer Terme 3000 v skupini Sava Hotels & Resorts in Terme Sončni park Vivat.
Bi za konec še kaj izpostavili ter nam zaupali načrte in želje za prihodnost občine?
Velika želja naše občine je, da bi v Moravskih Toplicah zgradili večnamensko dvorano, namenjeno kulturi, športu in večjim dogodkom ter kongresom. Vso potrebno dokumentacijo in gradbeno dovoljenje že imamo, vendar s strani države ta čas ni ustreznih razpisov. Dvorana bo za turistični kraj pomenila višjo dodano vrednost, saj nobene terme v regiji ne razpolagajo s prostorom, ki bi lahko sprejel večje skupine ljudi in bil primeren za večje dogodke. Danes je treba predvsem v hladnejšem delu leta za večje dogodke imeti šotore, kar morda za današnje čase ni več primerno. V zimskem obdobju prihajajo k nam na priprave tudi zelo znani športni klubi in reprezentance, na primer nogometna kluba Chelsea in Juventus; pa tudi ženska reprezentanca v smučarskih skokih je bila pri nas na pripravah. Tudi tem klubom in reprezentancam želimo v prihodnje ponuditi sodobni prostor za vadbo. Vsekakor si želimo objekt, ki bi obogatil našo ponudbo. Zato se mi zdi pomembno, da bi v občini končno dobili primerno dvorano.