2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

(INTERVJU) Janez Magyar, župan Občine Lendava: »Za naše občanke in občane želim čim bolj zvišati kakovost življenja«

Piše: Andraž Grad

Lendavo obkroža prijetno podeželje, ki ponuja mnoge lokalne kulinarične dobrote in predvsem v poletnih mesecih paleto različnih prireditev. V Lendavi se veliko gradi, potekajo tudi različne rekonstrukcije.

Dogodki, kot je Festival Vinarium v avgustu in septembru, privabljajo številne obiskovalce. Gre za občino, ki skrbi za kulturo in kakovost življenja. O tem, kako se tega loteva, smo govorili z županom Janezom Magyarjem.

Gospod Magyar, nam lahko poveste, kateri projekti so bili ključni in kateri se ta čas izvajajo v vaši občini, ki zvišujejo kakovost življenja?

Leta 2018 sem postal župan, takrat  sem naredil temeljito analizo stanja občine in izluščil ključne izzive po področjih, s katerimi se bo treba v mandatu, dveh spoprijeti. Številni predstavniki prostovoljnih društev, krajevnih skupnosti in ustanov, ki delujejo prostovoljno ali profesionalno, so takrat potrkali na moja vrata. Samo potrjevali so moje sklepe, da je veliko potreb po ureditvi cestne infrastrukture, vaških domov, tudi potreb po vlaganju v ulično razsvetljavo. V klavrnem stanju so bila gasilska vozila kot tudi prostori za njihovo delovanje. Imamo kar 14 gasilskih društev v občini, ki so zelo pomemben člen občine, saj v ujmah in intervencijah gasilci prostovoljci tvegajo svoja življenja, zato potrebujejo kakovostno opremo. Izpostavljam, da so bila skoraj vsa gasilska vozila stara od 30 do 45 let. Sistematičen pristop, dogovor in razumevanje vseh naštetih deležnikov je bil v izhodišču mandata še kako potreben in seveda zahteven.

Že več kot dva milijona evrov smo vložili v osnovno infrastrukturo, se pravi v stavbe, opremo, gasilska vozila, vaške domove ipd. Tu smo naredili izjemno veliko. Končana investicija v Center za zaščito in reševanje Lendava je omogočila, da so gasilci, civilna zaščita in Rdeči križ dobili potreben prostor. V njem je tudi dejavnost fizioterapije, ki jo izvaja naš zdravstveni dom. Obnovili smo mrliško vežico v Čentibi, Gaberju, vaški dom v naselju Pince Marof-Benica. Več kot 120.000 evrov smo za novo sodobno tehniko vložili v prečudovit kulturni dom v Lendavi, ki bo letos praznoval 20. »rojstni dan«. Pripravili smo kar nekaj strateških dokumentov in zanje že pridobili gradbena dovoljenja za prihodnji strateški razvoj občine tako na področju turizma kot na področju športno-turističnega ter kulturno-sejemskega turizma. Govorim o Športni dvorani z bazeni, Gondoli z restavracijo in prenovi Blagovnice.

Vsa ta vlaganja so danes le dokaz pravilnega pristopa, realizacije skupnega dogovora vseh deležnikov in ne nazadnje odgovor na izziv po zviševanju kakovosti življenja prav vseh občank in občanov Lendave.

Obnavljate torej infrastrukturo pa tudi nekatere izobraževalne in kulturne ustanove, mar ne?

Obnavljamo tudi infrastrukturo pri objektih vzgojno-izobraževalnega sistema. V času Janševe vlade smo pridobili sredstva za prizidek k dvojezični osnovni šoli, ki je končan. Prenovili smo tudi športno površino z umetno travo. Avgusta bo rekonstrukcija atletske steze, ki jo uporabljajo otroci iz osnovne šole in atletsko društvo. Sedaj končujemo rekonstrukcijo objekta v Čentibi, ki je bil včasih osnovna šola, sedaj pa bo vrtec. Dela so sofinancirali tudi Madžari, ki imajo posluh za potrebna vlaganja na jezikovno mešanem območju. V Gaberju bomo letos končali graditev šolske telovadnice, tudi to so deloma sofinancirali Madžari, preostalo pa smo zagotovili sami.

No, omenjali ste ceste pa tudi gasilce, ki igrajo zelo pomembno vlogo v življenju in delovanju občine …

Na področju cestne infrastrukture so bili v Čentibi končani trije kraki, za zadnjega urejamo le še dokumentacijo. Povsod smo zamenjali gospodarsko infrastrukturo, kanalizacijo, vodovode, vzpostavili smo cevi za telekomunikacijo, ki je na voljo ponudnikom TK-storitev na trgu. V romskem naselju smo končali rekonstrukcijo ceste, naredili kolesarsko stezo in pešpot ter javno razsvetljavo. Obnovili smo veliko vaških gasilskih domov. višini 90.000 evrov. Prenavljamo tudi gasilski dom v Donjem Lakošu. Streho bomo zamenjali verjetno že v avgustu, investicija v višini več kot 300.000 evrov pa bo v celoti končana oktobra. Pripravljena je tudi dokumentacija za gasilski dom v Dolini, ki ima prostorsko stisko. Dobili bodo tudi novo sodobno vozilo. Kupujemo tudi gasilsko vozilo za PGD iz Radmožancev. Tako povečujemo požarno varnost občank in občanov na celotnem območju občine.

Stolp Vinarium je priljubljena točka za turiste, in to predvsem v času osrednjega dogodka, Festivala Vinarium. (foto: STA)

Bi izpostavili še kakšen primer izboljšave kakovosti bivanja pri vas?

Nedavno smo kupili nepremičnino na Hotizi, kjer bomo v prihodnje vzpostavili vaški center. Tu bodo mladinsko, kulturno, gasilsko, nogometno, vinogradniško in druga društva lahko organizirala svoje proslave in dogodke. Ta čas imajo prostore v najemu, a so neprimerni in nedostopni za invalide. Prvi obrisi novih prostorov so že zarisani, kmalu bo potekalo umeščanje nove stavbe v prostor. Na istem območju bomo gradili tudi vrtec. Tako bomo bistveno izboljšali kakovost življenja in sledili mojemu načelu, da čim več storimo za dobro vseh občanov. To je cilj naših projektov; izboljšati kvaliteto naše življenjske okolice, ki bo tako bolj prijazna za življenje.

Kako je s kolesarskimi stezami, tudi tu ste precej dejavni, če se ne motim …

Uredili smo veliko kolesarskih stez tudi s pomočjo državnega denarja. V izvajanju je rekonstrukcija državne ceste Lendava–Pince, v sklopu katere bo vzpostavljena traktorsko-kolesarska infrastruktura, razsvetljava, hodnik za pešce, delež sofinanciranja občine pa je blizu milijona. Občina bo na tej relaciji sočasno zamenjala še vodovodno infrastrukturo. Investicija je vredna 1,4 milijona evrov. V prostorski načrt pa smo postavili še eno zelo pomembno kolesarsko pot, ki bo povezovala Lendavo in hrvaško mejo, to Lendava–Petišovci. Prijateljska sosednja hrvaška občina Mursko Središće ima stezo že speljano do meje. Ker gre za državno cesto, verjamem, da nam bo pri tem država sledila in dovolila graditev poti na naši strani. Tako bomo povezali slovensko kolesarsko pot z dvema povezavama iz Madžarske.

Bi navedli še kakšen primer dolgoročnejših projektov?

Pri ohranjanju kulturne dediščine smo pred podpisom izvajalske pogodbe za prenovo knjižnice, enega najlepših objektov v mestu. Fasada in stavbno pohištvo sta namreč v slabem stanju, po obnovi pa bo objekt tudi energetsko manj potraten. V sklopu tega projekta bomo obnovili tudi ograjo in spremljevalni objekt na dvorišču, kateri bo po novem dobil vsebino. Smo tudi v sklepni fazi javnega naročila za izvedbo prenove in prizidka k Zdravstvenem domu Lendava. To je eden največjih projektov v občini, vreden 3,6 milijona evrov, skupaj s potrebno opremo pa 4,3 milijona evrov. Tako bomo osebju zdravstvenega doma ter občankam in občanom omogočili odlične prostore, osebju doma pa dobre pogoje za izvajanje programa. Tudi v ta objekt že zelo dolgo ni bilo vlaganj, zato sem vesel, da je Janševa vlada s sprejetjem zakona v letu 2021 zagotovila del sredstev, da lahko danes izvajamo javno naročilo in omogočimo investicijo. Gre pa za velik finančni zalogaj, saj bo občina skupaj z zdravstvenim domom morala primakniti več kot 3,1 milijona evrov. Od tega največji delež prav občina.

Kaj nam lahko poveste o turističnih dejavnostih v občini?

Smo turistična občina. V tej smeri tudi veliko investiramo in delamo. Vsako leto priredimo Festival Vinarium, ki je osrednji dogodek v Lendavi in obsega tri dogodke. Prvi je bogračijada, kjer ekipe vsako leto tekmujejo v pripravi bograča. Letos bo ta 24. avgusta. Zvečer bo s koncertom dogodek popestrila legenda rokovske glasbe, to je Željko Bebek. Naj spomnim, da je Občina Lendava nosilka prestižnega Guinnessovega rekorda za največji bograč na svetu in za največ razdeljenih porcij slednjega. 31. avgusta bo etnoturistična prireditev − lendavska trgatev. Tam domača društva, kulturniki, turistična društva, vinogradniki in vinarji ponujajo in pokažejo, kakšno je bilo vinogradništvo nekoč, kakšno je danes in kakšno bo v prihodnosti. V času trgatve pa bo v soboto zvečer koncert skupine Vigor. Izpostavil bi, da so med tema dvema prireditvama zelo prijetni etnovečeri, ki jih priporočam vsem. V naši lokalni skupnosti imamo Slovence, narodno manjšino Madžarov, ter etnične skupine Hrvatov, Srbov in Romov. Vse te skupine tvorijo celoto. Zato smo vzpostavili večere, kjer vsi od naštetih pripravijo kulturni in kulinarični dogodek, ki ima tudi zabavni del. V kontekstu teh večerov pripravijo kulturni program, ki ga spremlja avtohtona kulinarika vsake etnije. Zvečer je še zabavni del, v sklopu katerega potekajo manjši in večji koncerti naštetih skupnosti. Tretja prireditev v okviru Festivala Vinarium pa je obletnica odprtja stolpa Vinarium, ki poteka vsako leto 7. septembra. Tu bodo za glasbo poskrbeli Tarapana band in nekaj drugih manjših glasbenih skupin.

Stolp Vinarium je tudi sicer priljubljena turistična točka v vaši občini …

Stolp obiskuje v tem času veliko turistov, pa ne le zato, ker je zelo priljubljen, temveč ker so takrat trgatve in lahko pomagajo domačinom pri teh opravilih. Vse tri velike prireditve neposredno organizira občina, naši javni zavodi pa pripravijo nekatere razstave. Tu bi izpostavil zdajšnjo razstavo Ernsta Fuchsa na gradu v Lendavi. Vsi javni zavodi se vključujejo v celotno dogajanje.

Bogračijada ali Bogračfest je tekmovanje v kuhanju bograča, občina pa je nosilka Guinnessovega rekorda − največjega bograča na svetu. (Foto: Murski val / STA)

Bi izpostavili še katere druge pomembne kulturne in turistične dogodke?

V skupni organizaciji z različnimi ustanovami predstavljamo zelo pomembno turistično, športno in kulturno prireditev Pomurski galop. Gre za prireditev tekmovalne narave, kjer bodo potekale konjske dirke in bodo predstavljeni slovenski in madžarski konjeniki. V sklopu tega se odvija tudi veliko turističnih in kulturnih dogodkov, ki zapolnjujejo prostor med dirkami konj. Sledi seveda domača kulinarika. Različna društva pripravljajo različne avtohtone domače jedi, značilne za naše območje. Ta dogodek bo teden dni pred Bogračfestom, 17. avgusta. V naši občini imamo zares veliko turističnih dogodkov, med katerimi lahko izbirajo obiskovalci. Sredi julija so recimo v kraju Hotiza že dvajsetič potekali tradicionalni Hotiški ribiški dnevi, v Gaberju pa tekmovanje v peki langošev. Krajevne skupnosti v naši občini so zelo aktivne na področju kulture, turizma in športa.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine