-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj jih poziva, naj ravnajo nasprotno

Piše: C. R.

Državam, ki so po padcu režima sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi negotovih razmer v Siriji napovedale zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, so se pridružile nove, med njimi, Italija, Hrvaška in Velika Britanija. Na odgovor notranjega ministrstva, kako bo ravnala Slovenija, STA še čaka.

Italija je odločitev o zamrznitvi obravnave prošenj za azil objavila v ponedeljek zvečer. Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je danes pojasnil, da je ta odločitev začasna. “Vlada se je odločila začasno ustaviti prošnje za azil, ker je treba razumeti, kaj se dogaja,” je dejal na televiziji Rai3 in dodal, da še naprej spremljajo razmere.

Po njegovih besedah zdaj, ko je državljanske vojne v Siriji konec, ni nevarnosti, da bi v Italiji prišlo do nezakonitega migracijskega toka iz Sirije ali terorizma, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Tudi Hrvaška ne obravnava prošenj iz Sirije

Obravnavanje prošenj za azil sirskih državljanov je začasno ustavila tudi Hrvaška, je v ponedeljek povedal hrvaški notranji minister Davor Božinović. “Notranje ministrstvo je pristojnim službam naročilo, da tudi mi začasno ustavljamo obravnavo prošenj za azil sirskih državljanov, dokler ne bo odločitve glede tega na ravni EU,” je pojasnil novinarjem po poročanju hrvaških medijev.

“Vsi upamo, da bodo razmere v Siriji omogočile, da se Sirci vrnejo v domovino, kar je po mojem mnenju v interesu vseh,” je še dejal Božinović.

Odločanje o azilu za sirske državljane je v ponedeljek ustavilo tudi Združeno kraljestvo. “Ne moremo presojati o prošnji za azil, če je država, iz katere bežijo, tako nemirna, in če je režim, pred katerim so pobegnili, izginil,” je danes za BBC Radio 4 povedala Angela Eagle z britanskega notranjega ministrstva. Je pa poudarila, da London za zdaj ne načrtuje deportacij v Sirijo, saj so razmere tam spremenljive.

Zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil so pred tem v ponedeljek med drugim napovedale Avstrija, Nemčija, Švedska, Danska, Norveška ter Francija.

Bruselj: Prošnje iz Sirije naj se obravnavajo še naprej!

Države članice Evropske unije morajo pri obravnavi prošenj za azil upoštevati pravila EU, so danes glede odločitve več članic, da ustavijo postopke obravnave prošenj sirskih beguncev, povedali na Evropski komisiji. Vsako prošnjo je treba obravnavati posebej, pri čemer pa pravila EU omogočajo tudi preložitev obravnave, so pojasnili.

“Odločanje o prošnjah za azil je v pristojnosti držav članic. Vendar pa je pomembno tudi, da pri sprejemanju odločitev upoštevajo pravila EU na tem področju,” je danes dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Stefan de Keersmaecker. Poudaril je še, da je treba vsako prošnjo obravnavati posebej.

Evropska zakonodaja sicer v primeru sprememb položaja v državi, iz katere prihaja prosilec, članicam omogoča preložitev obravnave. To morajo zaključiti v šestih mesecih od vložitve prošnje, pri čemer lahko to obdobje podaljšajo za največ devet mesecev. V primeru ponovne ocene razmer v državi izvora lahko odložijo tudi zaključek obravnave. Razmere lahko preučijo na vsakih šest mesecev, vendar pa tudi v tem primeru azilni postopek lahko traja največ 21 mesecev, je pojasnil de Keersmaecker.

Ob tem je opozoril, da se v Siriji, kjer so v nedeljo uporniške skupine strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada, razmere zelo hitro spreminjajo in da jih je treba zato pozorno spremljati.

Ponovil je, da po mnenju komisije trenutno razmere ne omogočajo prostovoljnega, varnega in dostojnega vračanja v državo v skladu s standardi urada visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR).

V Bruslju so se tako odzvali na odločitev več držav članic, da začasno ustavijo obravnavo prošenj za azil sirskih beguncev. To so med drugim napovedale Nemčija, Avstrija, Italija in Francija, pa tudi Hrvaška. Kako bo ravnala Slovenija, še ni znano.

O posledicah padca Asadovega režima za notranjo varnost EU in področje migracij bodo v četrtek po napovedih razpravljali notranji ministri držav članic, dogajanje v Siriji pa bo tudi ena od osrednjih tem zasedanja zunanjih ministrov naslednji ponedeljek. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas bo sicer o tem že danes ob 17. uri razpravljala s člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine