-0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(VRHNIKA) Prireditev ob dnevu samostojnosti in enotnosti na Sveti Trojici

Piše: C. R. 

Danes je občina Vrhnika organizirala proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti. 

Zbrane je nagovoril podžupan Občine Vrhnika Mirko Antolović, župan Občine Daniel Cukjati pa predstavnikom pohodnikov predal venec, ki so ga odnesli na grob Cankarjeve matere Neže Pivk. Kulturni program so popestrili Pihalni orkester Vrhnika, z izjemnim vokalom Simona Černetič in Damjan Debevc oziroma »naš Ivan Cankar«. Območno združenje slovenskih častnikov Vrhnika-Borovnica in območno združenje veteranov vojne za slovenijo Vrhnika-Borovnica ter Policijsko veteransko društvo Sever, odbor Vrhnika-Logatec ter tudi praporščaki, pa so slovesno dvignili slovensko zastavo.

Na slovesnosti je zbrane je nagovoril podžupan Mirko Antolović ter poudaril: »Danes proslavljamo dan, ko smo skupaj in enotno izglasovali samostojno Slovenijo. Tistega decembra 1990 smo spregovorili in sprejeli najpomembnejšo odločitev v večstoletni zgodovini. Zato vsem občankam in občanom, ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ob našem skupnem prazniku, iskreno čestitam in želim vsega dobrega v letu 2024.«

Vsi zbrani pa so na prizorišču pozdravili pohodnike 25. spominskega pohoda po poteh Cankarjeve matere. Na pohod so se odpravili od Vrzdenca preko Žažarja, Ligojne do sv. Trojice in Cankarjeve hiše na Vrhniki, ter tako oživljali pot po kateri je pred več kot sto leti hodila Neža Pivk, mati Ivana Cankarja. Pri pohodu sodelujeta občini Vrhnika in Horjul, krajevne skupnosti, društva, organizacije in posamezniki. Da se o pohodu širi dobra vest, priča število udeležencev, saj se je prvega pohoda udeležilo osem pohodnikov, v vseh naslednjih letih pa se jih zbere več kot 250. Tako tudi  vsako leto predstavniki pohoda odnesejo ikebano na grob Cankarjeve matere.

Ob zgodovinskih družbenih prelomnicah si je slovenski narod izboril prostor pod soncem in ubranil svoj obstoj. Ob koncu 20. stoletja je dvema milijonoma Slovencev uspelo priti do samostojne države Slovenije. Tako je na plebiscitu, ki je potekal 23. decembra 1990, na vprašanje »Ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država?«, približno 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno.

Bodimo ponosni na svojo domovino, čuvajmo in varujmo jo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine