-1.5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Neurje je močno prizadelo tudi občino Kamnik

Piše: Marjeta Bogataj

Silovita ujma je v kamniški občini povzročila pravo razdejanje. Obilno deževje je povzročilo poplave in plazove, nekateri ljudje so ostali brez vsega, uničena je infrastruktura.

Povodenj je terjala tudi smrtno žrtev. V Bistričici je voda odnesla starejšo domačinko. Številnim družinam je voda vdrla v kleti (ali više) in jim uničila pohištvo, hladilnike in pralne stroje, ozimnico, zalila jim je avtomobile, ki so zdaj neuporabni, in jih odrezala od tako samoumevnih stvari, kot so voda iz pipe, elektrika, cestne povezave. Poleg tega je voda nanesla ogromne gmote kamenja, polomljenih vej itd., povsod je bilo polno peska in mulja. Ljudje so trepetali za svoje življenje, več so jih evakuirali, bilo jih je strah za svoje bližnje, ki so bili nedosegljivi – prizori in občutki, ki si jih bodo zapomnili za vse življenje.

Kamniška Bistrica spremenila strugo

Najbolj je bila prizadeta dolina Kamniške Bistrice do Stranj pa dolina Črne. Do naselja Črna sploh ni bilo mogoče priti. V Lanišah pri Tunjicah je eno od hiš dobesedno odneslo … Deroča Kamniška Bistrica je na več mestih spremenila strugo, tekla je kar čez nekdanjo Smodnišnico Kamnik in zalila več hiš tudi v samem mestu (predvsem Žebljarsko ulico) ter odnesla most v Stranjah pri Kamniku. Poplavilo je tudi južni del občine Kamnik, predvsem na območju južne Šmarce proti Nožicam in Homcu. Voda je divjala tudi v Bistričici in skupaj s plazovi povzročila pravo razdejanje. Ujma je bila tako huda, da je dejansko spremenila relief nekaterih dolin na Kamniškem. V Tunjicah in v Lanišah so reke nanesle prod v višini enega metra, deli dolin so bili zasuti.

Prva ocena škode: 500 milijonov evrov

Po prvi grobi oceni kamniškega župana Mateja Slaparja je nastalo za vsaj 500 milijonov evrov škode, »saj je uničena celotna infrastruktura po dolini Črne, Kamniške Bistrice in tudi dolini Bistričice«.

Kamniški vodovod je bil močno poškodovan, zaradi česar so uvedli ukrep skrajno racionalne rabe vode. Po besedah Jožeta Oblaka iz štaba Civilne zaščite Kamnik je bilo zaradi poplav, razdrtih cest in zemeljskih usadov uničenega od 200 do 500 metrov vodovodnega omrežja. Kjer dobave vode iz omrežja ni bilo, so vzpostavili nadomestno oskrbo, in sicer so vodo na deset prevzemnih mest v občini vozili gasilci in vojaki. Vodo je bilo treba prekuhavati in jo zelo varčno uporabljati.

Veliko cest je bilo neprevoznih – med njimi cesta od Stahovice proti Kamniški Bistrici –, a na srečo so jih večinoma hitro toliko uredili, da jim je uspelo vzpostaviti stik z vsemi prebivalci in poskrbeti zanje. Prebivalce ogroženih objektov so evakuirali, večinoma v Terme Snovik, kamor so nastanili tudi turiste. Ponekod je bila motena oskrba z električno energijo, zato so ljudem priskočili na pomoč tudi z agregati. Na srečo so se razmere začele umirjati in urejati, dela z odpravljanjem posledic pa je res ogromno. V celotni občini Kamnik še vedno velja prepoved približevanja vsem vodotokom in stoječim vodnim površinam, zaprte so tudi vse planinske poti.

Vsi so pomagali – in še vedno pomagajo

Že od prvega dne so bile na terenu vse gasilske enote Prostovoljskega gasilskega društva Kamnik, pomagali so gasilci iz Šempetra, Cerknega, Nove Gorice in Idrije. Aktivirani so bili tudi Slovenska vojska in pogodbena podjetja. Pa člani civilne zaščite, reševalci … in prostovoljci – teh je iz bližnje in daljne okolice prišlo res veliko. In še vedno prihajajo. Sanacija bo dolgotrajna in zahtevna, a ljudje so res s srcem pri stvari in povsod brnijo stroji, lopate se vidijo na vsakem koraku, prav tako pa tudi neverjetne količine uničenih stvari, ki so za na odpad, veliko je še čiščenja hiš, odstranjevanja naplavin itd. Domačini so prav vsem, ki pomagajo, zelo hvaležni. A trajalo bo več let, preden bodo znova zgrajeni podporni zidovi in struge rek urejene. Brez pomoči države občina Kamnik sama ne bo zmogla.

Župan Matej Slapar: Sanacija pospešeno poteka

»Po skoraj dveh tednih od te velike poplave se zadeve pospešeno sanirajo, zahvaljujoč številnim gasilcem, prijateljem, prostovoljcem in delavcem v pogodbenih podjetjih, ki so v pogonu od prvega dne,« pravi Matej Slapar, župan občine Kamnik. »Je pa hudo, nekateri ljudje so res izgubili vse.« Dobra novica je, da javna infrastruktura večinoma spet deluje, tudi vodovod je saniran in vode kmalu ne bo več treba prekuhavati. Poleg tega so že »odkopali« večino zasutih hiš, mulj se odstranjuje – pri čemer so s težko mehanizacijo pomagali tudi kmetje in podjetja. Do ponedeljka se je nabralo že okoli 500 ton odpadkov, količine pa se hitro povečujejo. Kot rečeno, ocenjena škoda znaša kar 500 milijonov evrov, poleg hiš so bili uničeni tudi drugi objekti in infrastruktura. »Potreben bo resen pristop, vodotoki so načeti. Vodno infrastrukturo bo treba konkretno sanirati,« pravi Slapar. Povedal je tudi, da so se z župani z območja porečja Kamniške Bistrice (občine Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Kamnik, Mekinje, Trzin, Domžale, Lukovica, Moravče in Dol pri Ljubljani) dogovorili za ustanovitev strokovne skupine, ki bo imela sedež v samostanu Mekinje, kjer bo ves čas navzoča in zelo delavna.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine