2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Zanimivi januarski dogodki Madžarskega kulturnega centra

Piše: Lucija Kavčič 

Madžarski kulturni center – Lizstov inštitut Ljubljana prireja v mesecu januarju več dogodkov. Tako bo vsak delovnik med 11:00 in 18:00 odprta razstava fotografskega umetnika Demetra Balle z naslovom Fragmenti.

Pred kratkem (2017) preminuli fotografski umetnik Demeter Balla je na svoji več kot 65-letni karierni poti pridobil mednarodni sloves in se podpisal pod ugledna dela, ustvarjena v številnih  žanrih (portretna fotografija, reportažna fotografija, tihožitja, akti …). Razstava »Fragmenti« je svojevrsten poklon Demetrovi ljubezni do književnosti, saj so na njej razstavljene njegove upodobitve osrednjih madžarskih književnikov 20. in 21. stoletja. Od Sándorja Weöresa do Zoltána Zelka, od Magde Szabó do Pétra Nádasa in številnih drugih. Književniki oživijo pred gledalčevimi očmi skozi črno-bele fotografije. Obiskovalcem razstave v Lisztovem inštitutu se ponuja priložnost, da doživijo književnosti v čisto drugačni perspektivi in da na lastne oči vidijo avtorje, ki so jih morda do sedaj poznali le skozi besede. Portretne fotografije in utrinki iz vsakdanjega življenja avtorjev, npr. njihovih delovnih sob, nas nagovarjajo neposredno in nas spodbujajo k razmisleku. 

Zvočna kopel

11. in 25. januarja obakrat ob 17:30 boste na spletu lahko prisluhnili Zvočni kopeli z madžarskimi melodijami. Starodavne sugestivne melodije iz zakladnice madžarskih ljudskih napevov, polne skritega, bogatega simbolnega pomena, se nas lahko dotaknejo na različnih ravneh. Ob uporabi različnih vibracijskih inštrumentov – pojočih skled, dežnih palic, oceanskega in uokvirjenega bobna, zvoncev, sansule ipd. – zvočna kopel kot žanr prikliče stanje globoke sprostitve, ki nam pomaga sprostiti napetosti, umiriti um in telo ter doseči raven meditativne in umirjene tišine. V tej seriji dogodkov Mária Keck v ospredje postavlja madžarske ljudske pesmi.

Literarna delavnica in filmski večer

V sredo 12. januarja bosta na Lizstovem inštitutu ob 17,30 potekala Literarna delavnica in filmski večer. Literarna delavnica Lisztovega inštituta v Ljubljani in Madžarskega lektorata Univerze v Ljubljani svoje goste pričakuje na izjemnem dogodku, ki se bo odvil v kinodvorani Lisztovega inštituta. Zaključni dogodek serije Ženska usoda, ljubezen in družba v psihološkem romanu 20. stoletja – poroka kot mise-en-scène bo razprava o romanu Milana Füsta »Zgodba moje žene«, ki se bo odvila po projekciji filmske adaptacije tega dela, pod katero se je podpisala Ildikó Enyedi.  

Harry Hudoini

15. januarja vas ob 10,.00 pričakuje Sobotni filmski klub. Pod drobnogledom bo svetovno znan iluzionist Harry Houdini, za katerega pa marsikdo ne ve, da je madžarskih korenin. Njegovo življenje in delo nam bosta služila kot navdih pri ustvarjanju animiranega filma, ki je prav tako svojevrstna iluzija gibanja, ustvarjena iz statičnih sličic.  Udeleženci bodo po navdihu življenja in dela iluzionista Houdinija ustvarili kratek scenarij. Po njem bodo nato izdelali zgodboris ter like in ozadja. Film bomo nato animirali v tehniki stop animacije (snemanje sliko po sliko) in ga na koncu tudi zvočno opremili. Film bomo premierno predvajali ob zaključku Sobotnih filmskih srečanj in ga objavili na socialnih omrežjih ter ga poslali na različne mednarodne mladinske filmske festivale. 

Ljubljanska kockarska skupina 

Na Lizstovem inštitutu  bodo ob torkih ob 17:00 na spletu srečanja ljubljanske kockarske skupine, odprta za vse starosti in nivoje znanja. Namen druženj je oblikovanje ljubljanske kockarske skupine, znotraj katere se da skupaj hitreje in lepše napredovati. „Vsak teden bomo skupaj raziskovali različne pristope in v sproščenem okolju izmenjevali znanje ter brusili svoje čase. Skupino vodi Nik Škrlec, ob pomoči slovenskih kockarjev in prijateljev. Vljudno vabljeni!” sporočajo z Lizstovega inštituta.

Povezava na dogodek: https://www.nikskrlec.com/kocka

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine