0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Vsak milimeter šteje: Razstava slovenske geodezije skozi čas

Piše: L. K.

V Depojih državnih muzejev v Pivki bodo v sredo ob 17.ih odprli razstavo ”Vsak milimeter šteje: geodezija na Slovenskem skozi čas”,  ki prikazuje razvoj geodezije pri nas in pojasnjuje številne z geodezijo in kartografijo povezane pojme.

Razstavo bo odprla Vida Koporc Sedej, sekretarka na Direktoratu za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo, vse navzoče pa bodo nagovorili generalni direktor Geodetske uprave RS g. Tomaž Petek, predstavnik delovne skupine mag. Janez Slak in direktorica Tehniškega muzeja Slovenije dr. Barbara Juršič.

Geodeta iz delovne skupine bosta predstavila dva instrumenta – distomat in klasični Zeissov teodolit na stativu, nato bo sledilo tekmovanje v preprostih geodetskih izmerah.

Geodezija je veda, ki se ukvarja z merjenjem in predstavitvijo Zemlje in njenega površja na načrtih in kartah. Nepogrešljiva je pri tehničnih delih, kot so zakoličevanje stavb, trasiranje cest in železnic, urbanizaciji in upravljanju prostora.

Slovenija je ena redkih evropskih držav, ki je imela že od leta 1987 samostojno muzejsko predstavitev geodezije na svojih tleh, Slovenska geodetska zbirka pa je bila več kot 30 let na ogled obiskovalcem gradu Bogenšperk. Leta 2021 je Tehniški muzej Slovenije zbirko preselil z gradu in se pri snovanju pričujoče razstave povezal z Geodetsko upravo Republike Slovenije in Zvezo geodetov Slovenije, s katerima so pred leti zbirko postavili, k sodelovanju pa so povabili še Oddelek za geodezijo Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.

Rezultat sodelovanja je pregledna, privlačna in poučna razstava z naslovom »Vsak milimeter šteje«, ki kronološko predstavlja glavne razvojne mejnike geodezije in pojasnjuje pojme, povezane z geodezijo in kartografijo. Sprehaja se po dvestoletni zgodovini zemljiškega katastra na Slovenskem in prikazuje uporabo geodezije v praksi. V našem vsakdanu jo potrebujemo pri gradnjah, inženirstvu, izmerah, daljinskem zaznavanju, v kmetijstvu, raziskovanju in proučevanju kulturne dediščine in ne nazadnje tudi v vojski – prav ta vidik se vsebinsko povezuje s Parkom vojaške zgodovine Pivka, v katerem se nahajajo razstavni prostori. Razstava vsebuje več panojev, v vitrinah je razstavljenih več kot 20 geodetskih instrumentov in drugih muzejskih predmetov, vključuje pa tudi multimedijske prikaze in 3D-interaktivno predstavitev vsebin. Da bi geodezijo in njeno strokovno izrazje približali obiskovalcem, so avtorji razstave oblikovali tudi pojmovnik, ki z zanimivimi ilustracijami nagovarja tudi mlajšo publiko. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine