V soboto ob 20.10 uri vabljeni k ogledu oddaje Beremo na Nova24TV. Gostja bo sociologinja in pedagoginja gospa Marta Lavrič Tomšič, druga žena pokojnega Franceta Tomšiča, s katero bomo govorili o življenju, delu in politični zapuščini voditelja znamenite litostrojske stavke in prvega predsednika Socialdemokratske zveze Slovenije, inženirja Franceta Tomšiča.
Gospo Lavrič Tomšičevo smo v studio povabili, ker bo Slovenska demokratska stranka 16. februarja praznovala trideseto obletnico svoje ustanovitve. Leta 1989 je bila namreč v Cankarjevem domu v Ljubljani ustanovljena Socialdemokratska stranka Slovenije, poleg Slovenske demokratične zveze ena od predhodnic današnje Slovenske demokratske stranke. In prvi predsednik Socialdemokratske zveze Slovenije je postal prav France Tomšič.
Gostjo bomo med drugim vprašali:
France Tomšič je žal prekmalu umrl, in sicer 25. marca 2010 v starosti 72 let. Nedvomno je bila to velika izguba za vas, njegove najbližje in Slovenijo, ki se še vedno ni povsem izvila iz tranzicije, se pravi iz totalitarnega v demokratični družbeni sistem, iz planskega gospodarstva v svobodno tržno gospodarstvo …
Za seboj je pustil še nedokončne spomine. Na mizi imava njegove spomine, ki so izšli pri naši založbi Nova obzorja konec leta 2010 in nosijo naslov Od stavke do stranke. Knjigo ste uredili skupaj z novinarko in zgodovinarko Rosvito Pesek …
Vam je kdaj pripovedoval, kako je osebno doživljal znamenito litostrojsko stavko decembra 1987? Na naslovnici knjige Od stavke do stranke je vaš pokojni mož na sliki z megafonom pred takratno republiško skupščino, 9. decembra 1987 …
No, vaš mož je potem 15. decembra 1987 dal pobudo in skupaj z drugimi ustanovil iniciativni odbor Socialdemokratske zveze Slovenije. A pot do ustanovitev Socialdemokratske zveze Slovenije je bila potem še dolga in trnova!
Spomini Franceta Tomšiča se končajo z ustanovitvijo Socialdemokratske zveze Slovenije 16. februarja 1989 in odmevih na to ustanovitev. Dogodek ni odmeval samo v Sloveniji, ampak tudi v Jugoslaviji in tujini …
Predsednik SDS Janez Janša leta 2010: »To, kar je za demokratične spremembe na Poljskem pomenila stavka delavcev v ladjedelnici v Gdansku, je za demokratizacijo Slovenije pomenila stavka litostrojskih delavcev. Konec mita o diktaturi proletariata in rojstvo svobodnega sindikalnega organiziranja. To, kar je za novo delavsko gibanje na Poljskem predstavljal Lech Walesa, je France Tomšič predstavljal konec osemdesetih let prejšnjega stoletja za slovensko delavstvo. In širše. Njegov pogum je omogočil večje premike, kot so si o njih upali sanjati v litostrojskem stavkovnem odboru.«
Sociolog Matej Makarovič leta 2010: »Vloga Franceta Tomšiča v demokratizaciji Slovenije je bila po krivici in prevečkrat podcenjena. Glavni razlog za to je verjetno v dejstvu, da v svojih ravnanjih praktično nikoli ni sledil političnemu pragmatizmu, temveč le izjemno doslednemu in pogumnemu uresničevanju demokratičnih idealov. Tako je bil očitna poosebitev minulega herojskega obdobja, ko so bile potrebne nove in odločne poteze in odpiranje novih poti, po katerih pa so nato večinoma hodili drugi – sam je bil, morda tudi zaradi svoje idealistične naivnosti, ob tem pogosto pozabljen. Ne smemo pa pozabiti, da je prav Tomšič začetnik tako strankarskega kot sindikalnega pluralizma na Slovenskem.«
Skratka, vabljeni k ogledu oddaje Beremo na Nova24TV! Vredno ogleda!
M. B.