1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Milan Kundera: Jacques in njegov gospodar v SNG Drama Ljubljana

Piše: Jože Jan

V ponedeljek, 27. decembra ob 19.30 bo na Velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana uprizorjena drama »Jacques in njegov gospodar« znamenitega češkega pisatelja in dramatika Milana Kundere.

Milan Kundera je dramo Jacques in njegov gospodar napisal leta 1971 v času po sovjetskem vdoru na Češkoslovaško, ko zaradi svojih političnih stališč ni mogel objavljati. Na vabilo, da pod tujim imenom napiše priredbo Idiota Fiodora Dostojevskega, se je odzval s svojo gledališko verzijo romana enega vodilnih predstavnikov francoskega razsvetljenstva Denisa Diderota Fatalist Jacques in njegov gospodar.

Kundera v igri raziskuje razmerja med slugo in gospodarjem, avtorjem in likom, bogom in subjektom. Izprašuje se, kako čustva, ljubezen, vera, prepričanja, politika in osebna stališča opravičujejo naša dejanja ter kako daleč lahko gremo, predno se zavedamo, da naša dejanja škodujejo drugim.

Milan Kundera se je rodil leta 1929 v češkem mestu Brno. Študiral je svetovno književnost v Pragi in postal docent leta 1964. Leta 1953 je izdal prvo zbirko pesmi Človek zahrada širá, sledili so še Poslednji máj in Monology. Zaradi protikomunističnega prepričanja se je leta 1975 preselil v Francijo. Leta 1979 mu je bilo odvzeto češkoslovaško državljanstvo, leta 1981 je dobil francosko in leta 2019 zopet češko, vendar še naprej živi v Franciji. Leta 1992 je Kundera v Sloveniji prejel mednarodno literarno nagrado Vilenica, leta 2021 mu je predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor, podelil državno nagrado zlati red za zasluge, za izjemen prispevek k razumevanju Evrope in časa ter trdno prijateljstvo do Slovenije.

Predstave se bodo ponovile še 28, 29. in 30. decembra.

Priporočljivo je, da se pri organizatorju dogodka pozanimate, ali je glede na zadnje ukrepe za preprečevanje Covid-19 prišlo do kakšnih sprememb te predstave.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine