Piše: C. R.
V soboto, 7. septembra ob 11.31, so bili policisti obveščeni, da se je med Doličem in Triglavom na območju občine Bovec zgodila gorska nesreča in v kateri je bil poškodovan 26-letni pohodnik.
Slednji se je v skupini več planincev odpravil po označeni in zavarovani poti iz koče na Doliču čez Škrbino proti Triglavu. Na nadmorski višini približno 2.650 metrov je iz zgornjega dela stene začelo padati kamenje zaradi česar so se pohodniki naslonili proti steni. Pri tem je večji kamen zadel v zadnji del čelade, ki jo je nosil omenjeni 26-letni pohodnik. Planinec je pri tem utrpel poškodbo glave in so ga na kraju oskrbeli drugi pohodniki. Kasneje so posredovali tudi gorski reševalci GRS Bovec in dežurna ekipa za reševanje v gorah z Brnika, ki so na kraj poleteli s helikopterjem Letalske policijske enote in predvidoma lažje poškodovanega planinca prepeljali na nadaljnje zdravljenje v splošno bolnišnico Jesenice.
Na planinski pohod se je treba ustrezno pripraviti
Veliko ljudi se odloča za aktivno preživljanje prostega časa tudi v visokogorju, saj je planinstvo med ljudmi nadvse priljubljeno in je tesno povezano z rekreacijo, sprostitvijo in uživanjem v naravi, vendar pa je pri tem treba upoštevati osnovna gorniška pravila v izogib nevarnostim. Letošnja pohodniška sezona je še daleč od svojega zaključka, zato policisti PU Nova Gorica ponovno pozivajo k dobri pripravi na turo, opremljenosti, previdnosti, veliki odgovornosti ter zmernim in varnim odločitvam.
Vsakoletni množičen obisk slovenskih gora pri ljudeh prinaša varljiv občutek varnosti, zato se povečuje število nesreč. Na to vplivajo: telesna in duševna nepripravljenost, pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah. Statistika gorskih nesreč kaže, da so padci, zdrsi in padajoče kamenje že vrsto let na prvem mestu med vzroki nesreč v naših gorah, sledijo pa tudi reševanja zaradi bolezni, slabosti in onemoglosti, nepoznavanja terena, odlomov in kotaljenja skal ter reševanja zaplezanih in prestrašenih pohodnikov.