-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Sodišče za napadalca na žensko v Spodnjem Slemenu izreklo varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja

Piše: C. R., STA

Mariborsko okrožno sodišče je tudi v ponovljenem postopku zoper 31-letnika, ki je oktobra 2021 v Spodnjem Slemenu z nožem zabodel mater nekdanje partnerice, na predlog tožilstva namesto zaporne kazni zaradi poskusa uboja izreklo varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja, so za STA pojasnili na sodišču.

Izvedenec psihiatrične stroke Matej Kravos je ocenil, da je storilec dejanje zagrešil v neprištevnem stanju, ki je posledica bolezni. Zato je tožilstvo namesto obtožnice vložilo predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstveni ustanovi. Sodišče je odločilo, da se sme zdraviti ambulantno.

Kot danes še poroča časnik Večer, si je zagovornik Andrej Kac že v prvem postopku prizadeval, da bi se napadalec lahko zdravil zgolj ambulantno, čemur je sodišče ugodilo že takrat, a se je tožilstvo nato na odločitev pritožilo.

Storilec je oktobra 2021 napadel danes 50-letno žensko, jo pretepel in večkrat zabodel, nato pa pobegnil. Policisti so ga dve uri po dogodku prijeli na Klopnem vrhu. V preiskavi so ugotovili, da je tisti dan prišel iskat dekle, ki je nekaj dni prej prekinilo razmerje z njim. Prepričan je bil, da so jo k temu nagovorili njeni starši. Ko mu njena mati ni hotela povedati, kje je hči, pa je postal nasilen.

Kasneje se je po navedbah Večera za napad opravičil, žrtev pa je opravičilo sprejela in na sodišču potrdila njegove besede, da nikoli več ni iskal stika z njeno hčerko in preostalo družino.

Ker je psihiater Kravos ocenil, da obdolženi ni ponovitveno nevaren, če se redno zdravi, je sodišče presodilo, da zadošča ambulantno zdravljenje. Tožilstvo je sprva temu nasprotovalo, višje sodišče pa je prvo sodbo razveljavilo.

Sodišče je sicer po pisanju Večera angažiralo še enega izvedenca Petra Preglja, ki pa je ocenil, da je bila obdolženčeva sposobnost razumeti pomen dejanja in se obvladati nekoliko zmanjšana, vendar ne bistveno. Zaradi nasprotujočih mnenj je senat izdelavo mnenja odredil še komisiji za fakultetna izvedenska mnenja mariborske medicinske fakultete, ki je pritrdila Kravosu.

Tožilstvo je zato prvotni predlog spremenilo in se strinjalo, da za obdolženega zadostuje ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti, ki lahko traja največ dve leti. Obdolženi je obljubil, da se bo še naprej redno zdravil ter da nikoli ne bo ponovil česa podobnega, dodaja Večer.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine