Piše: STA, C. R.
Gorenjski policisti so v petek izvedli poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov motornih vozil. Preizkus alkoholiziranosti je opravilo 173 voznikov. Kot so danes sporočili s Policijske uprave Kranj, je pohvalno, da so bili pozitivni le štirje, zaskrbljujoče pa je, da sta dva od njih imela zelo visoko koncentracijo alkohola v krvi.
Poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov in vožnjo z motornimi vozili po naravnem okolju so policisti izvedli v petek med 16. in 24. uro na območju Škofje Loke, Kranja in Jesenic. Med nadzorom so ugotovili tudi nepravilno uporabo mobilnega telefona med vožnjo, prekoračitev omejitev hitrosti in neupoštevanje prometne signalizacije, niso pa odkrili nobenih prekrškov glede voženj v naravnem okolju.
Gorenjski policisti so sicer v letošnjem letu voznikom odredili že 3048 preizkusov alkoholiziranosti. Pozitivnih je bilo 97 voznikov, od tega 21, vključenih v prometne nesreče, preostalih 76 pa so policisti odkrili med svojim rednim delom. Zasegli so tudi 32 motornih vozil, od tega tri v prometnih nesrečah in 29 med rednim delom.
Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč je v letošnjem letu na gorenjskih cestah 13,4-odstoten, kar je nekoliko več kot lani, ko je bilo alkoholiziranih 11,3 odstotka povzročiteljev. Se je pa letos nekoliko znižala povprečna stopnja alkoholiziranosti v prometnih nesrečah, saj letos znaša 1,43, lani pa je znašala 1,57 promila oziroma grama etanola na kilogram krvi. Povprečna stopnja alkoholiziranosti v prekrških je medtem letos zaenkrat nekoliko višja in znaša 0,98 promila, medtem ko je bila lani 0,94 promila.
Gorenjski policisti so letos obravnavali že 192 prometnih nesreč, v enakem obdobju lani pa 147. Medtem ko lani do sredine februarja gorenjske ceste še niso terjale nobene smrtne žrtve, pa so letos že dve. 39 udeležencev prometnih nesreč je bilo lahko telesno poškodovanih, lani je bilo v tem času 23 lahko telesno poškodovanih in en hudo poškodovan.
Policisti ugotavljajo, da so pri zagotavljanju prometne varnosti z različnimi oblikami policijskega dela uspešni, zato bodo s takšnim delom nadaljevali tudi v prihodnje. “Želimo, da bi se vsak posameznik zavedal svojih ravnanj v cestnem prometu in upošteval prometne predpise,” so poudarili.
Zaskrbljujoče je še vedno, da imajo vozniki, ki vozijo pod vplivom alkohola, v krvi visoko stopnjo alkohola. Zato policisti ponovno svetujejo vožnjo brez alkohola. “S takim pristopom vsakega posameznika bi bili vsi udeleženci v prometu zagotovo varnejši in vsak bi lahko dosegel svoj načrtovani cilj,” je poudaril predstavnik za odnose z javnostmi na Policijski upravi Kranj Roland Brajič.