-3.5 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Zvijanje rok medijem, ki še niso depolitizirani: Golob, go home!*

Piše: Gašper Blažič

Se še spomnite časov, ko je Tanja Fajon, tedaj še evropska poslanka, pred celotno evropsko javnostjo nabijala po bobnih »vladavine prave«, češ da ima Slovenija vlado, ki naj bi vladala po banditsko? Mislila je seveda na (tretjo) Janševo vlado, dejansko pa je opisovala dogodke, ki so šele prihajali. Seveda s prihodom tiste vlade, kjer je sedaj sama članica (pa bom palestinsko vprašanje tokrat pustil ob strani).

Kaj je definicija banditizma? Morda bi bil najboljši približek razlage banditizma tisti, ki pravi, da se banditi ne držijo niti zakonov, ki jih sami postavljajo. Pa so lahko še tako nori. Torej, z dejanji samimi dejansko »ustvarjajo« zakone. In »dvojne vaflje«, kot bi dejala pravosodna ministrica Andreja Katič. Torej bi lahko banditizem primerjali z anarhijo, vendar gre pri banditizmu za nekaj več. Ne gre niti za anarhijo, niti za klasično razbojništvo, ampak politični kriminal pod pretvezo »pravičnosti«, a hkrati brez vsake legitimne podlage. Nekdanji pomočnik Ivana Mačka-Matije tov. Albert Svetina-Erno je v knjigi »Od osvobodilnega boja do banditizma« lepo orisal delovanje nove revolucionarne oblasti po končani drugi svetovni vojni, ko so v imenu novih revolucionarnih zakonov (ki jih še nikjer ni bilo) »rdečezvezdaši« plenili po Ljubljani in drugod. Pomembno je bilo samo, kdo ima moč in oblast – tako je povojna revolucija prinesla »zakon džungle«, ki ga je šele kasneje skušala nadgraditi s »pravno formo«. A tudi zakoni, ki so jih sprejemali, so bili v službi revolucije, držati pa so se jih morali »navadni ljudje«. Za »elito« pa je veljal zakon »vzporednega mehanizma«. Tudi zato se je Udba lahko v slogu klasične gangsterske združbe ukvarjala s kriminalnimi posli, od švercanja cigaret do igralništva, medtem ko je za navadne smrtnike veljal »samoupravni socializem«.

Zakaj to pišem? Predvsem zaradi današnje novice, da je policija vdrla v prostore Nova24TV, bojda zaradi direktive parlamentarne preiskovalne komisije, ki jo sedaj vodi Tamara Vonta (Svoboda), pred njo pa Mojca Pašek Šetinc (nekdaj Svoboda, sedaj nepovezana poslanka). Češ, preiskujejo gospodarski kriminal. Poglejmo, kaj je danes medijem poslala Policijska uprava Ljubljana: »V okviru varstva osebnih podatkov pojasnjujemo in lahko potrdimo, da policija na podlagi odredb pristojnega sodišča in pod usmerjanjem Specializiranega državnega tožilstva v zvezi s kaznivim dejanjem s področja gospodarske kriminalitete, izvaja več operativnih aktivnosti na območju več policijskih uprav. Več informacij zaradi interesa preiskave ne moremo posredovati.« Nekateri mediji so poročali o preiskavah na Telekomu Slovenije, poročilo STA pa povzema izjave Šetinc Paškove ter poročanje portala Necenzurirano. Iz teh povzetkov je povsem jasno, da gre za poskus utišanja enega redkih glasov opozicije in enega redkih medijev, ki še ni »depolitiziran«. Seveda z namenom, da dodatno pritisnejo na oglaševalce, češ če boste oglaševali v teh medijih, se tudi vam lahko zgodi kakšna racija.

O dogajanju in izsledkih politično zlorabljene preiskovalne komisije smo pisali že nič kolikokrat, zato na tem mestu ne bom ponavljal znanih dejstev o komisiji in njenem pravem namenu. Bi pa na tem mestu omenil primerjavo z napori, da se ustanovi parlamentarna komisija, ki bi preiskovala Golobove sporne posle (Gen-I in podobno). Kot je znano, je bila komisija šele pred nedavnim ustanovljena, ker je tako izglasoval državni svet, vendar bo zaradi dejstva, da bo tudi to komisijo vodil član Svobode, dejansko preiskovala samo sebe. Ker vrana vrani pač ne izkljuje oči. Organov pregona pa ti posli očitno ne zanimajo preveč. Tako kot tudi ne mešetarjenje z davkoplačevalskim denarjem na relaciji Martin Odlazek-Vesna Vuković-Robert Golob.

Je pa sama zadeva zelo nerodna za oblastno elito. Namreč, povsem prozorno je, da se lotijo takšnega projekta deset dni pred volitvami, s čimer bi, kot verjetno še vedno mislijo, odvrnili volivce, da bi dali glas za SDS. Navajanje, da gre v primeru Nova24TV za gospodarski kriminal in da to nima zveze s politiko, je približno tako deplasirano kot mit o tem, da je bil Janez Janša leta 1988 aretiran in obsojen, ker je bojda »kradel« tajne vojaške dokumente in je morala oblast takrat pač reagirati po uradni dolžnosti. Razlika verjetno ni več samo v tem, da smo takrat tudi uradno imeli totalitarni režim (sedaj imamo kakor demokracijo), ampak tudi v tem, da Golobu in njegovim oprodam niti toliko ni nerodno, da bi v slogu tedanje Kučanove Udbe bolj elegantno izpeljali ves postopek. Povedano drugače: Golob se začenja obnašati še bolj arogantno kot v osemdesetih letih prejšnjega stoletja Stane Dolanc, France Popit in ostali trdoroki komunistični budžovani. Milan Kučan je bil v tistem času vsaj toliko prebrisan, da je preko oči in ušes udbovcev ves čas spremljal nastanek Dnevnika in spominov Staneta Kavčiča (čeprav so tisti, ki so ta projekt pripravljali, naivno mislili, kako so dobro skriti pred komunistično tajno policijo). Ni pa reagiral z zasegom in prepovedjo, kar se je v letu 1988 reviji Mladina zgodilo vsaj takrat, ko je SDV-jev operativec Miran Frumen prikorakal v tiskarno in osebno preprečil, da bi bil članek »Noč dolgih nožev« uvrščen v redno izdajo Mladine.

A po drugi strani današnja policijska, pravzaprav miličniška akcija, hvala Bogu, prinaša vsaj nekaj streznitve v slovenski prostor med tiste, ki so aprila 2022 naivno verjeli, da zmaga Svobode prinaša lepše čase za našo državo. Če je v osemdesetih letih tedanji prvi mož JLA admiral Branko Mamula ob pomoči vojakov gradil vilo v Opatiji, si Golob gradi počitniško gnezdo na drugi strani Piranskega zaliva. In Slovencem kaže osle (ali morda iztegnjen sredinec), češ kaj mi pa morete. Toda čas cesarjevih novih oblačil gre h koncu. Golob, go home!* Dovolj imamo tvojega banditizma.

*prevod: Pojdi domov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine