Slovenija se prebuja, tudi njeni ljudje, iz dneva v dan je vse več ljudi, ki to začuti, ve, zve, tudi prizna svojo zmoto za ves dosedanji čas, posebej pa v zadnjih slabih dveh letih. 

Koraki, početja, še bolj pa posledice slabe izbire, so vidni na vseh področjih življenja in dela državljanov.  Ali se bo zadostno število ljudi  zbudilo in predramilo ter reklo dovolj? Tudi z budnico. Upajmo da ja, kmalu in da resnično zadostnem številu.

Najslabše vodenje države do sedaj

Čas ki ga preživljamo ta trenutek je čas nevarnih okoliščin o katerih lahko, oziroma moramo govoriti.  Najprej moramo ustaviti negativni trend, ki ga je vpeljala vlada Roberta Goloba, v slogu »mi bomo vladali čisto drugače«, tako da  bomo “depolitizirali  RTV, Policijo očistili janšistov,  dajali bomo samo našim, podrejali bomo medije  in polnili lastne žepe in svojih sorodnikov”.  To ne gre. V dveh letih so tudi nekateri »slepci« spregledali. Posebej tam kjer je prejšnja vlada naredila nekaj, da se je po  dolgih letih kaj  premaknilo, zgradilo. Žal ta »drugače« je ukinil posamezne  je začete in odobrene projekte, nekatere preložil, za nekatere niti ni sprožil mehanizma da priprave projektov za že odobrene projekte, ki so rabili samo dodelavo za finančno konstrukcijo. To je bilo plod različnih okoliščin, od neznanja, nezainteresiranosti do tistega najhujšega, to je obremenitev lastnega proračuna z direktnim črpanjem ter v  izogib  gledanju pod prste s strani EU pri nepreglednih početij  in upravičenosti porabe.

Janez Janša in dr. France Cukjati v Celju

Pri  policiji  so se zmotili. Po besedah Janeza Janše, gosta na javni tribuni, “tam pravzaprav kaj dosti janšistov nikoli ni bilo”. Potem pa pride, ob nastopu mandata, predsednik vlade in reče, da jo je treba očistiti janšistov. Takratna ministrica je najprej rekla: “Razumem.” in šla v akcijo. Potem pa sta z direktorjem policije ugotovila, da bi janšist moral biti vsak, ki ni všeč predsedniku vlade. In takrat se je zataknilo.  Pa ju ni več.  Pa je tu Jusić, da ščiti »pistoljerose« iz Obale.  Ali pa golobovega prijatelja na Goriškem, ki z orožjem strelja iz »dolgega« časa.

Prav posebej so se  izurili za delo po principu, kaj je  bilo dobrega prej sedanja vlada po nerodnosti ali za nalašč z ritjo podre. Prejšnji vladi je uspevalo v raznoliki vladi, sedanja enoznačna leva vlada pa ne premore nič drugega kot to da le izničuje dobre rezultate od prej. Popolnoma servilna javna medijska  sfera ji drži »štango« ko ustvarja  javno mnenje  za meritev uspešnosti kar na »Čopovi« pa še to dodatno priredi.  Stavke utemeljujejo z nerazumevanjem, reševali  pa bi jih  odloki. Ne vedo, da korita iz katerih zajemajo bo  enkrat prazna in če se preveč »lačnih svinj« drenja okoli nje bo slej ko prej počila.

Kdaj bodo pokrajine?

Glavni problem zaradi katerega zastajamo je vseobsežna centralizacija. Pretirana centralizacija je danes takšna, da ne škodi samo ljudem izven Ljubljane ampak tudi Ljubljani sami. Ljubljana se duši v prometu. Vsi, ki se vozimo iz smeri Štajerske, stojimo v koloni od Blagovice naprej. Imamo pa vlado, ki je v koalicijsko pogodbo zapisala, da ne potrebujemo dodatnega pasu na AC, saj da ta ne bo rešil problema. Decentralizacija je ena ključnih stvari za hitrejši razvoj in boljšo kvaliteto življenja. Bilo je več poskusov uvedbe pokrajin, s katerimi bi se rešilo mnogo stvari, pa tudi  razvoj bi  ubral drugačna, bolj učinkovita pota, v večje zadovoljstvo vseh občanov. Nadzirati vse iz prestolnice je slabo, kontraproduktivno,  drago in seveda neučinkovito. Zgubljamo razvojne priložnosti.

Ilegalne migracije in strategija »dobrodošlice«- ne, le nadzor, ki je nujno potreben!

»Imamo« predsednika vlade, ki  je dejal, da lahko ilegalne migracije rešimo samo tako, da jih naredimo za legalne. To pomeni da slovenska vlada pravi, da je vseeno ali prideš s potnim listom ali brez. Namesto da varujemo mejo pred zakonitimi vdori, lahko »ilegalce» ob izgovorjavi  čarobne besede »azil« le sprovedemo do azilnega doma, jasno da s nadstandardnimi avtobusi, kakopak. To pa narediš tako da podreš ograjo in ukažeš nadzor na meji, tam kjer so mejni prehodi ostala meja pa je prosto prehodna za “turistične«  pešpoti. In za rabutanje sproti po vikendih   in odročnih kmetijah. Teh prehodov je vsako leto več. Posledično temu tudi zmogljivosti kjer se »parkirajo« ti izboljševalci kulturnega okolja in »pitanci« ki parazitirajo na proračunskih koritih je toliko manj.

Ampak?

Ko so ugotovili, da z njihovim prihodom pridejo tudi njihove «inženirske delovne« navade, potrebe po  pohajkovanju in nadlegovanju občanov oziroma prebivalcev in ko postanejo nasilni, nadležni, začnejo ropati in celo posiljevati pri belem dnevu, gospoda se le malo zganejo in  zmislijo  kako ta skriti »kriminal« ki ga ne priznavajo  in si pred njim zatiskajo oči, preseliti in drugim mimo njihove volje vsiliti, se pojavi problem. Ljudje ne bodo dovolili in se bodo uprli.  Zato ker ni soglasja.  Vladanje brez soglasja in po diktatu je bumerang vladanje. Poskusu vlade glede vzpostavitve novih azilnih centrov nasprotujejo vsi ki so potencialno zaobideni in neupoštevani.  Vse kaže da do tega ne bo prišlo, oziroma  ne sme.

Debata

Mejo, četudi schengensko, moramo nadzorovati,  fizičnega in  ilegalnega dotoka ljudi ne rabimo, rabimo  pa dobro prebivalstveno politiko, decentralizacijo  države in prijazno okolje za razvoj vseh potencialov naših ljudi.  Vse našteto se da, le pravih  in pravilnih prioritet moramo pripraviti in nastaviti, ki bodo dolgoročni in ne od  danes na jutri.

Sedanja vladna konstelacija to ne more in ne zmore.  Prebujanje in odprti pogovori po Sloveniji morajo pripeljati do spremembe, ki bo dala ugodno večino s katero se lahko  uredijo teh nujno potrebnih sprememb, ki  se lahko potem  dolgoročno izvajajo. Zdaj je čas za to!